Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Државни секретар у Министарству капиталних инвестиција Адмир Шахмановић боравио на радном састанку Секретаријата Енергетске заједнице

Објављено: 23.06.2022. 12:25 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Црна Гора као кандидат за чланство у EU у складу са Споразумом о стабилизацији и придруживању, слиједи EU климатску и енергетску политику. Потписивањем Софијске декларације, Црна Гора је преузела обавезу да дијели климатску амбицију исказану у Зеленој Агенди за Западни Балкан, што је, између осталог, била једна од тема на коју се повео разговор у току радне посјете државног секретара Секретаријату Енергетске заједнице у Бечу.

  „Имајући у виду да енергетска транзиција значи прелазак на чисте и обновљиве изворе енергије, јасно је да постепено искључење Термоелектране Пљевља треба да буде праћено интензивном изградњом објеката за производњу енергије из обновљивих извора. Црна Гора има значајне потенцијале обновљивих извора енергије, али је за постизање постављеног циља за удио енергије из обновљивих извора у износу од 54% неопходно обезбиједити значајна финансијска средства и реализовати низ пројеката у релативно кратком року'' ријечи су државног секретара Шахмановића.

,,Енергетска безбједност, економски развој и заштита животне средине су постали главни, узајамно повезани циљеви и приоритети свих националних економија у свијету. Обезбјеђивање довољних количина енергије на економски и еколошки прихватљив начин је циљ сваке државе, као и циљ на нивоу Енергетске заједнице. Као чланица Енергетске заједнице и кандидат за чланство у ЕУ, Црна Гора своју енергетску политику и прописе усклађује са политиком и законодавством Европске уније у области енергетике и животне средине и са тим у вези има подршку Енергетске заједнице’’ изјавио је директор Енергетске заједнице Artur Lorkovski.

Морамо имати у виду да енергетска транзиција не значи исто у земљама у развоју са ограниченим ресурсима и недовољно диверсификованим изворима енергије са једне стране и у високоразвијеним индустријализованим земљама са друге стране. Неопходно је омогућити да енергетска транзиција у слабије развијеним земљама буде праведна како у еколошком тако и у социјалном смислу и обезбиједити становништву одређених подручја повољне услове за живот и рад у новонасталим околностима. Да би се то постигло, потребна је значајна подршка, како финансијска тако и техничка.

,,У складу са развојним плановима, у претходном периоду интензивно смо радили на реализацији приоритетних пројеката. То су пројекти ревитализације и модернизације постојец́их и изградње нових енергетских објеката и пројекти који имају за циљ повец́ање енергетске ефикасности. Реализацијом ових пројеката желимо да постигнемо повец́ање диверсификације извора енергије и сигурности снабдијевања енергијом и смањимо увозну енергетску зависност’’ истакао је државни секретар Шахмановић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?