- Влада Црне Горе
Експертска делегација њемачког Института Роберт Ко...
Експертска делегација њемачког Института Роберт Кох у петодневој посјети Црној Гори
Експертска делегација Националног института за јавно здравље Њемачке „Роберт Кох“, од данас борави у петодневној радној посјети Црној Гори. У заједничној мисији Института Роберт Кох, Министарства здравља Црне Горе, Института за јавно здравље, коју је, у сарадњи са Канцеларијом Свјетске здравствене организације у Црној Гори, покренуо њемачки Институт, експертски тим радиће заједно на јачању капацитета здравственог система Црне Горе у борби против вируса COVID-19.
- Огромно ми је задовољство и част што могу да обавијестим црногорску јавност да смо данас угостили тим експерата са Роберт Кох Института, високих стручњака из области епидемиологије. Они ће наредних дана боравити у Црној Гори и помоћи нам да заједнички сагледамо комплетну епидемиолошку ситуацију, дати нам све најсавременије препоруке које се односе на праћење и надзор, казала је минисатарка здравља др Јелена Боровинић Бојовић.
Она је истакла да њихова посјета има за циљ заједничко превазилажење проблема и коначног свјетла на крају тунела.
- Оно што је веома важно јесте да је Њемачка и овога пута, као сваки пут до сада показала веома висок степен солидарности са нашом земљом. Користим ову прилику да се посебно захвалим њемачком амбасадору, господину Веберу, који је посредовао у овој посјети, нагласила је министарка Боровинић Бојовић.
Захваљујући се на позиву министарки здравља и Влади Црне Горе, шеф делегације Института Роберт Кох, др Анреас Јансен је казао да смо сви из ове пандемије научили једноставну лекцију- зауставићемо њено ширење само ако се боримо раме уз раме.
- Ми смо овдје дошли са релативно великим тимом, десет чланова делегације из Националног института за јавно здравље Њемачке Роберт Кох, а такође у нашој делегацији су предаставници Универзитетске клинике Шерате (Цхатите), највеће клинике у Европи. Наш задатак током ове недјеље у Црној Гори је да заједно са колегама из ваше земље налазимо решења, размјењујемо искуства, како бисмо нашли најбољи начин да сузбијемо пандемију COVID-19, навео је др Јансен, напомињући да је број заражених у Црној Гори и Њемачкој тренутно на приближном нивоу.
- Дакле биће то један заједнички задатак да са колегама из Црне Горе заједно нађемо најбољи пут како се изборити са овим изазовом. Као што знате увијек се каже вирус не познаје границе, тако ни ми не треба да познајемо границе, него управо овако кроз заједнички рад и сарадњу треба да нађемо заједничке путеве како да сузбијемо вирус, поручио је др Јансен.
Њемачки амбасадор у Црној Гори, др Роберт Вебер оцијенио је да њемачка експертска делегација долази у једном битном тренутку за Црну Гору.
- У земљи имамо свакако пад новозаражених и свакако требамо подржати тај тренд. То је посебно важно због тога што се Црна Гора сада припрема за веома битну предстојећу туристичку сезону. А, свакако треба спровести све могуће мјере како би туризам био безбједан у Црној Гори. То је свакако у најбољем интересу Црне Горе пошто наравно од туризма зависи и привредни развој Црне Горе. Тако да ће делегација сагледати цјелокупну ситуацију у Црној Гори и осмислити све могуће потребне кораке како би пандемија била доведена под контролу у највећој могућој мјери, истакао је њемачки амабасадор.
Шефица Канцеларије Свјетске здравствене организације др Мина Брајовић истакла је да ће петодневна експертска посјета колега из Роберт Кох института и Свјетске здравствене организације, бити у функцији даље подшке јачању националних капацитета за одговор на пандемију COVID-19.
- Ова посјета је ванредно значајна, јер,између осталог, нас подсјећа да су партнерство, солидарност, сарадња и наука окосница и темељ ефикасног одговора на COVID-19 пандемију, као и свих наших напора да сачувамо животе и здравље наших грађана. Током ове посјете покушаћемо да заједно са нашим партнерима и колегама из Министарства здравља, Института за јавно здравље, болница и домова здравља, пажљиво сагледамо који су то основни капацитети, како у дијелу надзора, тако и у дијелу лабораторије, дијагностике, клиничког менаџента, које је потребно наставити даље оснаживати и унапређивати, навела је др Брајовић.
Посјета ће, према њеним ријечима, бити и прилика да се сагледају основне претпоставке за успостављање, по први пут у Црној Гори, кризног центра, када је ријеч о здравственим ванредним ситуацијама, што је веома важно јер ће то бити дугорочно посматрано ванредно важна интервенција.
У тиму Института Роберт Кох укључуни су и стручњаци из Одјељења за епидемиологију заразних болести и Центра за међународну здравствену заштиту (ЗИГ), као и специјалисти за интензивну његу из болнице Шерате (Цхатите) и виши експерти за заразне болести из Одсјека за инфективне болести болнице Сент Јозеф (Ст. Јосепх'с Хоспитал) из Берлина. Посјета њемачке делегације има за циљ размјену искуства и знања у областима надзора, епидемиологије клиничког управљања, превенције и контроле инфекција и лобораторијске дијагностике.
У оквиру опсежне мисије размотриће се и могућност регионализације лабораторијских капацитета Црне Горе. У погледу клиничког управљања, циљ је обезбјеђивање подршке Министарству здравља и зравственим установама у клиничком вођењу пацијената обољелих од COVID-19, као и спровођење мјера превенције и контроле инфекције.