- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Хоризонт 2020 РИСЕ пројекат: На првој „паметној“ з...
Хоризонт 2020 РИСЕ пројекат: На првој „паметној“ згради инсталиран сеизмички сензор
Истраживачи Грађевинског факултета Универзитета Црне Горе успјешно су инсталирали један од шест предвиђених МЕМС сензора на вишеспратници у Будви, у оквиру пројекта „Паметне зграде за сеизмички отпорну Црну Гору“.
По Конкурсу за подстицање учешћа у програмима Хоризонт 2020 и ЦОСТ, Грађевински факултет Универзитета Црне Горе добио је финансирање пројекта „Паметне зграде за сеизмички отпорну Црну Гору“, у мају 2020. године. Претходно, истраживачки тим Грађевинског факултета успио је да се у својству придруженог партнера, тј. посматрача, укључи у Хоризонт 2020 пројекат “Реал-тиме еартхqуаке рИск редуцтион фор а ресилиент Еуропе” - РИСЕ, који се бави смањењем ризика од земљотреса у реалном времену за подручје Европе.
МЕМС сензоре развили су партнери овог пројекта, а у самој реализацији учествовали су руководилац пројекта др Нина Сердар, истраживач доц. др Јелена Пејовић и виши лаборант Драган Ћалић.
Инструментализована “паметна” зграда у Црној Гори, прва такве врсте, опремљена иновативним сензорима развијеним у оквиру Х2020 РИСЕ пројекта, уједно ће бити дио ширег европског информационог система за брзу процјену губитака усљед дејства земљотреса.
Кроз овај пројекат, по први пут у Црној Гори примијениће се логика паметних градова у области припремљености на дејство земљотреса.
Примијењена технологија у МЕМС сензорима погодна је за детектовање земљотреса, али и за надзор стања конструкције након земљотреса у оквиру радњи из опсега превентивних мјера и мјера раног одговора од сеизмичке опасности. У наредним недељама очекује се потпуно опремање зграде сензорима. Сензори су у константном процесу развоја са циљем прогушћења мреже сеизмичких сензора и њиховог масовног постављања уз прихватљиво ниске цијене коштања.
Хоризонт 2020 РИСЕ пројекат вишеструко је значајан за обим и квалитета научноистраживачког рада, као и видљивости Факултета у међународној мрежи истраживача, прије свега због сарадње са конзорцијумом Х2020 РИСЕ пројекта, који чине 24 еминентне научноистраживачке институције из Европе и свијета.