Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Епидемиолошка ситуација стабилна, PCR тест за невакцинисане медицинске раднике послије одмора

Објављено: 16.07.2021. 10:01 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Савјет за борбу против коронавируса продужио је актуелне мјере до 30. јула уз подсјећање да ће, у случају промјене епидемиолошке слике у Црној Гори, оне без одлагања бити прилагођење стању на терену, саопштила је на конференцији за медије директорица Клиничког центра Црне Горе др Љиљана Радуловић. Она је додала да је Савјет одлучио да ће сви запослени у здравственим установама и установама социјалне и дјечије заштите који нијесу вакцинисани или који нијесу прележали корону, након повратка са годишњих одмора, ма гдје да су их провели (у земљи или иностранству), радити PCR тест прије повратка на посао.

- Ово се не односи на оне који чекају ревакцинацију другом дозом. PCR тестирање ће се спроводити о трошку државе у најближем дому здравља или, за Подгорицу, у Институту за јавно здравље. Циљ овог потеза је очување јавног здравља и резултата које постижемо у борби против корона вируса, али и психолошко растерећење љекара и њихових колега прије него што поново приону на посао, нагласила је др Радуловић.

У том контексту, напомињемо да је вакцинација у Црној Гори добровољна и тако ће и да остане.

Наводећи да је до сада у Црној Гори имунизовано 70 одсто љекара, др Радуловић је истакла и да је  трећина одраслих у Црној Гори у цјелости имунизована, а најмање још њих 100 хиљада има природни имунитет, при чему се претпоставља да је тај број и преко 200 хиљада, па је и очекивано да  љекари, који се са короном суочавају малтене свакодневно и боре за људске животе, предњаче у вакцинацији.

- Љекари служе за примјер. Молимо све, а посебно младе, оне од 19 до 39 године који су у Црној Гори најчешће оболијевали од короне да престану да мисле да су несавладиви и да слиједе примјер љекара и да се вакцинишу, поручила је др Радуловић.

Она је навела да је у црногорским болницама, тренутно, заузета 31 постеља опредијељена за COVID-19 пацијенте и подсјетила да вакцина штити од најтежих облика оболијевања и највећем броју случајева вас држи даље од болнице.

С обзиром на то да је Црна Гора једна од ријетких земаља која је туристима омогућила бесплатно PCR тестирање прије повратка у матичне земље, а које то захтијевају, према ријечима др Радуловић, до је сада тестирано близу 10 хиљада странаца.

Директор Института за јавно здравље др Игор Галић казао је да је ова институција добила препоруке и инструкције, односно попис кључних активности и нивоа припремљености критичне варијанте корона вируса Делта соја и његове повећане трансмисије у државама широм Европе по којима ћемо и поступати, а да ће  Европски центар за превенцију и контролу болести процијенити тренутак у ком ће од нас тражити узорке за анализу.

- Епидемиолошка ситуација у Црној Гори и даље је стабилна – по европским параметрима. С обзиром на то да је црногорску границу у посљедња два мјесеца прешло више стотина хиљада људи и да је туристичка сезона у јеку, било је реално да сада забиљежимо очекиван благи пораст броја заражених. У Црној Гори је тренутно активно 327 случајева инфекције корона вирусом. Четрнаестодневна кумулативна инциденција на 100 хиљада становника за цијелу територију Црне Горе тренутно износи 46,51. Од просјечног броја тестираних особа који је био у посљедњој недељи 1420, позитивних резултата на SARS-CoV-2 је 1,51% чиме смо и даље у европским оквирима стандарда стабилне епидемиолошке ситуације, навео је др Галић.

Он је наглсио да се упоредном анализом може закључити да Црна Гора има мањи индикатор оболијевања дневне инциденције на миллион становника током седмодневног пресјека од 12 земаља чланица ЕУ.  У односу на земље чија је битна грана економије туризам Црна Гора има повољније вриједности индикатора оболијевања од Кипра, Шпаније, Грчке и Турске.

- До сада је 33,4 одсто пунољетног становништва вакцинисано једном дозом, а ревакцинисано је 30,3 одсто одраслих грађана. Црна Гора је процентуално вакцинисала већи дио свог становништва у односу на Албанију, Сјеверну Македонију, Босну и Херцеговину и Косово што се тиче земаља региона, а Бугарске и Румуније што се тиче земаља ЕУ, казао је др Галић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?