- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Доношење закона представља искорак у заштити људск...
Доношење закона представља искорак у заштити људских права припадника/ца ЛГБТИ
Дана 24. јануара одржан је састанак Радне групе за израду Предлога закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења. Препознајући важност доношења овог закона, а у вези са агендом састанка и дефинисања Нацрта закона за јавну расправу, састанку је присуствовао министар људских и мањинских права Фатмир Гјека и нова директорица директората за унапређење и заштиту људских права и слобода Мирјана Пајковић.
Том приликом министар Гјека је истакао да доношење овог закона представља искорак у заштити људских права припадника/ца ЛГБТИ заједнице. У посљедњих десет година Црна Гора је у остваривању људских права маргинализованих група остварила значајне резултате. Доношењем закона заокружићемо правни оквир којим се обезбјеђује пуна заштита људских права ЛГБТИ заједнице. Црној Гори предстоји имплементирање ових закона, а Министарство људских и мањинских права ће учинити све да допринесе едукацији свих оних који требају примјењивати закон, нагласио је министар Гјека.
Мирјана Пајковић, нова директорица, је најавила да је започет процес израде нове Стратегије за унапређење квалитета живота ЛГБТИ особа. Министарство ће формирати Радну групу која ће уз подршку Савјета Европе почети с радом. Такође је саопштила да је урађена евалуација претходне стратегије, чији ће резултати послужити као основа за анализу недостатака и дефинисање нових оперативних циљева за наредни циклус.
Радна група је потом разговарала о могућим законским рјешењима и постигла консензус око текста Нацрта закона који је прихватљив за јавну расправу. Договорено је да се текст Нацрта закона стави на јавну расправу и да ће се даље унапређивати према примљеним сугестијама и предлозима, с циљем добијања квалитетнијег текста Предлога закона према Влади и Скупштини.
Министарство људских и мањинских права ће ускоро упутити Јавни позив за консултације са јавношћу и отворити јавну расправу, а такође ће предложити одржавање округлих столова о којима ће јавност бити благовремено обавијештена. Резултати ове јавне расправе ће помоћи у даљем унапређењу законског текста који ће омогућити појединцима/кама да промијене своје родно име и ознаку пола у личним документима на основу властитог идентитета. Усвајање овог закона послаће снажну порука да Црна Гора поштује људскаа права и тежи инклузивном друштву у којем свако има право да буде оно што јесте, без обзира на свој родни идентитет" .