- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Европски екосистеми иновација
Европски екосистеми иновација
Европски „иновациони екосистеми“ су специфичан дио III стуба Хоризонт Европе, чији је циљ међусобно повезивање регионалних и националних актера у иновацијама на нивоу ЕУ кроз подршку заједничким транснационалним и међурегионалним иновационим програмима земаља чланица ЕУ, региона и придружених земаља.
Изврсност иновационих екосистема широм ЕУ и изван ње, заједно са удруженим напорима и иницијативама међу кључним актерима, укључујући истраживаче, предузетнике, индустрију и друштво, кључна је за подршку повезанијој, инклузивнијој, динамичнијој и одрживој Европској унији. Иновационе заједнице постају успјешни екосистеми сарадњом, умрежавањем, размјеном идеја и знања, те развојем процедура отворених иновација.
Узимајући у обзир међусекторску природу програма, комплементарност и синергије са другим програмима и фондовима ЕУ, као и са националним/регионалним програмима и фондовима, те у блиској сарадњи са приватним субјектима, подстицаће се и синергијско удруживање средстава унутар тих политика са јавним националним/регионалним средствима.
Да би се искористили потенцијали иновација за добробит привреде и друштва, потребно је побољшати услове који омогућавају спровођење и подстицање сарадње различитих актера како би се максимално повећао ефекат иновационих екосистема.
Овај програм садржи активности усмјерене на образовање и друге политике са циљем изградње комплементарности са ЕУ, националним и регионалним политикама и активностима у области истраживања и иновација. Кроз такве активности настојаће се генерисати знање, задржати иноватори у европском истраживачком простору и подржати приступ иновативним услугама и рјешењима у индустрији, посебно у малим и средњим предузећима и у друштву.
У европским иновационим екосистемима дефинисано је пет дестинација:
- Форум Европског истраживачког савјета,
- повезани иновациони системи,
- растућа Европа - јачање потенцијала прилагодљивости европских предузећа,
- подаци, односно доношење политика које се заснивају на доказима, и
- партнерство за иновативна мала и средња предузећа.
Форум Европског истраживачког савјета (ЕИЦ) функционише као интерфејс између одељака трећег стуба програма Хоризонт Европа, осигуравајући координацију између Европског иновационог савјета и Европског института за иновације и технологију, као и других релевантних дјелова првог и другог стуба програма Хоризонт Европа. Укључивањем релевантних главних управа из Европске комисије, Форум ЕИЦ-а биће усмјерен на промовисање досљедног и инклузивног приступа иновационим политикама и инструментима ЕУ. У складу са својим очекиваним ефектом, Форум ће се бавити питањима политике у оквиру три главна подручја: боља регулатива за иновације, повезивање иновационих екосистема и иновациони алати.
Циљ дестинације повезивања иновационих екосистема је јачање паметне сарадње и повезаности у иновационим екосистемима широм Европске уније и придружених земаља, углавном кроз заједничке иновационе програме којима ће се допунити национални или регионални програми. Овдје се настоје подстаћи нове колективне амбиције усмјерене на укупни европски иновациони капацитет на начин да се искористи пуни потенцијал свих његових држава чланица и регија ЕУ. Предвиђене мјере спровођења укључују суфинансирање вишегодишњег програма активности међу државама чланицама и регијама ЕУ, успостављање мрежа и иницијатива којима се иновациони екосистеми повезују широм Европе, интеграцију социјалних иновација и подстицање јавне набавке иновативних рјешења.
Циљ дестинације јачање потенцијала прилагодљивости европских предузећа је пружање подршке стварању растућих и производних предузећа у Европи подржавањем паметних механизама повезивања у секторима и географским подручјима с циљем обједињавања иновационих капацитета иновативних предузећа би се убрзао њихов раст. Овдје је фокус на пружаоцима подршке за успјешније пословање као што су иновационе агенције, инкубатори, пословни клубови и мреже, мала и средња предузећа, истраживачке институције и универзитете.
За ефикасно праћење и евалуацију мјера и за даље дефинисање мјера и инструмената у области иновационих екосистема, од кључне је важности ослонити се на доказе и искуства широке групе актера иновационих екосистема. Зато је циљ дестинације подаци, односно доношење политика које се заснивају на доказима, успостављање система индикатора и одређивање релевантних метода прикупљања података, те успостављање регистра законодавних пракси у вези са новим технологијама који ће служити као основа за анализу правних и политичких иницијатива на нивоу ЕУ-а.