Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Годишњи извјештај Европског суда за 2022. годину и број предмета пред Европским судом у односу на Црну Гору

Предсједница Европског суда за људска права, г-ђа Сиофра О’Леарy, на конференцији за штампу, одржаној 26. јануара 2023. године, представила је најзначајније активности Европског суда у 2022. години, као и статистичке податке тог суда за протеклу годину.

У свом уводном излагању, предсједница О’Леарy осврнула се на догађаје који су обиљежили 2022. годину, инвазију Русије на Украјину, те искључивање Русије из Савјета Европе и из Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода.

Осим наведеног, предсједница Европског суда скренула је пажњу и на значај нове стратегије обрађивања предмета од стране Европског суда, која је у примјени од марта 2021. године, а која има за циљ да убрза обрађивање и окончање најзначајнијих, најкомплекснијих и најхитнијих предмета (импацт цасес).

У свом говору, осврнула се такође и на двије значајне новине у 2022. години које се тичу примјене Протокола бр. 15 уз Конвенцију и смањења рока за подношење представке Европском суду са шест на четири мјесеца, који се примјењује на оне предмете у којима је посљедња правоснажна одлука на националном нивоу донијета након 1. фебруара 2022. године.

У коначном, предсједница Европског суда посебно је истакла значај покретања и јавног објављивања  нове платформе Европског суда за ширење знања о Конвенцији (ЕЦХР-КС) која је доступна сваком појединцу, а која је дио важне стратегије Европског суда да на што транспарентнији начин приближи јавности свој рад.

Европски суд за људска права у 2022. години додијелио је 45 500 представки у рад судској формацији, што је за 3% више у односу на 2021. годину, када је било додијељено у рад укупно 44 250 представки. Тренутно се у раду Европског суда налази 74 650 представки, од чега се чак 74% предмета односи на 5 земаља: Турску, Руску Федерацију, Украјину, Румунију и Италију. Током 2022. године, Европски суд одлучио је путем пресуде или одлуке у 39 570 представки.

Када је у питању Црна Гора и њен статус пред овом међународном судском инстанцом, 295 представки додијељено је у рад некој судској формацији, док је 414 представки проглашено неприхватљивим или избрисано са листе предмета Европског суда. С друге стране, на крају 2022. године, пред Европским судом је у односу на Црну Гору укупно остала у раду 101 представка.

Уколико се осврнемо на индекс поднијетих представки који означава број предмета (прилив) у 2022. години на 10,000 становника, као статистички параметар који користи Европски суд у свом раду, исти указује да се Црна Гора са индексом од 4,77 налази на трећем мјесту од свих држава чланица Савјета Европе по глави становника (просјечан индекс држава чланица Савјета Европе за 2022. годину је 0,54).

Можемо констатовати да је и даље настављен тренд одбацивања великог броја поднијетих представки у односу на Црну Гору, већ у првој фази поступка када се одлучује о њиховој прихватљивости,  без разматрања меритума предмета од стране Европског суда.

Током 2022. године у односу на Црну Гору донијето је укупно 3 пресуде, које се односе на повреду права на суђење у разумном року и права на извршење правоснажних судских одлука, као аспеката права на правично суђење из члана 6 Конвенције и 2 одлуке, у којима су представке проглашене неприхватљивима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?