- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Gjeka: Родно одговорно буџетирање препознајемо као...
Gjeka: Родно одговорно буџетирање препознајемо као један од кључних инструмената за остваривање родне равноправности
Посебан фокус нашег дјеловања усмјерен је на родно одговорно буџетирање, које препознајемо као кључни инструмент у остваривању родне равноправности у Црној Гори. Настојимо осигурати да јавни ресурси подржавају једнаку партиципацију, праведнију расподјелу добара и смањење родног сиромаштва. Овим приступом стварамо простор за инклузивне политике и програме, поручио је министар људских и мањинских права Fatmir Gjeka на уводној сесији 68. засиједања Комисије за статус жена.
Министар је рекао да Влада Црне Горе активно сарађује са међународним партнерима, посебно Канцеларијом UNDP и Мисијом ОЕБС, али и другим организацијама на регионалном и глобалном нивоу. Наши пројекти обухватају спектар активности у области постизања родне равноправности попут обука новинара/ки, јачања капацитета у управи и подршку против говора мржње. Истичем посвјећеност Владе Црне Горе остваривању родне равноправности, са фокусом на елиминацију сиромаштва и имплементацију родне перспективе, рекао је Gjeka.
И Црна Гора се суочава са кључним изазовом промјене друштвених норми и стереотипа који доприносе неједнакостима између полова док традиционалне родне улоге и очекивања ограничавају и даље могућности жена у политици, економији и другим сферама друштва, казао је министар. С тим у вези, радимо на образовању и подизању свијести како бисмо родну равноправност промовисали и изградили подршку за суштинске друштвене промјене, поручио је.
Министар се позвао на национални стратешки документ за постизање родне равноправности који је укључио низ иновација усмјерених ка побољшању положаја жене у црногорском друштву. Кључни елементи односе се на јачање приступа жена политичким функцијама путем повећања изборне квоте за мање заступљени пол.Такође, стратегија препознаје потребу за унапређењем јавних политика кроз ородњавање, уз оснивање Алиментационог фонда ради заштите економских права жена.
Он се захвалио на успјешној дугогодишњој сарадњи агенцијама Уједињених нација, поновивши важност родно одговорног буџетирања као оруђа у остваривању циљева одрживог развоја и стварању друштва у којем сваки појединац/ка без обзира на пол и род има једнаке могућности и права. Наставићемо интензивно и одговорно да унапређујемо капацитете и имплементирамо родно одговорно буџетирање не само у својој земљи, већ и шире, поручио је министар.
68. засиједање Комисије за статус жена започело је прије два дана, у Њујорку. Преко 120 званичних делегација учествује ове године у раду истог на тему смањења сиромаштва и планова за финансирање родних политика.