- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Гјека-Жунић: Министарство адреса за све добре иниц...
Гјека-Жунић: Министарство адреса за све добре иницијативе, сугестије и предлоге за унапријеђење остваривања људских права дјеце
Министарство људских и мањинских права и УНИЦЕФ ће, заједно с националним и међународним партнерима, радити на унапређењу положаја и статуса дјеце из ромске и египћанске популације, дјеце са сметњама у развоју, као и на унапређењу политика родне равноправности, поручено је на састанку министра људских и мањинских права с представницима УНИЦЕФ-а.
Министар Фатмир Гјека састао се с вршитељком дужности шефа представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори, Сабином Жунић и координаторком програма за мониторинг права дјетета у УНИЦЕФ-у, Нелом Крнић.
Министар Гјека захвалио је на прилици за размјену мишљења у вези са развојем политика у сфери заштите људских права рањивих категорија у друштву првенствено ромске и египћанске заједнице и дјеце.
Врло је значајна добра међуресорска сарадња како би се решили текући изазови трајно, навео је Гјека и додао да је Министарство људских и мањинских права адреса за све добре иницијативе, сугестије и предлоге како би се људска права константно унапређивала у циљу њиховог пуног остваривања.
Такође, родна равноправност, као посебан важан аспект нашег дјеловања захтјева већ дуго времена да буде позиционирана боље и видљивије. С тим у вези, гледаћемо да додатно оснажимо спровођење политике једнаких могућности у циљу постизања равноправности мушкараца и жена у црногорском друштву.
Задовољство ми је да постоји потврђено добра сарадња између Владе Црне Горе и међународних институција, истакао је министар. Ова Влада има озбиљне задатке чије испуњење нема времена да чека, па нам је из тог разлога јако значајна чињеница да уз себе имамо међународну подршку на путу њиховог испуњења.
„Преузели смо обавезу да европску агенду убрзамо својим трудом, капацитетима и залагањима највише што можемо у мандату који нам је повјерен“, нагласио је министар.
Вршитељка дужности шефа представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори, Сабина Жунић, истакла је да је нови стратешки план развојне помоћи Уједињених нација развијен у сарадњи с Владом Црне Горе и другим релевантним актерима за период 2023-2027. те да представља тежњу УНИЦЕФ-а да пружи трајан допринос поштовању људских права у Црној Гори, с фокусом на најугроженију дјецу и породице.
„Више анализа показало је да су ромска и египћанска популација у врло лошем положају. Има простора за напредак у легислативи, а УНИЦЕФ ће се залагати да се граница за ступање у брак подигне на 18 година, јер смо препознали ране бракове као један од већих проблема унутар ромске и египћанске заједнице“, казала је Жунић.
УНИЦЕФ се, додала је Жунић, залаже и за елиминацију просјачења, увођење већег броја ромских медијатора у школе, као и спровођење програма социјалне инклузије.
Координаторка програма за мониторинг права дјетета у УНИЦЕФ-у, Нела Крнић, истакла је да су дјеца са сметњама у развоју без родитељског старања посебно рањива и угрожена популација.
„Интерсекторски приступ, који би укључио сарадњу међународних организација, државе, социјалних служби и цивилног сектора, пут је којим треба ићи како би се смањио број дјеце у установама дјечје и социјалне заштите. УНИЦЕФ се залаже за подршку родитељима који су у ризику да оставе дјецу у установе, као и за подршку хранитељима, нарочито специјализованом хранитељству за дјецу са сметњама у развоју“, казала је Крнић.
На предлог УНИЦЕФ-а у Црној Гори, Министарство људских и мањинских права одредиће контакт особе за будућу сарадњу и заједнички рад на акционим плановима, како би свако дијете у Црној Гори уживало права која му припадају.