Група експерата Савјета Европе за борбу против насиља над женама борави у Црној Гори

Објављено: 05.03.2024. 23:00 Аутор: Министарство рада и социјалног старања

Група експерата Савјета Европе за борбу против насиља над женама (ГРЕВИО) борави у Црној Гори, у периоду од 4 - 8. марта 2024. године. Циљ евалуационе посјете је имплементација Конвенције Савјета Европе за борбу против насиља над женама и насиља у породици (Истанбулска конвенција).

Главни фокус је на рјешавању проблема примијећених у Упитнику за евалуацију Конвенције Савјета Европе о спрјечавању и борби против насиља над женама и насиља у породици (Qуестионнаире фор тхе евалуатион оф тхе имплементатион оф тхе Цоунцил оф Еуропе Цонвентион он Превентинг анд Цомбатинг Виоленце агаинст Wомен анд Доместиц Виоленце бy тхе Партиес) који је Црна Гора доставила у октобру 2023. године.

Састанцима присуствују бројна министарства и институције које се баве борбом против родно заснованог насиља. Као министарство које прати примјену Истанбулске конвенције у Црној Гори, највише се дискутује са Министарством рада и социјалног старања. Састанцима су присуствовале генерална директорица Директората за социјално старања и дјечју заштиту Мерсида Аљићевић, начелница Дирекције за заштиту од родно заснованог насиља и насиља у породици Јована Радифковић и савјетница у Дирекцији за заштиту од родно заснованог насиља и насиља у породици Ана Копривица.

Главне теме су: спровођење Националног плана за имплементацију Истанбулске конвенције, обуке и повећање броја запослених у центрима за социјални рад, прикупљање статистичких података о родно заснованом насиљу, специјализоване услуге за жртве насиља, поступак лиценцирања, кампање за подизање свијести итд.

Иако је примјетно да Црна Гора улаже значајне напоре када је ријеч о насиљу над женама истичемо да је то могуће искључиво кроз систематско и континуирано подизање свијести свих актера и шире јавности о феномену насиља и координацијом свих надлежних институција.

Пут насиља, пут дискриминације жена није и не може бити „опција“ једног прије свега здравог и демократског друштва које тежи чланству у Европској унији, зато Министарство рада и социјалног старања, као и Влада Црне Горе у потпуности остају посвећени имплементацији Истанбулске конвенције.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?