Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Добитници Тринаестојулске награде сликар Томо Павићевић и гитарски дуо Булатовић – Никчевић

Тринаестојулска награда, једно од највећих државних признања које се додјељује у част Дана државности Црне Горе, ове године припало је сликару Томиславу Тому Павићевићу и гитарском дуу који чине Срђан Булатовић и Дарко Никчевић.

Ову одлуку донио је жири који чине Бећир Вуковић (предсједник) и чланови Драган Копривица, Исидора Дамјановић, Милета Марка Ивановић, Милена Бурић, Горан Батрићевић и Миомир Војиновић. 

Павићевића је за Награду предложила група од 17 умјетника, академика и историчара умјетности. У образложењу Одлуке о додјели награде, Жири наводи да је, уз осврт на вишедеценијски опус, те ретроспективну изложбу пропраћену опсежном монографијом у Црногорској галерији умјетности „Миодраг Дадо Ђурић“, Павићевића за награду препоручило и запажено учешће на 75. Традиционалној изложби Удружења ликовних умјетника Црне Горе у 2020. години, на којој се представио сликом „Брод лудака“. Жири је констатовао да се својим радом Томо Павићевић декларисао као стваралац од непоновљивог значаја за будућност црногорског сликарства, уз највише оцјене стручне и одличну рецепцију шире јавности.

Како је даље наведено, приликом одлучивања, Жири није имао дилему када је ријеч о међународно признатом гитарском дуу у саставу Дарко Никчевић и Срђан Булатовић. Како су појаснили, чувени музичари већ више од двије деценије афирмишу музику за гитару кроз рецентне ауторе који су писали за гитару, али и кроз своје ауторске композиције утемељене на музичкој баштини Црне Горе.

У 2020. години чувени дуо издао је компакт диск „Пенинсула“ за једну од водећих издавачких кућа класичне музике у свијету „Наxос Рецордс“. На овом диску налази се 17 ауторских композиција, које су аутори одсвирали, снимили и продуцирали у Црној Гори. Поред наведеног ЦД-а, истовремено су им у истој издавачкој кући објављена и два сингл издања „Лонгинг“ и „Балада“, у духу етно-мотива Црне Горе. Поменути ЦД и наведена два сингла постигла су изузетан успјех на најзначајнијим музичким платформама попут „Аппле Мусиц“ и „Спотифy“.

Такође, током 2020. године Булатовић и Никчевић су промовисали црногорску културу на пет солистичких концерата у земљи и иностранству.

За додјелу овогодишње Тринаестојулске награде пријављено је укупно 20 кандидата. Поред награђених, сликара Тома Павићевића и гитарског дуа Срђан Булатовић и Дарко Никчевић, у конкуренцији су били и: „Атлантида још постоји" – Зоран М. Илинчић; „Лецтионариум ет понтифицале цатхаренсе 1166“ – Ленка Бецхова Челебић; „Рамајана“ – Татјана Бурзановић; „Историја цивилизација“ – Стево Никић; „Не дамо светиње“ – Горан Шћекић; „За њиме ће вјекови храмати“ – Будо Симоновић; Три дјела, писца Новице Ђурића („Душа пред храмом“; “У тебе се уздам“ и „Завештање језика и писма“); „Цорона Монтенегрина“ – Драган Росандић;  „Потоња ура Његошва“ и  „Мировна мисија“ – глумац Слободан Маруновић; „Црна Гора и Црногорци“ – Проф. др Зоран Лакић; Анка Жугић – предлог од стране Анике Вукчвић – Афирмација Црне Горе; „Бумеранг Валова“ – Борис Јовановић Кастел; Драган Хајдуковић – Научна дјела; „Споменица за отаџбину – људски губици Црне Горе у балканским ратовима" – Милош Војиновић, Тадија Бошковић, Жана Тасан; Уџбеник психијатрије – проф. др Мирко Пековић; Предложен Ненад Вуковић, нема дјела; Предложен сликар Драгољуб Бато Брајовић; Предложен Момир Булатовић за животно дјело.


Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?