- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Гјека: Црна Гора наставља да унапређује свој закон...
Гјека: Црна Гора наставља да унапређује свој законодавни оквир
Црна Гора наставља да унапређује свој законодавни и стратешки оквир у области заштите и промовисања људских права, поручио је министар људских и мањинских права Фатмир Гјека на првом састанку Радне групе за израду Нацрта закона о Заштитнику/ци људских права и слобода Црне Горе, одржаном данас у Подгорици.
Министар Гјека је истакао да, поред данашњих активности, започињемо и израду новог Закона о Заштитнику/ци људских права и слобода Црне Горе. Заједнички циљ је да припремимо закон који ће ојачати ову институцију и омогућити јој да достигне престижни статус "А" у складу са Паришким принципима.
Према ријечима министра, статус "А" није само техничко признање, већ и потврда наше посвећености изградњи снажних демократских механизама за заштиту људских права и слобода у Црној Гори. Своју одлучност по том питању Црна Гора је исказала и кроз изјаве посвећености на Генералној скупштини УН-а и обиљежавању 75. годишњице од усвајања Универзалне декларације о људских правима прошле године.
Министарство људских и мањинских права активно ради на припреми два важна закона: кровног антидискриминационог Закона о заштити једнакости и забрани дискриминације, чије се усвајање очекује ове године, и Закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења, нагласио је Гјека.
Министар је подвукао важност сарадње и координације са релевантним актерима, посебно у области заштите људских права и борбе против дискриминације. "Институција Заштитника, као национални механизам за заштиту од дискриминације, један је од најважнијих партнера с којим дијелимо исте вриједности," истакао је Гјека.
Заштитник има кључну улогу у јачању свијести о владавини права, досљедној заштити људских права и слобода, праћењу приступа правди и правној сигурности грађана и грађанки, као и осигуравању законитог и непристрасног рада државних органа.
Министар је изразио очекивање да ће рад на овом закону резултирати прописом који неће само испунити техничке критеријуме, већ и одговорити на стварне потребе грађана Црне Горе, пружајући Заштитнику алате и капацитете потребне за још дјелотворнији рад.
На уводном обраћању, Синиша Бјековић заштитник људских права и слобода, је истакао да се налазимо на почетку посла који је важан, како за цијелу државу на путу европских интеграција и обавеза које као држава имамо према међународним партнерима, тако и за институцију Заштитника која очигледно има потребу за додатним иновирањем законодавства када је ова област у питању.
“Осим јачања институционалних капацитета, што је један од резултата који треба да проистекну из ове иницијативе, свакако да је важна околност да без измјене законодавства не можемо рачунати на јачање статуса код Глобалне алијансе националних институција за људска права, на начин да ћемо из статуса Б напредовати у статус А”, истакао је Бјековић.
Што се тиче додатних квалитета које ова законодавнаа иницијатива треба да произведе, очекивања су да ће она бити и у функцији јачања потенцијала институције да одговори захтјевима грађана када су у питању њихова права и слободе.