ЕУ наставља финансијску подршку црногорским пољопривредницима

Винарија Велимировић налази се у селу Маленза у Загарачу, на 17 километара од Подгорице. На четири хектара засађена је лоза, која годишње рађа око 30 тона грожђа. Уз плодно тло, пуно сунца и довољно кише, квалитет вина је загарантован. Ипак, да би ово, некада породично, имање временом прерасло у успјешан посао, била је потребна подршка са стране. Велимировићи су одлучили да је потраже у оквиру ИПАРД лике грант – Инструмента претприступне помоћи за рурални развој, кроз који Европска унија и Влада Црне Горе подржавају црногорске пољопривреднике.
„Ми у ову причу не бисмо улазили да није било ИПАРД-а. Када знате да ће вам скоро половина новца бити враћена, то је велико олакшање и подстицај да кренете у нове пословне подухвате“, објашњава извршни директор винарије Душан Велимировић у разговору са тимом ЕУ инфо центра. До сада је више од 680 црногорских пољопривредника добило близу 48 милиона еура бесповратне помоћи кроз ИПАРД програм и ИПАРД лике грантове. „ИПАРД програм представља посебно дизајнирану подршку ЕУ руралном развоју Црне Горе и других земљама кандидатима у претприступном периоду. Једноставно речено – ЕУ подржава Црну Гору у производњи квалитетне и безбједне хране на модерним фармама, оживљавајуц́и рурална подручја“, објашњава амбасадор Европске уније у Црној Гори Аиво Орав.

"Ми у ову причу не бисмо улазили да није било ИПАРД-а. Када знате да ће вам скоро половина новца бити враћена, то је велико олакшање и подстицај да кренете у нове пословне подухвате." - истиче Велимировић.

Потпредсједник Владе и министар пољопривреде и руралног развоја Милутин Симовић истиче да пројекти који се реализују у оквиру ИПАРД програма представљају развојни импулс црногорској пољопривреди. “У новембру ће бити двије године откада смо створили услове за реализацију ИПАРД програма укупне вриједности 87 милиона еура. Из фондова ЕУ је обезбијеђено 39 милиона еура, из црногорског буџета више од 12 милиона, а остатак обезбјеђују корисници овог вриједног програма”, рекао је Симовић. У току је Други ИПАРД позив за такозвану Мјеру 3, путем које ће пољопривредницима бити обезбијеђено 15 милиона еура бесповратне помоћи. Позив је отворен до 20. децембра.

"ИПАРД програм представља посебно дизајнирану подршку ЕУ руралном развоју Црне Горе и других земљама кандидатима у претприступном периоду. Једноставно речено – ЕУ подржава Црну Гору у производњи квалитетне и безбједне хране на модерним фармама, оживљавајуц́и рурална подручја", казао је амбасадор Европске уније у Црној Гори Аиво Орав.

„Снажно бих охрабрила пољопривреднике који се баве производњом да се пријаве за ИПАРД грантове. Ако имате идеју како да развијете фарму, повећате производњу, оснажите прераду или употријебите нове технологије, искористите ову прилику и остварите своју идеју, остварите свој сан“, поручује Надиа Кјучукова из Делегације Европске уније у Црној Гори. Винарија Велимировић је два пута искористила ИПАРД лике грантове. Новац су искористили да направе објекат и набаве опрему. „Планирамо да се пријавимо и за Други позив за Мјеру 3, како бисмо проширили капацитете“, најављује Душан и додаје: „Апсолутно препоручујем свима да се пријаве, ИПАРД је одлична прича“!

Текст је преузет од Европске куће, а кроз линк у наставку можете погледати и видео. 

ЕУ наставља финансијску подршку црногорским пољопривредницима - ЕУРОПЕ ХОУСЕ (европскакуца.ме)

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?