Ибрахимовић-Брамерц: Суочавање с прошлошћу одговорност и обавеза

Објављено: 18.09.2024. 10:00 Аутор: Министарство вањских послова

Потпредсједник Владе и министар вањских послова Ервин Ибрахимовић састао се данас са главним тужиоцем Међународног резидуалног механизма за кривичне трибунале Сержом Брамерцом, који борави у посјети Црној Гори.

Ибрахимовић је казао да је Црна Гора привржена поштовању међународних обавеза у овој области, те да у континуитету сарађује са Резидуалним механизмом.

„Вјерујем да је у интересу региона и међународне заједнице у цјелини да Механизам у потпуности испуни своју мисију. Рад Хашког трибунала дао је значајан допринос задовољењу правде за жртве и њихове породице и суочавању са прошлошћу земаља бивше Југославије“, казао је министар, нагласивши да предстоји још много посла, али да ратни злочини не застаријевају и да се у процесуирању свих почињених злочина мора истрајати.  

PPV i MVP Ibrahimović - Bramerc

Министар је подсјетио и на континуиране напоре Црне Горе на плану јачања владавине права, реформе правосуђа, јачања националних капацитета за процесуирање свих облика кривичних дјела, укључујући ратне злочине.

Процесуирање ратних злочина дио је преговарачког оквира за чланство у ЕУ, кроз поглавље 23, а након добијања позитивног IBAR-а, ово питање је и дио закључних мјерила за ово поглавље“, истакао је министар.

Брамерц је изразио задовољство сарадњом са црногорским институцијама и односом према раду, мисији и циљевима међународних кривичних трибунала. Казао је да је евидентан нови замах и посвећеност процесуирању ратних злочина у Црној Гори, те да је Механизам спреман да пружи сву потребну експертску и техничку подршку у циљу јачања административних капацитета, а што ће допринијети и испуњавању обавеза из преговарачког процеса с ЕУ. На тој линији, Брамерц је поздравио напредак ка пуноправном чланству у Унији, првенствено добијање позитивног IBAR-а, који представља и потврду посвећености Црне Горе реформама у кључним поглављима.

У разговору су поменуте и опасности које са собом носе трендови порицања геноцида и величања ратних злочинаца у региону, а саговорници су оцијенили да је суочавање са прошлошћу,  кроз индивидуализацију кривице, процесуирање злочина и изградњу културе сјећања, једини сигуран пут за даљи развој и просперитет држава бивше Југославије.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?