Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Државни секретар МКИ Зоран Радуновић на догађају умрежавања у оквиру ПОРТС 4.0 пројекта

Објављено: 02.11.2021. 19:32 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Поморски факултет Котор Универзитета Црне Горе организовао је “Догађај умрежавања из области транспорта и логистике 4.0 – паметнији, зеленији и сигурнији поморски транспорт” у оквиру пројекта финансираног кроз програм Интеррег ЦБЦ Италија-Албанија-Црна Гора 2014-2020., у петак, 29. новембра 2021. године у хотелу “Цаттаро” у Старом граду Котору. 

Поменути догађај имао је за циљ креирање одрживог поморског кластера на нивоу програмских земаља Италије, Албаније и Црне Горе. Као партнер на пројекту, Поморски факултет Котор Универзитета Црне Горе угостио је преко 40 представника циљних група укључујући представнике Министарства капиталних инвестиција Црне Горе, општина Котор и Бар, представнике лука и марина, бродарских компанија, поморских агенција и других релевантних институција. Догађају је присуствовао и представник друге партнерске институције, Института за транспорт из Тиране (Албанија).

Догађај је званично отворио декан Поморског факултета Котор, проф. др Шпиро Ивошевић. У уводном дијелу програма учесницима су се обратили г-дин Зоран Радуновић, државни секретар Министарства капиталних инвестиција Црне Горе и г-дин Иван Микијељ, менаџер Општине Котор. Они су искористили прилику указати на значај поморства у цјелокупном економском развоју Црне Горе, те поздравили иницијативу организатора да се креира мрежа кључних институција и појединаца чија дјелатност кореспондира са тематиком догађаја.

Događaj umrežavanja u okviru PORTS 4.0 projekta

Г-дин Зоран Радуновић, државни секретар Министарства капиталних инвестиција, нагласио је посвећеност Министарства капиталних инвестиција, поморском саобраћају као једном од најзначајнијих и до сада по најмање коришћених ресурса у Црној Гори и указао на важност интеграције у европске саобраћајне токове, прије свега креирањем мултимодалних логистичких центара.

У оквиру секције 1. презентације су излагали представници координаторске и партнерских институција на пројекту, и то: проф. др Данило Николић (руководилац пројекта на Поморском факултету Котор), г. Аннацхиара Стефануцци (руководилац пројекта испред координаторске институције ИТС Логистица Пуглиа из  Таранта) и г. Флорјан Xхелилај (представник Института за транспорт Албаније из Тиране).

У секцији 2. под називом “Паметнији, зеленији и сигурнији транспорт: регулативе, иновативна рјешења и савремени изазови” одржане су презентације представника поморских привредних субјеката са посебним акцентом на постојеће пословне стратегије и политику пословања, иновативне технологије и идеје за будућу сарадњу: г. Маја Даниловић – Лука Котор, г. Деда Ђеловић – Лука Бар, г. Никола Бановић – Портонови Марина Манагемент Цомпанy, г. Немања Петровић и г. Марко Копитић - “Аллегра Порт Агент”, г. Далибор Пелевић – замјеник предсједника Координационог комитета за транзитни саобраћај у Привредној комори Црне Горе и извршни директор МСЦ за Црну Гору.

Примјере досадашње успјешне сарадње и истраживачких активности реализованих у оквиру међународних пројеката са циљем одрживог развоја поморске индустрије представили су г. Неxхат Капидани – замјеник директора Управе поморске сигурности из Бара, г. Сандра Перић и г. Марија Распоповић – представнице Привредне коморе Црне Горе и др Александра Хутер – научни истраживач Института за биологију мора Универзитета Црне Горе.  

У завршном дијелу радионице учесници су размјенили утиске на тему јачања досадашње сарадње, те ширења националне мреже у области транспорта, логистике, одрживог развоја у поморству и повезивања са сродним институцијама из Италије и Албаније. Сагласили су се да је једини начин регионалног напретка заједничко дјеловање у правцу иницирања нових пројеката сарадње кроз будуће позиве Интеррег ИПА програма Италија – Албанија – Црна Гора на тему ревитализације поморског РО-РО и путничког транспорта између Италије и Црне Горе, успостављање одрживих транзитних и транспортних активности међу програмским земљама, истраживачке и развојне активности на тему одрживих и зелених технологија у поморству са циљем смањења штетних еколошких утицаја једне од најважнијих индустријских грана у свијету. 

На самом крају, проф. др Данило Николић, руководилац пројекта испред Поморског факултета Котор, са члановима пројектног тима позвао је све присутне привредне субјекте да се одазову позиву и учествују на Б2Б састанку у оквиру ПОРТС 4.0 пројекта планираном у децембру 2021. године. Он се захвалио присутнима и потврдио је да ће се лично заложити за креирање нове пројектне идеје у складу са разматраним приједлозима, те да ће позвати све заинтересоване учеснике да прихвате понуду за партнерство на пројекту. Јер, како је то истакао г. Микијељ у свом обраћању, цитирајући древну латинску пословицу, “Пловити се мора, живјети се не мора”.    

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?