Ибрахимовић у Берлину: Снажна подршка чланица ЕУ, Берлински процес најефикаснији механизам за бржу интеграцију Западног Балкана у ЕУ

Објављено: 01.10.2024. 16:30 Аутор: МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА ЦРНЕ ГОРЕ

Потпредсједник Владе и министар вањских послова Ервин Ибрахимовић учествовао је данас на Састанку министара вањских послова Берлинског процеса, којим је обиљежена десета годишњица ове иницијативе.

На отварању су говорили министарка вањских послова СР Њемачке Аналена Бербок, министар вањских послова Мађарске, предсједавајуће Савјету Европске уније, Петер Сијарто и одлазећи европски комесар за проширење Оливер Вархељи, а на министарском панелу, уз шефове дипломатија држава Западног Балкана, и министри вањских послова Аустрије Александер Шаленберг, Бугарске Иван Кондов, Хрватске Горан Грлић Радман, Грчке Јоргос Герапетритис, Пољске Радослав Сикорски, Словеније Тања Фајон, те државни министар за Европу у Министарству вањских послова Уједињеног Краљевства Стивен Даути.

У обраћањима је потврђена снажна подршка даљој интеграцији држава Западног Балкана у Европску унију, те истакнута важност убрзања процеса преговора и спровођења неопходних реформи.

Sastanak ministara vanjskih poslova Berlinskog procesa

Министар Ибрахимовић је казао да је Берлински процес најефикаснији механизам за свеобухватну припрему за чланство у ЕУ. "Десету годишњицу Берлинског процеса Црна Гора је дочекала као предводница у преговорима и прва држава која је добила позитиван IBAR. Вјерујем да ћемо данас, овдје, поставити темеље за успјешну реализацију нашег заједничког циља – проширене Европе".

Министар је нагласио да је државама Западног Балкана већ ове године пружен изванредан механизам подршке у облику новог Плана раста. "Црна Гора намјерава да максимално искористити ову прилику, као и остале доступне инструменте, како бисмо убрзали процес интеграције и смањили развојни јаз са ЕУ", казао је Ибрахимовић.

Подсјетио је да су многи од инструмената који за циљ имају убрзање процеса европске интеграције, осмишљени и имплементирани управо у оквиру Берлинског процеса и изразио захвалност на дугогодишњој подршци коју Њемачка и друге чланице ЕУ пружају европеизацији Западног Балкана.

Sastanak ministara vanjskih poslova Berlinskog procesa

Осврнувши се на изазове са којима се суочавају земље Западног Балкана, нагласио је да њихово рјешавање захтијева, уз националне напоре, и координисан регионални приступ, уз суштинске реформе у области владавине права и снажења демократских капацитета.

На тој линији, указао је и на важност јачања капацитета за заједничко суочавање са растућим безбједносним изазовима, с фокусом на сајбер пријетње. "Управо зато вјерујемо да Регионални центар за сајбер безбједност и развој сајбер капацитета (WB3C), основан на иницијативу Француске, Словеније и Црне Горе, са сједиштем у Подгорици, представља одличну полазну основу за интензивирање сарадње и регионалне отпорности на сајбер пријетње и у оквиру Берлинског процеса", казао је министар.

Истакао је, такође, да је за Црну Гору, добијање позитивног Извјештаја о испуњености привремених мјерила за област владавине права било и признање за постигнуте резултате. "Позитиван IBAR је и подстицај да, с уласком у завршну и најзахтјевнију фазу преговора, удвостручимо напоре, како бисмо постали 28. чланица до 2028. године”, поручио је министар.

На данашњем састанку у Берлину, усвојена је и изјава о јачању сарадње у сусрет Самиту Берлинског процеса.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?