- Влада Црне Горе
Министарство правде Француска подржава реформе у правосуђу
Француска подржава реформе у правосуђу
На данашњем састанку између министра правде Црне Горе, Андреја Миловића, и амбасадорке Француске у Црној Гори, Ан-Мари Маскај, наглашена је важност европске агенде за Црну Гору, с посебним освртом на улогу Француске као једног од најзначајнијих партнера у овом процесу.
Влада Црне Горе, истакао је министар Миловић, жели искористити приступну шансу која се отворила пред нама, и то сматрамо апсолутним приоритетом, гдје ће реформе у правосуђу бити од прворазредног значаја.
„У том циљу, веома брзо ћемо завршити договоре око кључних именовања, попут недостајућег седмог члана Уставног суда који ће се бирати из реда мање бројних народа, Врховног државног тужиоца, и три члана Судског савјета. То ће ефективно деблокирати правосуђе, омогућавајући нам да након тога радимо пуном паром“, нагласио је Миловић.
Министарство правде, према његовим ријечима, фокусира се на јачање институција, те је потребно између 100 и 200 милиона еура инвестиција у правосудну инфраструктуру, што у првом реду подразумијева изградњу Палате правде у урбаном језгру града, нове зграде тужилаштва, изградњу затвора у Мојковцу, као и пресељење Специјалног државног тужилаштва у стару зграду Владе, гдје би као компактна цјелина функционисали са будућим Специјалним судом и Специјалним полицијским одјељењем.
„У том смислу, очекујемо подршку Француске, јер смо свјесни да ове изазове не можемо савладати сами“, закључио је министар.
Амбасадорка Француске, Ан-Мари Маскај, подржала је напоре Црне Горе у правцу европских интеграција и истакла кључну улогу одблокирања поглавља 23 и 24 за напредак у свим осталим областима. Она је предложила конкретне кораке за сарадњу, укључујући ангажовање техничког резидентног експерта, као и судије за везу који је надлежан за Црну Гору гдје предлажемо именовања контакт особе за податке и експертизу, што би, према њеним ријечима, могло бити од велике помоћи за црногорско правосуђе. Такође, амбасадорка је предложила студијску посјету црногорских кадрова Француској, како би се упознали са француским праксама у управљању имовином стеченом криминалом.
„Такође, предлажемо да се организују обуке на чувеном Институту јавних служби (некадашња Ецоле Натионале д'Администратион - ЕНА) за припаднике црногорског правосудног система, а такође смо заинтересовани за краће боравке француских студената права у вашим институцијама ради размјене искустава“, нагласила је амбасадорка Маскај.
Састанак је закључен уз договор о даљој сарадњи и планирање посјете, што ће додатно ојачати везе између Црне Горе и Француске у области правосудних реформи и европских интеграција.