Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Добровољни даваоци крви из тима Министарства вањских послова: Крв вриједи колико и живот

Објављено: 04.11.2021. 15:45 Аутор: Министарство вањских послова

Једини извор крви је људски организам и једини начин да се њоме спасу животи је добровољна донација. Међу нама има хероја, оних који су даваоци и неколико пута годишње. Неки дају крв у случају операције сродника или пријатеља, док већина то не чини баш никада. Због тога су залихе крви у Заводу за трансфузију Црне Горе на минималном нивоу и баш је то мотив, а уједно и позив да у јавном простору говоримо о овој важној теми. Такође, потребно је да личним примјером охрабримо друге. Министар вањских послова Ђорђе Радуловић који је са сарадницима данас то учинио, сматра да је добровољно давалаштво чин  дубоког уважавања живота. „Свако се понекад осјећа слабо, немоћно и болесно. Зато, колико год можемо, морамо бити хумани и покушати да нашом капи крви помогнемо неком човјеку да превазиђе невоље“, казао је шеф црногорске дипломатије додавши да је и раније био добровољни давалац.

Његов колега Роберт Маркић сматра да људи у нормалним околностима не размишљају о овој теми, те да је мали подстицај довољан. Да постанете добровољни давалац, како каже, сваки дан је добар.  „Моји родитељи су даваоци, посебно отац. Ја нисам то био до данас. Вјероватно бих и раније да се десила слична прилика. Сматрам да би значај добровољног давалаштва требало више промовисати, о чему говори и мој случај“, казао је он.

Ministar Radulović sa kolegama u akciji dobrovoljnog davanja krvi.

Шеф кабинета у Министарству вањских послова Ђорђе Јанковић указао је да добровољни даваоци служе друштву и да због тога што крв вриједи колико и живот, за њихову хуманост не можемо никада довољно захвалити. Једино што можемо, како је рекао, јесте да им се придружимо јер „једна донација, по ријечима љекара, шанса је за троје тешко болесних, оперисаних или повријеђених“.

Šef kabineta Đorđe Janković

За донацију је потребно само пола сата како би давалац прошао љекарски преглед којим се провјерава крвна слика ради његове и безбједности пацијента који ће је примити. Иако је процес потпуно безболан и за здраве људе потпуно нешкодљив, по ријечима директорице Завода за трансфузију др Тамаре Шћепановић, залихе крви су због пандемије јако мале у цијелом свијету, па тако и у Црној Гори. Премда успијевају да здравственом систему пруже потребне јединице, увјерена је да се порука о важности добровољног давалаштва мора понављати, због чега је захвалила тиму министра Радуловића.

„Морамо знати да свакоме од нас може бити потребна крв и да она мора да чека пацијента, а не да пацијент чека крв“, навела је др Шћепановић додавши да сам процес траје пет минута. „Потпуно је безболно, користе се стерилни сетови за једнократну употребу и сигурна сам да тај страх не би требало да буде разлог због чега неко не би дошао да да крв“, навела је директорица Завода за трансфузију.

Министар Радуловић је закључио да живимо у времену ЦОВИД-а и да би управо та чињеница требало да нам буде мотив да дамо крв. Он је поручио да морамо бити свјесни да  наша помоћ некоме може да значи пуно и да крв нема цијену. „Ако се питате која је крвна група најпотребнија, одговор је јасан - „То је ваша! Зато, позивам све оне који могу, желе и хоће да дају крв и да спасу нечији живот“, казао је шеф црногорске дипломатије.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?