- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Гјека: Још један важан корак Црне Горе на путу ка ...
Гјека: Још један важан корак Црне Горе на путу ка ЕУ
Влада Црне Горе усвојила је иницијативу за приступање Црне Горе Агенцији за темељна права Европске Уније у својству посматрача и задужила министра људских и мањинских права Фатмира Гјеку да предузме даље кораке у предметној процедури.
Приликом сједнице Заједничког консултативног одбора (ЗКО) између Европске уније и Црне Горе, Европског економског и социјалног комитета (ЕЕСЦ) одржаном у Бриселу у новембру 2024. године, наглашено је важним да се Црна Гора као предводница у преговорима о чланству придружи Агенцији за темељна права Европске Уније у својству посматрача.
Овај предлог има за циљ да никад потребнијом раном интеграцијом у овај ЕУ механизам за праћење праксе уживања и заштите темељних права потврди посвећеност Црне Горе у области људских права и владавине права, што је од великог значаја за консолидацију досадашњих резултата, те даљи напредак на европском путу.
Министар Гјека упутио је писмо намјере директорици Агенције за темељна права Европске уније (Фундаментал Ригхтс Агенцy – ФРА), Сирпи Раутио, путем званичних канала у Бриселу, у којем је изразио експлицитну намјеру Владе Црне Горе да покрене процес приступања Црне Горе Агенцији у својству посматрача.
Према Јединственом програму рада Агенције за 2024-2026., у 2024. години планиране су активности с акцентом на стратешко предвиђање у области темељних права у контексту припрема за мандат нових институција ЕУ у периоду 2024-2029.
Добијање статуса посматрача у Агенцији за темељна права – ФРА, било би значајно за даљи интеграциони пут Црне Горе у Европску унију и допринијело би даљем промовисању и заштити људских права у нашој држави, као и наставку усклађивања са стандардима и праксама ЕУ у овој области.
Црна Гора препознаје Агенцију за темељна права као независан центар референтности и изврсности за промовисање и заштиту људских права у Европској унији и шире. Агенција има важну улогу у промовисању дијалога и сарадње међу различитим актерима у области људских права, укључујући земље чланице ЕУ, институције ЕУ, организације цивилног друштва и међународне организације. Добијање статуса посматрача би Црној Гори омогућило активно праћење свих ових процеса, и дало додатни импулс за даље спровођење реформи у складу са ЕУ стандардима.
Овогодишњи Извјештај о испуњености привремених мјерила и завршна мјерила за два најважнија преговарачка поглавља 23 – Правосуђе и темељна права и 24 Правда, слобода и безбједност потврдио је лидерску позицију Црне Горе у региону Западног Балкана када је ријеч о процесу приступања ЕУ. Владавина права је наш кључни приоритет уз снажни институционални систем који гарантује заштиту темељних права свих наших грађанки и грађана и приступа правди уз поштовање највиших стандарда.
Министарство људских и мањинских права снажно је посвећено свим аспектима заштите људских права. Усклађивање законодавног и стратешког оквира са европским стандардима и ЕУ ацqуис-ем у области борбе против дискриминације, родне равноправности, заштите права националних мањина, заштите лица са инвалидитетом, ЛГБТИQ лица, као и његова пуна имплементација су од суштинске важности.
Добијањем статуса посматрача приступило би се стручним капацитетима Агенције, а даља сарадња би свакако допринијела унапређењу наших државних капацитета у циљу јачања постојећих стандарда у складу са нормама ЕУ и Повељом Европске уније о темељним правима.
Министарство људских и мањинских права спровешће потребну процедуру за приступање Црне Горе Управном одбору Агенције ЕУ за темељна права у својству посматрача и тиме направити још један важан корак за Црну Гору ка чланству у Европској унији.