- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Дукај: Створили темељне вриједности, на којима на...
Дукај: Створили темељне вриједности, на којима настављамо да остварујемо визију развоја
„Црна Гора никада неће бити сајбер рањива као што је била, јер су постављени добри темељи, који ће се развијати, а 2025. биће година електронских сервиса и реформе система локалне самоуправе”, порука је министра јавне управе, мр Marasha Dukaja.
Он је, на радном доручку са новинарима, подсјетио да је након двије године интензивног рада и усаглашавања са свим релевантним партнерима, усвојен Закон о информационој безбједности, којим је формализована NIS2 директива ЕУ.
„Овим законом смо уредили сајбер безбједност Црне Горе, испунили услов за формирање Агенције за сајбер безбједност и коначно, Закон о информационој безбједности је био кључни резултат као услов затварања поглавља 10 – Информационо друштво и медији“, истакао је Дукај.
У низу стварања темељних вриједности од значаја за даљи напредак истакао је отварање Регионалног центра за сајбер капацитете Западног Балкана, којим се Црна Гора позиционира као поуздан партнер на глобалном нивоу.
„И ово је био процес који је трајао пуне двије године. Регионалним центром смо Црну Гору поставили у средиште сајбер безбједности на Западном Балкану, постали смо кључна тачка стицања знања из ове комплексне области. Центар је један од услова да се сајбер култура лакше и брже подигне на виши ниво, а дугорочно, доприноси развоју дигиталног друштва и привлачи инвестиције“, рекао је министар Дукај.
Подсјетио је и да је отворен Владин безбједносно оперативни центар G_ SOC, у чијем је формалном отварању, због важности пројекта, учествовала и предсједница Европске комисије, Ursula Fon Der Lajen.
„По први пут у Црној Гори, наша ИТ мрежа је заштићена 24/7/365. Врши се мониторинг успостављеног сајбер екосистема, рјешавају се сајбер инциденти унутар мреже, повећана је безбједост државних институција, привреде и грађана. Црна Гора је постала много сигурнија у интернет окружењу и спремна је на адекватан одговор у складу са савременим стандардима“, сигуран је Дукај.
Нагласио је да је дигитализација услов демократије и приоритетна обавеза, а у саставу Пројекта „Е сервиси и дигитална инфраструктура као одговор на COVID-19“ отворен је портал, са више од 45 нових сервиса.
„Успоставили смо и нови Портал отворених података – Open Data Portal који доноси бенефите грађанима, ИТ заједници, пословном сектору, академској заједници, невладиним организацијама и медијима. Овим, наш посао није завршен. Настављамо да радимо на промоцији података, на унапређењу функционалности и на јачању људских капацитета тј. њихових компетенција“, рекао је Дукај.
Објављен је и онлајн Регистар органа и институција на државном и локалном нивоу, у којем се тренутно налазе 503 органа и институције на централном нивоу.
„На једном мјесту, кроз три клика, грађанима се омогућава да сазнају чиме се и како бави неки орган власти или институција. Регистар за локални ниво се тренутно пуни подацима. Дигитални сервиси доносе многе бенефите. Грађани штеде вријеме и новац, привреда има могућност ефикаснијег пословања, а држави се смањују трошкови и повећава повјерење у институције“, указао је Дукај.
Током 2024. сајт gov.me, како је навео, посјетило је скоро 1.8 милиона корисника, који су направили 15 милиона прегледа страница.
„Раст броја корисника је преко 13 одсто у односу на претходну годину. Најтраженије су биле информације за полагање стручних испита, стипендије, студентски кредити и домови. Ово је повезано и са чињеницом да се 90 одсто студената за дом пријавило онлине. Ове чињенице говоре, да је наша млада популација већ освијешћена о бенефитима које дају модерне технологије, а сајбер култура је у успону. Идемо ка дигитално освијешћеном друштву“, рекао је Дукај.
У циљу јачања дигиталних вјештина и свијести међу грађанима и привредом покренули су, како је додао, Дигиталну академију, онлине платформу за едукацију државних службеника, студената и других стратешки важних група.
„Организујемо караване дигиталне едукације и пеер-то-пеер мисије, чиме подижемо свијест о важности дигиталног развоја и пружамо практичне обуке за коришћење дигиталних сервиса“, казао је Дукај.
Пред Црном Гором је, како је истакао, једна од најважнијих реформи у протеклих двадесет година- реформа система локалне самоуправе.
„Одлучни смо да креирамо сврсисходну и одрживу децентрализацију. Прије двије године, препознали смо потребу за израдом свеобухватне Анализе функционисања система локалне самоуправе. Нацрт закона о локалној самоуправи се студиозно и пажљиво радио, у складу са прописаним процедурама. Министарство је завршило свој дио посла, у процесу смо усаглашавања са Секретаријатом за законодавство, континуирано комуницирамо са ЕК, и вјерујем да ће се у најскоријем року овај закон, наћи пред посланицима“, рекао је Дукај.
Истакао је да су у мају званично иницирали ка Скупштини два важна реформска искорака - непосрдан избор предсједника општина и градова и одржавање свих избора у истом дану. На овај начин дала би се шанса личности са легитимитетом директног избора и ријешили проблеми изборног инжењеринга селидбом гласача.
„То је на неки начин и европски стандард, а у нашем систему би било од пресудне важности да се уреди систем и да се коначно, умјесто партијских, у центар приоритета ставе развојни циљеви. Скорије је и из ЕК стигла подршка овој нашој иницијативи. Иницијатива је наишла и на одобравање НВО сектора, грађана, медија и аналитичара“, казао је Дукај.
Када је ријеч о Предлогу закона у о Влади, Министарство јавне управе урадило је све што је до њих.
„Радно тијело које је формирано средином јуна 2022. године припремило је Нацрт закона који је прошао све прописане процедуре. Овај закон усаглашен је са коментарима СИГМА-е и Венецијанске комисије која је дала позитивну оцјену са одређеним сугестијама и препорукама за побољшање. Такође текст закона је усаглашен и са ГРЕЦО препорукама. Министарство јавне управе је свој дио посла завршило, и Закон је тренутно у Секретаријату за законодавство на усаглашавање, као што предвиђа процедура“, објаснио је Дукај.
Предлог закона о измјенама и допунама Закона о државним службеницима и намјештеницима, којим се јача меритократија, професионализација државне управе и сигурност запослених упућен је Европској комисији на мишљење.
„Након што буде иновиран, у складу са њиховим сугестијама, биће упућен Влади на утврђивање и то очекујемо већ почетком наредне године“, вјерује Дукај.
Министарство јавне управе ће и у 2025. години наставити да убрзава реформе, а буџетом и у складу са Реформском агендом, пројектовано је да наредна буде година електронских сервиса.
„Финансираћемо пројекте, који ће омогућити грађанима што више доступних електронских сервиса и услуга, а настављамо и са хармонизацијом законских рјешења. Квалитет и одговорност у јавној управи није само обавеза, већ и темељна вриједност наше мисије. Градимо ефикасну, транспарентну и поуздану јавну управу, која ће одговарати потребама и очекивањима грађана Црне Горе. Испоручујемо резултате, полажемо рачуне, градимо повјерење, служимо грађанима и привреди“, закључио је Дукај.
Видео и фото: Радни доручак са новинарима Министарство јавне управе