- Влада Црне Горе
Пореска управа Додатно смањити гужве на границама, а појачати кон...
Додатно смањити гужве на границама, а појачати контролу робе
Управа прихода и царина (УПЦ) је доставила инструкције свим царинарницама у вези са једнообразним и ефикасним поступањем службеника, у складу са царинским прописима.
Ово појашњење је недавно упућено да би се на граничним прелазима обезбиједио бржи промет роба и додатно избјегло непотребно задржавање превозних средстава и путника, а посебно је то важно током појачаног промета у туристичкој сезони.
Указујемо да је УПЦ, имајући у виду капацитете граничних прелаза и појачан промет робе и путника у сезони, у сарадњи са граничном полицијом, благовремено обавила припреме да би се смањила задржавања на граници.
Према Царинском закону, сва роба која се уноси у царинско подручје Црне Горе мора се пријавити граничној царинарници. Додатно, особа која уноси робу у царинско подручје дужна је да робу превезе до мјеста које одреди надлежни царински орган, односно гдје се роба подноси и над њом спроводи одговарајући поступак.
Суштина је да се, поштујући царинске прописе, роба прегледа тако да не изазива застој на граничним прелазима, као и да се појача контрола у циљу елиминисања евентуалних коруптивних елемената.
Терминали за поступак царињења
Инструкције УПЦ дате царинарницама представљају и олакшице у смислу да се на граничном прелазу на бржи и ефикасан начин спроведе контрола и роба упути у унутрашњу царинску испоставу, односно на терминал код којег се спроводи поступак стављања робе у слободан промет (царињење). Терминали су и образовани ради спровођења оваквих царинских процедура.
Царињење робе је сложен поступак који од царинских службеника захтијева специјалистичке вјештине, које се односе на тарифирање робе коришћењем царинске тарифе, правила о поријеклу, царинску вриједност, процијену да ли је потребна лабораторијска анализа, мјерење и примјена прописаних стандарда, узорковање робе и слично. Управо су царински службеници, распоређени на радним мјестима на терминалима, специјализовани за те послове.
Дакле, правилним спровођењем прописа обезбјеђује се преглед на граничним прелазима, као и додатне провјере робе и документације на терминалима.
Афирмација партнерства
Циљ је, такође, да се привредници афирмишу да користе и савремене институте које обезбјеђује УПЦ. То подразумијева да могу добити статус Овлашћеног привредног субјекта (АЕО) који се заснива на партнерству између царине и привредних субјеката, тј. највећем степену повјерења које стиче домаћи субјект укључен у међународну трговину, у складу са смјерницама Европске комисије.
Овај статус нуди бројне предности привредним субјектима, укључујући и употребу поједностављених царинских поступака који дозвољавају да се роба са граничних прелаза упућује директно у просторије увозника.
Привредници који немају овај статус могу, уколико послују у складу са прописима, добити одобрење за коришћење поједностављеног царињења на граничном прелазу на основу фактуре, када се ради о једноставној роби која се може лако и брзо прегледати код граничне царинске испоставе.
Уколико се, у посебним случајевима, ради о једноставној роби за коју постоје услови код граничне царинске испоставе да се спроведе царињење, увозници који немају одобрење за коришћење поједностављеног царињења на основу фактуре, могу се обратити Управи прихода и царина преко подручне јединице - царинарнице.
Потребни су подаци о планираном промету на граничним прелазима и врсти робе, а УПЦ ће у најкраћем року одговорити на захтјев, на основу достављених података, техничких могућности за преглед робе код тих граничних царинских испостава и кадровских могућности за спровођење овог поступка.
Подсјећамо и да координација активности службеника граничне полиције и царине доводи до убрзања и поједностављења процедура да би се свим путницима обезбиједило брже прелажење државне границе.