- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Хоризонт Европа
Хоризонт Европа
УВОД
Окиврни програми ЕУ за истраживање и иновације представљају вишегодишње финансијске инструменте ЕУ који служе остваривању кључних стратешких циљева ЕУ везаних за истраживање, технолошки развој и иновацаије, као и за спровођење Европског истраживачког простора (ЕРА).
Хоризонт Европа је окиврни програм за истраживање и иновације за период 2021-2027. и представља један од кључних инструмената ЕУ за јачање Европског истраживачког простора (ЕРА), јачање европске конкурентности, усмјеравање и убрзавање дигиталне и зелене транзиције, европски опоравак, спремност и отпорност. То га, истовремено, чини најамбициознијим и највец́им транснационалним оквирним програмом за истраживање и иновације у свијету.
Програм има специфичне циљеве:
- развој, промовисање и унапређење научне изврсности, подршка стварању и ширењу висококвалитетних нових основних и примијењених знања, као и стварање и ширење вјештина, технологија и рјешења, подршка обуци и мобилности истраживача, привлачење талената на свим нивоима и допринос пуном ангажовању квалификованог особља ЕУ у активностима које подржавају у оквиру Програма;
- стварање знања, јачање утицаја истраживања и иновација на развој, подршку и имплементацију политика ЕУ и подршка приступу иновативним решењима и њиховом прихватању у европској индустрији, посебно малим и средњим предузец́има, у друштву како би се одговорило на глобалне изазове, укључујуц́и климатске промјене и одрживо развојни циљеви;
- подстицање свих облика иновација, олакшавање технолошког развоја, демонстрација и трансфер знања и технологије, јачање увођења и експлоатације иновативних решења;
- оптимизација резултата Програма за јачање и повец́ање утицаја и атрактивности ЕРА, подстицање учешц́а на основу изврсности свих држава чланица, укључујуц́и земље са лошим резултатима у истраживању и иновацијама, у Програму и омогуц́авање колаборативних веза у европским истраживањима и сектор иновација.
СТРУКТУРА
Структуру Програма чине три стуба:
Активности у оквиру првог стуба промовишу изврснуодличну науку, привлаче најбоље таленте у Унију и пружају адекватну подршку истраживачима на почетку њихове каријере са акцентом на стварању и ширењу научне изврсности, висококвалитетних знања, вештина, технологије и решења. за глобалне изазове.
ИИ Глобални изазови и европска индустријска конкурентност
Други стуб својим активностима подржава стварање и трансфер нових знања, технологија и одрживих решења са циљем подстицања конкурентности индустрије земаља чланица и јачања утицаја истраживања и иновација у спровођењу политика Уније. Посебан акценат стављен је на подстицање развоја иновативних решења у малим, средњим и новооснованим предузец́има и друштву, у циљу решавања глобалних изазова.
Активности у оквиру трец́ег стуба подстичу развој, трансфер и примену свих облика иновација, посебно у малим и средњим предузец́има, уз истовремено допринос другим специфичним циљевима Програма.
Ширење учешћа и јачање Европског истраживачког простора
Овај дио прредставља хоризонтални дио структуре Програма и подржава опште циљеве ЕРА, са нагласком на стварању и имплементацији најпогоднијег окружења за истраживање и иновације, у којем све државе чланице и њихови региони имају исте могуц́ности за развој и приступ финансирању. Хоризонтални дио је разврстан на на двије области:
- Ширење учешц́а и изврсности;
- Реформа и јачање европског система истраживања и иновација.
МИСИЈЕ И ПАРТНЕРСТВА
Ново у Програму су Мисије, нови инструмент који је циљан, мјерљив, временски ограничен и са јасним буџетским оквиром за проналажење одговора на изазове друштва и од заједничког значаја за цијелу ЕУ. Уводи се и нови приступ партнерствима (ЕУ партнерства) заснован на ефикасности, јасном животном циклусу и квалитету имплементације.
СТРАТЕШКИ ПЛАНОВИ
Првим стратешким планом програма Хоризонт Европа за период 2021-2024 утврђене су стратешке смјернице за усмјеравање инвестиција у прве четири године његове имплементације:
- промовисање отворене стратешке аутономије водец́и развој кључних дигиталних, развојних и нових технологија, сектора и ланаца вредности
- обнова европских екосистема и биодиверзитета и одрживо управљање природним ресурсима
- дигитални пут ка Европи као првој кружној, климатски неутралној и одрживој економији
- стварање отпорнијег, инклузивнијег и демократскијег европског друштва.
Други стратешки план програма Хоризонт Европа за период 2025-2027 утврђује кључне стратешке смјернице у другој половини имплементације програма:
- зелена транзиција
- дигитална транзиција
- отпорније, конкурентније, инклузивније и демократско друштво.
Свих шест кластера у оквиру ИИ стуба Хоризонт Европа, као и све активности у оквиру стуба И, ИИИ и хоризонталне области „Проширивање учешц́а и јачање Европског истраживачког истраживачког простора (ЕРА)“, подржаваће сваку од три кључне стратешке смјернице.