- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Фитосанитарни инспектори обилазе произвођаче цитру...
Фитосанитарни инспектори обилазе произвођаче цитруса у Улцињу
Дана 07.10.2024. године фитосанитарни инспектори ПЈ Бар обишли су произвођаче цитруса на територији општине Улцињ у мјесту Штој, Зогање, Тарза и Реч.
Фитосанитарни инспектори су са произвођачима размјењивали информације о стању на терену и ефикасности примјене фитосанитарних мјера у циљу сузбијања и спречавања даљег ширења лептирасте ваши - Алеуроцантхус спиниферус, прикупљали информације о појави опадања плодова мандарина који је различит од случаја до случаја (произвођачи углавном сматрају посљедицом изузетно високих температура у јулу/августу, посљедицом слабије спроведених мјера за сузбијање воћне муве Цератитис цапитате и потенцијално дејством гљиве рода Цоллетотрицхум глеоспороидес), вођењу књиге евиденције употребе пестицида и додатно фитосанитарни инспектори вршили су узорковање плода мандарина у складу са Програмом мониторинга резидуа пестицида.
Фитосанитарни инспектори ће у наредном периоду интезивно наставити са теренским активностима у циљу узорковања у складу са Програмом мониторинга резидуа пестицида, а након бербе и ради примјене фитосанитарних мјера за сузбијање и спречавање ширења лептирасте ваши - Алеуроцантхус спиниферус уз потенцијалне мјере за сузбијање и спречавање Цоллетотрицхум глеоспороидес.
Ц. глоеоспориоидес на мандаринама на подручју јужног Јадрана позната је од 1960-их година и насељава осушене врхове младица, што представља извор заразе за цвјетове и плодове. Ц. глоеоспориоидес у фази раних зараза плодова редовно узрокује њихово отпадање. Таква зараза препознаје се по некротичном прстену око чашке плодова.
Агротехничке мјере би обухватиле детаљно уклањање осушених младица и грана, а како се Ц. глоеоспориоидес одржава и на отпалим зараженим плодовима или на плодовима преосталима након бербе, уклањање таквих плодова такође би требало представљати важну мјеру заштите и поклапа се са општим хигијенским агротехничким мјерама и мјерама за поступање са отпалим и зараженим плодовима ради сузбијања воћне муве Цератитис цапитате.
Да подсјетимо на објаву од 24.09.2024:
хттпс://www.гов.ме/цланак/извјестајно-прогнозни-програм-цератитис-цапитата-воцна-мува-3
То подразумијева, од стране произвођача и држаоца воћних врста које су домаћини Ц. цапитата, континуирано уклањање и уништавање спаљивањем свих оних плодова на којима се уоче било какви симптоми напада или преурањено дозријевање. Сумњиви плодови се не смију закопавати у земљу нити бацати у контејнер!