- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Државне институције, привреде и грађани у Црној Го...
Државне институције, привреде и грађани у Црној Гори од данас безбједнији у интернет окружењу
Отварањем оперативног центра за Владину информатичку сигурност повећана је безбједност државних институција, привреде и грађана, што значи да су у Црној Гори од данас сви безбједнији у интернет окружењу, којем пријете многобројне опасности.
То је порука из Владиног безбједносно-оперативног центра (G-SOC), који су данас отворили предсједница Европске комисије Ursula von der Lajen и премијер Милојко Спајић.
Министар јавне управе Marash Dukaj нагласио је да је разговор са предсједницом Европске комисије додатни подстрек за наставак реформских процеса у Црној Гори и подсјетио да је након великог сајбер напада из августа 2022. године препозната потреба успостављања посебне јединице која би се бавила заштитом сајбер простора органа државне управе.
“Доношењем Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Министарства јавне управе формирана је Дирекција за информациону безбједност – Владин ЦИРТ. Предметним правилником утврђени су почетни потребни људски капацитети и дефинисано да ће новоосновани Владин CIRT са Дирекцијом за системску и информационо-комуникациону инфраструктуру обављати улогу Владиног сигурносног оперативног центра – G-SOC”, рекао је Дукај.
Од донација, кроз пројекте “Cybersecurity Rapid Response I i II“ које је финансирала Европска Унија обезбијеђени су, како је истакао, просторни капацитети за функционисање G-SOC-а, као и додатна техничка опрема за сајбер мониторинг.
“Улога Владиног CIRT-а, односно SOC тима, којег је предсједница Европске комисије имала прилику да обиђе, је да врши мониторинг успостављеног сајбер екосистема, рјешава сајбер инициденте унутар мреже органа државне управе у режиму 24/7/365, те ради на унапређењу политика и пракси и едукацији у области информационе безбједности запослених у јавној управи. Запослени у G-SOC-у, у циљу додатне едукације, прошли су бројне сајбер вјежбе и обуке у организацији међународних партнера, а обезбијеђено је и преко 100 хиљада еура за јачање просторних и техничких капацитета G-SOC-а”, казао је Дукај.
Најавио је да ће након доношења новог Закона о информационој безбједности бити створен законски основ да Владин CIRT добије мандат заштите и надзора критичне информатичке инфраструктуре органа државне управе у режиму 24/7.
“Након усвајања Закона биће створене законске претпоставке за оснивање Агенције за сајбер безбједност у чији састав ће ући Национални CIRT, чиме ће бити остварен један од циљева постављених Стратегијом сајбер безбједности Црне Горе 2022-2026. Предузеће се активности на снажењу људских капацитета G-SOC тима кроз попуњавање упражњених а систематизованих радних мјеста, те наставак специјализованих обука и тренинга. Кроз повећање буџетских издвајања набавиће се додатни софтверски алати за даље подизање сајбер безбједности на нивоу органа државне управе у складу са стандардима ЕУ у овој области”, истакао је Дукај.
Закључио је да Црна Гора демонстрира јасну опредијељеност да стратешким приступом, кроз доношење новог Закона о информационој безбједности, праћењем смјерница Агенције ЕУ за сајбер безбједност, уз снажење регионалне сарадње успостављањем Центра за сајбер капацитете Западног Балкана (WB3C) са сједиштем у Подгорици, пружи допринос ширем одговору на све већи изазов који сајбер домен представља.