Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Хоризонт Европа: активности за стварање здравије и дигиталније Европе у 2021-2022. години

Европска комисија је донијела Хоризонт Европа главни Радни програм за 2021-2022.годину у којем су наведени циљеви и посебна тематска подручја за која ће се издвојити средства у укупном износу од 14,7 милијарди еура. Та улагања ће побољшати зелену и дигиталну транзицију, одрживи опоравак од кризе узроковане пандемијом коронавируса и отпорност ЕУ на будуће кризе. Европским истраживачима омогућиће стипендије, приступ оспособљавању и размјенама и допринијеће изградњи ефикаснијих европских иновационих екосистема и врхунске истраживачке инфраструктуре. Програм има за циљ побољшање сарадње истраживача и иноватора из цијелог свијета јер је њиме обухваћен комплетан циклус истраживања и иновација, од лабораторија до тржишта. 

Мариyа Габриел, комесарка за иновације, истраживање, културу, образовање и младе, изјавила је: Будући да је 40% буџета програма Хоризонт Европа намијењено за повећање одрживости, овај Радни програм допринијеће стварању зеленије Европе спремне за дигиталну трансформацију. Хоризонт Европа данас је у потпуности отворен за предузећа: подстичем истраживаче и иноваторе да се пријаве и помогну у проналажењу рјешења ради побољшања наше свакодневице.

 

Више од 40% средстава, односно око 5,8 милијарди еура уложиће се у истраживање и иновације за Европски зелени план и обавезе Уније да ЕУ до 2050. године постане први климатски неутрални континент. Та средства су намијењена пројектима за унапрјеђење науке о климатским промјенама, рјешења за смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште и прилагођавање климатским промјенама. На примјер, пројектне активности могу бити оне којима се убрзава прелазак на чисту енергију и мобилност на одржив и праведан начин, помаже у прилагођавању прехрамбених система, подстиче циркуларна и биоекономија, одржавају и побољшавају природни "умиваоници угљеника" у екосистемима и подстиче прилагођавање климатским промјенама.

Доступним средствима финансира се и стварање предуслова за оснивање дигиталних предузећа. Програм може обухватати активности којима се подстиче коришћење пуног потенцијала дигиталних алата и истраживања и иновација утемељених на подацима у подручју медицине, медија, културне баштине, креативне индустрије, енергије, мобилности и производње хране. Тиме се подстиче модернизација индустрије и јача водећи положај Европе у индустријском сектору. За развој темељних дигиталних технологија у периоду 2021 – 2022. године издвојиће се подршка у износу од приближно 4 милијарде еура.

Додатно, овим Радним програмом укупна улагања у износу од око 1,9 милијарди еура усмјериће се на отклањање непосредне економске и друштвене штете проузроковане пандемијом коронавируса. Средства ће путем инструмента Европски план опоравка допринијети изградњи нове, пост-пандемијске Европе, која ће бити не само зеленија и дигиталнија, већ и отпорнија на поремећаје, што укључује модернизацију здравствених система и побољшање истраживачких капацитета, посебно за развој вакцине.

Хоризон Еуроопе: Инвестинг ин оур футуре



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?