- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Електронске комуникације и радио-спектар
Електронске комуникације и радио-спектар
Стратешки циљеви - Развој широкопојасног приступа интернету и изградња савремених електронских комуникационих мрежа
У складу са стратешким циљевима наставиће се активности на унапрјеђењу електронских комуникационих мрежа и услуга, континуирани развој широкопојасног приступа интернету, спровођење политике у области радио-дифузије, као и дигитална интеграција Регионалног економског простора Западног Балкана. Континуирано се ради на стварању услова за развој телекомуникационог тржишта, доношењу нових прописа који су у складу са директивама ЕУ, унапрјеђењу конкуренције и развоју телекомуникационе инфраструктуре.
Доношење нове Стратегије дигиталне трансформације Црне Горе за период 2021-2025, у оквиру које ће бити дефинисани даљи правци развоја електронских комуникација, било је планирано за ИВ/2020., у надлежности је Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија, доношење Стратегије се очекује у ИВ Q 2021.
Нормативни оквир
- Закон о електронским комуникацијама ( "Сл. Лист ЦГ", бр. 40 од 13. августа 2013, 56/13, 2/17);
- У 2021. години планиран је почетак активности на изради новог Закона о електронским комуникацијама (у складу са Директивом ЕУ 2018/1972 о Европском Законику о електронским комуникацијама), план доношења за ИВ квартал 2022;
- Предлог Закона о коришћењу физичке инфраструктуре за постављање електронских комуникационих мрежа великих брзина - доношење планирано за ИИ Q 2021.
Дигитална интеграција Регионалног економског простора Западног Балкана – Наставиће се активности на реализацији и имплементацији активности дефинисаних Вишегодишњим Акционим Планом за регионални економски простор за шест земаља Западног Балкана (енг. МАП РЕА) – Дигитална компонента.
- Споразум о смањењу цијена услуга роминга у јавним мобилним комуникационим мрежама на Западном Балкану - “роаминг лике ат хоме” ће се примјењивати од 1. јула 2021. године.
- Спровођење Меморандума о разумијевању о 5Г плану за дигиталну трансформацију региона Западног Балкана (потписан 2.новембра у Тирани).
Развој инфраструктуре за широкопојасни приступ интернету, (уз подршку ЕУ, WБИФ пројекат) – активности на обезбијеђивању изградње адекватне инфраструктуре за брз и сигуран интернет до свих домаћинстава, привредних субјеката, образовних институција и здравствених установа у циљу подршке дигиталној трансформацији друштва и економије. У 2021. години ће се наставити активности на реализацији пројекта “Развој инфраструктуре за широкопојасни приступ интернету у Црној Гори” који се налази на Јединственој листи приоритетних инфраструктурних пројеката Владе Црне Горе, у сектору Дигиталне инфраструктуре. Наиме, Министарство економије је из средстава обезбијеђених од стране Западнобалканског инвестиционог оквира (WБИФ) и уз техничку помоћ Европске комисије, у јулу 2021. године у оквиру овог пројекта започело припрему Националног Плана развоја широкопојасног приступа интернету у Црној Гори. За активност израде Националног Плана, обезбијеђена су средства кроз грант у износу од 0.55 милиона, од стране WБИФ-а. Националним Планом је предвиђено дефинисање типа инфраструктуре коју треба изградити у подручјима у којима не постоји комерцијални интереса за инвестирање од стране учесника на тржишту, као и израду Студије изводљивости и Анализе исплативости у појединим зонама. Националним Планом ће се препоручити и оптимални модели подстицаја, односно јавно-приватног партнерства за њену изградњу. Општи циљ овог пројекта је јачање економског и социјалног развоја Црне Горе кроз постављање фиксне широкопојасне инфраструктуре.
Пројекат „Балкан Дигитал Хигхwаy“ - Иницијатива Балканског Дигиталног Аутопута има за циљ побољшати приступ широкопојасним услугама велике брзине на националном и на регионалном нивоу, између земаља учесница овог пројекта, успостављањем регионалног приступа широкопојасним мрежама преко оптичке мрежне инфраструктуре оператора преносних система.
- Имплементација Интернет протокола ИПв6 у Црној Гори
- Функционисање и развој Националне тачке размјене интернет саобраћаја (МИXП)- континуирано
- Функционисање и развој националног интернет домена “.МЕ” - континуирано
Програм приступања Црне Горе Европској унији, у оквиру:
- Поглавље 10 – Информатичко друштво и медији;
- Поглавље 21 – Транс-европске мреже;
- Поглавље 3 – Право оснивања предузећа и слобода пружања услуга;
- Пододбор за унутрашње тржиште и конкуренцију;
- Пододбор за иновације, људске ресурсе, информационо друштво и социјалну политику;
- Одбор за стабилизацију и придруживање;
- Извјештај ЕК о напретку Црне Горе;
Континуирана и интензивна сарадња са међународним институцијама, првенствено сарадња са Међународном унијом за телекомуникације (ИТУ) и са Европском канцеларијом за комуникације (ЕЦО ЦЕПТ), са Међународном телекомуникационом сателитском организацијом (ИТСО), Међународном мобилном сателитском организацијом (ИМСО);