Група за нестала лица представила резултате досадашњег рада

Објављено: 16.05.2024. 14:00 Аутор: Министарство рада и социјалног старања

Сарајево, 16. мај 2024. године: Група за нестала лица (ГНЛ), успостављана на Самиту Берлинског процеса у Лондону, као група институција надлежних за рјешавање питања несталих лица у Босни и Херцеговини, Хрватској, Косову, Црној Гори и Србији, је представила свој рад и досадашње резултате истичући значај регионалне сарадње у рјешавању преосталих случајева несталих лица у земљама бивше Југославије.

“На западном Балкану је пронађено око 75 посто од 40.000 лица која су пријављена као нестала током сукоба 1990-их година. Регионална сарадња је била темељ овог успјеха без преседана. Континуиран и оснажени рад ГНЛ-а заједно с породицама несталих лица је кључан у рјешавању преосталих случајева несталих и осигуравању права породица на истину и правду”, рекао је Маттхеw Холлидаy, директор програма за Европу у ИЦМП-у.

“Влада Уједињеног Краљевства је посвећена подршци напорнима на идентификацији око 11.000 лица која се још увијек воде као нестала усљед сукоба у бившој Југославији. Рад Групе за нестала лица је и даље веома значајан. Група је постала централна тачка регионалне сарадње и јачања отпорности у погледу пост конфликтног опоравка на цијелом западном Балкану. Остварени су изузетни резултати, као што је регионална База података и рад Групе за НН случајеве, али је пред нама још дуг пут,” казао је Јулиан Реиллy, британски амбасадор у Босни И Херцеговини.

"ГНЛ – чији представници су присутни данас овдје – је заиста механизам мултилатералне сарадње који функционише. Овај посебан вид регионалне сарадње је снажан елемент опоравка након сукоба у бившој Југославији. Ми – ви – радимо заједно! Чињеница да ГНЛ подноси извјештаје свим земљама које су укључене у Берлински процес не само да осигурава одговорност, већ такође и ставља профил несталих лица на регионални и глобални ниво. Прекограничну сарадњу морамо очувати,” казао је др. Тхомас Фитсцхен, амбасадор Савезне Републике Њемачке у Босни и Херцеговини.

“Креирали смо моћне механизме и алате за унапређење процеса трагања за несталим, као што је регионална база података несталих лица за којима се још увијек трага. То је моћан алат који се свакодневно користи у рјешавању судбине несталих. Успоставили смо одржив и функционалан механизам за рјешавање НН случајева кроз рад Оперативне групе за НН случајеве, која се редовно састаје и доноси добре резултате. Данас дјелује Регионална координациона мрежа удрожења породица несталих лица која је успоставила Форум жена, платформу за расправу и размјену искустава жена у процесу трагања за несталим лицима,” изјавио је Марко Јуришић, предсједавајући Колегијума директора Института за нестале особе Босне и Херцеговине.

“Због природе ратова вођених 90-их година, рјешавање питања несталих није могуће само унутар властитих граница. То упућује на потребу да владе држава које трагају за несталим лицима сарађују на свим нивоима како би се што прије дошло до квалитетних, вјеродостојних података који ће омогућити откривање судбине несталих, првенствено на добробит њихових породица као и друштава у цјелини. Надлежна тијела Републике Хрватске и у предстојећем периоду ће судјеловати у спровођењу Оквирнога плана. Притом, а сагласно одредбама Оквирнога плана, истичемо спремност да као пуноправна чланица ЕУ, пренесемо стечена знања и искуства другим чланицама Групе за нестале у питањима која су везана за приступање ЕУ”, изјавила је Вишња Билић из Управе за заточене и нестале Министарства хрватских бранитеља.

“Вјерујемо да је важно да се сви фокусирају на рјешавање ових случајева како би се осигурало да се наши међудржавни односи наставе у нормалном сусједству и да буду стабилни у будућности. Ово је кључна тачка у обезбјеђивању мирног и сигурног живота наших грађана. Захваливши се свим заинтересованим странама, надамо се да ће група за нестале са још већим интензитетом у будућности дати конкретне резултате у вези са судбином несталих лица,” рекао је Андин Хоти, предсједник владине Комисије за нестала лица Косова у поруци коју је послао пошто из приватних разлога није био у могућности присуствовати овом догађају.

“Сложеност и осјетљивости процеса проналаска 11.000 лица која се још увијек воде као нестала из сукоба на простору бивше Југославије, обавезује све који су дио овог процеса да, у оквиру својих надлежности и могућности, допринесу његовом окончању”, рекао је Драган Ђукановић, предсједник Комисије за нестала лица Црне Горе. Такође, је исказао дубоко поштовање за напоре свих који су допринијели сачињавању брошуре о раду Групе за нестала лица која показује резултате које су оствариле домаће институције у процесу тражења несталих лица, уз велику подршку Владе Уједињеног краљевства, Владе Савезне Републике Њемачке и Међународне комисије за нестала лица.

“Брошура коју промовишемо овдје данас је подсјетник на оно што смо постигли, али је још пуно посла пред нама. Желио бих да позовем своје колеге да појачамо нашу регионалну и билатералну сарадњу како бисмо остварили боље резултате на регионалном нивоу. Такође позивам породице несталих лица да буду још уједињеније и да још више нас држе за одговорност јер ово све радимо за породице несталих,” казао је Вељко Одаловић, предсједник Комисије за нестала лица Владе Републике Србије.

У јулу 2018. године су на  Самиту Берлинског процеса у Лондону предсједници влада Босне и Херцеговине, Косова, Црне Горе, Србије, Албаније, Хрватске, Њемачке, Уједињеног Краљевства, Аустрије, Бугарске, Француске, Италије, Словеније и Пољске потписали заједничку декларацију гдје су поновили своју посвећеност регионалним напорима у тражењу лица које се још увијек воде као нестала у сукобима у бившој Југославији.

Након потписивања Лондонске декларације, у новембру 2018. године су у сједишту ИЦМП-а у Хагу представници домаћих институција које су надлежне за тражење несталих у Босни и Херцеговини, Хрватској, Косову, Црној Гори и Србији потписали Оквирни план у којем су наведени кораци за формализацију њихове мултилатералне сарадње и повећање учинковитости у тражењу несталих у цијелом региону. У заједничком Оквирном плану  су наведене  кључне области сарадње, укључујући и успостављање Групе за нестала лица (ГНЛ) и ангажман породица несталих лица у спровођењу Плана. Групу за нестала лица чине истакнути представници институција из региона, које су надлежне за рјешавање питања несталих лица. Она има улогу у надзору над активностима унутар Оквирног плана. Влада Уједињеног Краљевства и Влада Савезне Републике Немачке финансирају спровођење Оквирног плана.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?