- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Електронске услуге покретач дигиталне трансформаци...
Електронске услуге покретач дигиталне трансформације у Црној Гори
Дигитализација је покретач друштвеног и економског напретка, средство за унапређење квалитета живота грађана и грађанки и темељ за ефикаснију, инклузивнију и модернију јавну управу, што су показали и резултати пројекта „Е-услуге и дигитална инфраструктура као одговор на ЦОВИД-19“.
Пројекат, чији је завршетак данас обиљежен у холу техничких факултета Универзитета Црне Горе, финансирала је Европска унија, а спровео Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори, у сарадњи са Министарством јавне управе. Пројекат је имао за циљ оснаживање дигиталне трансформације Црне Горе, те постављање темеља за дугорочни развој.
Кроз завршни догађај је приказана и интерактивна изложба QР кодова, кроз коју су посјетиоци и посјетитељке могли сазнати више о развијеним електронским услугама и резултатима пројекта, међу којима су нови портал е-Управе, портал Отворених података, напредни е-сервиси намијењени родитељима и студентима, дигитализовани сервиси из области културе, као и бројне друге услуге које карактеришу иновације у дигиталном управљању.
Пројекат, који је спровођен од 2021. године, убрзао је дигитализацију јавног сектора. Креирано је више од 45 нових електронских услуга доступних грађанима и грађанкама, невладином сектору, академској и пословној заједници, укључујући једноставан и брз упис дјеце у вртиће, школе и факултете. Успјешност ових иницијатива показује податак да је чак 90% студената и студенткиња уписало факултет онлине од увођења ове услуге. Портал е-Управа омогућио је једноставан приступ кључним услугама, а сервиси за невладине организације, политичке партије и сектор културе су посебно развијени, скраћујући вријеме и штедећи новац корисника и корисница.
Даље, јачање институционалних капацитета кроз обуку нове генерације стручњака у јавној управи у областима дигиталног управљања и сајбер безбједности, опремљеност институција на локалном и централном нивоу технологијом и експертизом, те примјена вјештачке интелигенције у доношењу одлука и пружању услуга – дио су резултата овог успјешно спроведеног пројекта. Више од половине грађана и грађанки Црне Горе упознато је са постојањем електронских услуга.
Министар јавне управе, Марасх Дукај истакао је да развој дигиталне трансформације није могућ без сталне међуинституционалне сарадње, те континуираног, преданог рада и труда, захваљујући којима данас можемо говорити о развијеним и имплементираним приоритетним електронским услугама.
„Унапређење електронске управе у Црној Гори захтијева континуитет, не само због потребе усклађивања са законским регулативама и праксом ЕУ, већ и сталног усклађивања са ИТ рјешењима, која се брзо унапређују. Крајњи циљ овог пројекта зацртан је на почетку - подизање свијести грађана и привреде о предностима коришћења дигиталних сервиса. Сматрам да су зацртани циљеви постигнути, али да на путу стварања отворене и одрживе електронске управе у Црној Гори, имамо још доста посла”, казао је Дукај.
Стална представница УНДП-а у Црној Гори, Екатерина Паниклова, поручила је да је овај пројекат најбољи примјер како се, уз снажну подршку и партнерство, визија претвара у конкретне резултате. Подсјетила је да је прпојекат одговорио на хитне потребе друштва у јеку пандемије ЦОВИД-19, постављајући темељ за модернизацију јавне управе.
„Резултати овог пројекта постављају темеље за друштво које је инклузивно, ефикасно и сигурно, истичући трансформативни потенцијал дигитализације. Овај напор у складу је са посвећеношћу УНДП-а подстицању одрживих, етичких и отпорнијих дигиталних екосистема који никога не запостављају. Кроз интеграцију иновација и одрживости, ова трансформација подржава реформу јавне управе Црне Горе, истичући њену усклађеност са Циљевима одрживог развоја и Агендом 2030. Поред тога, она додатно јача реформске обавезе земље према ЕУ, посебно кад је у питању модернизација јавне управе кроз дигитализацију. Ове иницијативе показују да дигитална трансформација није само алат за економски раст и ефикасност јавних услуга, већ и основ друштвене отпорности и оснаживања у суочавању са будућим изазовима”, навела је Паниклова.
Амбасадор Европске уније у Црној Гори, Јохан Сатлер, казао је да урпкос изазовима и препрекама као што је била пандемија и сајбер напад, ЕУ, УНДП и Влада Црне Горе су успјели да успјешно споведу пројекат и развију више од 40 нових е-услуга.
„Данас готово сваки родитељ уписује своје дијете у вртић путем интернета, а студенти више не чекају у редовима за једноставне административне послове. Ове промјене могу дјеловати као ситнице, али оне представљају примјер добре управе и одражавају оно што грађани очекују од својих влада. Ово није само технологија – то је улагање у будућност Црне Горе, будућност дефинисану транспарентношћу, инклузивношћу и иновацијама, у складу с оним што већина земаља ЕУ већ ради. У том смислу, ЕУ је била и остаје поуздан партнер Црне Горе. Кроз инструменте попут ИПА, Дигиталне Европе, Инвестиционог оквира за Западни Балкан (WБИФ) и нових иницијатива - Плана раста и Реформске агенде, пружамо подршку усклађивању Црне Горе с ЕУ стандардима и нудимо досад невиђену подршку реформским напорима“, казао је Сатлер.