Гјека - Фелтен: Црна Гора наставља да јача свој законодавни и стратешки оквир на плану заштите и унапређења људских права ЛГБТИ особа

Објављено: 10.10.2024. 07:45 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Црна Гора наставља да јача свој законодавни и стратешки оквир на плану заштите и унапређења људских права ЛГБТИ особа, истакао је министар људских и мањинских права Фатмир Гјека на састанку са амбасадором Савезне Републике Њемачке у Црној Гори Њ.Е. Петером Фелтеном.

ЛГБТИ заједница је једна од три најрањивије категорије у црногорском друштву и први корак ка унапређењу положаја и ове заједнице је свакако заштита њихових основних људских права.

Министар је захвалио на подршци амбасадору Фелтену, посебно у дијелу сарадње на јачању свијести шире стручне и опште јавности о важности поштовања права свих без изузетка.

Он је истакао да посебно цијени конструктивне предлоге земаља које имају више искуства и резултата у овој области. Министар је захвалио на подршци коју је Министарство људских и мањинских права добило од стране Амбасаде Савезне Републике Њемачке и Њемачке фондације за међународну и правну сарадњу у организацији округлог стола на тему Нацрта закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења одржане у септембру, у Подгорици.

Овај догађај је био одлична прилика за размјену стручних мишљења представника/ца институција, цивилног сектора и представника/ца међународне заједнице који су узели активно учешће и дали конкретне и веома конструктивне сугестије у циљу унапређења текста Нацрта закона.

Намјера предлагача овог закононског прописа је да се добије законско рјешење које ће на ањбољи начин заштити право на приватност, самоодређење, достојанствен живот, правну сигурност и допринијети јачању правног система државе.

Амбасадор Фелтен је казао да Савезна Република Њемачка до краја године предсједава Коалицијом за једнака права и да настоји да настоје да подрђже раелизацију свих политика које унапријеђују људска права.

Он је изразио задовољство због веома успјешно реализованог догађаја у оквиру мјесеца Прајда, те да је питање права на самоодређење потребно регулисати на најбољи начин у складу са универзалним вриједностима поштовања људских права.

Подршка Савезне Републике Њемачке неће изостати ни у процесу доношења Закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења.

Др. Стефан Пüрнер испред Њемачке фондације за међународну и правну сарадњу похвалио је сарадњу са Министарством људских и мањинских права и додао да очекује једнако успјешан догађај у новембру као наставак сарадње.

Мирјана Пајковић, директорица Директопрата за унапређење и заштиту људских права и слобода захвалила је на подршци и сарадњи коју је Минситарство људских и мањинских права остварило са Њемачком фондацијом за међународну и правну сарадњу. Она је навела да је много тога појашњено на Округлом столу и да су сада одређени предлози јаснији широј стручној јавности.

Осим што је закон значајан за рјешавање веома важних питања која се тичу родног идентитета, истим ће Црна Гора добити прилику да покаже свој демократски капацитет у рангу са земљама са значајно развијенијим системима, поручено је са састанка.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?