Годишњи извјештај Комитета министара о надзору над извршењем пресуда и одлука Европског суда за људска права за 2023. годину

Комитет министара Савјета Европе објавио је годишњи извјештај о надзору над извршењем пресуда и одлука Европског суда за људска права за 2023. годину у којем је представио преглед најзначајнијих напредака и изазова у поступку извршења пресуда и одлука тог суда у 2023. години, као и статистичке податке за сваку државу понаособ који су од значаја за наведени поступак извршења.

Када је у питању Црна Гора, у Извјештају је наведено да је Европски суд за људска права упутио Комитету министара на надзор 4 предмета против Црне Горе (у поређењу са 6 предмета у 2022. години и 4 предмета у 2021. години).

На дан 31. децембар 2023. године, под надзором Комитета министара налазило се 6 предмета у односу на Црну Гору, од којих су 3 водећа предмета класификована под стандардним надзором. Од водећих предмета који се налазе под стандардним надзором Комитета министара и чије извршење је у току посебно је истакнута група предмета која се односи на недјелотворну истрагу случајева злостављања од стране полицијских службеника која се налази под надзором 5 или више година, као и предмет који се тиче прекомјерне дужине трајања поступка пред Уставним судом Црне Горе.

Током 2023. године Комитет министара је у односу на Црну Гору окончао надзор над извршењем 7 предмета, укључујући 2 водећа предмета под стандардном процедуром. Влада Црне Горе је доставила Комитету министара 7 Акционих планова и 3 Акциона извјештаја, док је накнада на име правичног задовољења додијељена од стране Европског суда за људска права подносиоцима представки исплаћена у потпуности у 5 предмета.

У предметном Извјештају истакнут је напредак Црне Горе у поступку извршења пресуда Европског суда за људска права у групи предмета Сиништај и други против Црне Горе које се односе на злостављање од стране полицијских службеника и недостатак дјелотворне истраге у вези са тим, и наведено је да је Скупштина Црне Горе усвојила амандмане на Кривични законик којима је укинула наступање застарјелости за кривично дјело мучење и увела строжије санкције за кривична дјела злостављање и мучење почињена од стране службених лица у вршењу службе, укључујући и аутоматску забрану вршења дјелатности или дужности од стране тих лица.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?