Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан Инфо дан у циљу подизања свијести о значају потрошачких права

Објављено: 21.03.2022. 09:50 Аутор: МЕР и МИНА

Инфо дан о заштити потрошача, у организацији  Министарства економског развоја у тржном центру Делта Цитy, одржан је у суботу 19. марта и имао је за циљ подизање свијести грађана о значају потрошачких права и њиховом коришћењу.

Јасна Вујовић, в.д. генералне директорице Директората за унутрашње тржиште и конкуренцију саопштила је да ће Министарство у току ове године имати бројне активности усмјерене на подизање свијести о значају права потрошача у Црној Гори.

“Једна таква активност је Инфо даy који се организује у Делта Цитy-ју, у склопу недјеље посвећене Међународном дану потрошача, 15. марта. Ми смо га обиљежили на начин што смо у средњој економској школи организовали једну интерактивну радионицу”, рекла је Вујовић.

Она је навела да су са промоцијом заштите потрошача наставили у Делта Цитy-ју, а у току наредних дана ће имати броје друге догађаје, као што су семинари, радионице и израда брошура, све усмјерене ка подизању свијести о значају права потрошача, будући да је то тема о којој стално треба разговарати, не само 15. марта него и током читаве године.

“Министарство економског развоја је у претходном периоду донијело јако велики број прописа из ове области, а ускоро очекујемо долазак мисије Европске уније (ЕУ) у Црној Гори, која ће имати прилику да се увјери у све оно што смо спроводили у претходном периоду, те очекујемо да ће резултат те мисије бити и ситуација у вези са привременим затварањем преговарачког поглавља у области заштите потрошача”, прецизирала је Вујовић.

Инфо дану, поред представника Министарства, присуствовали су и представници Централне банке Црне Горе, Управе за инспекцијске послове, Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност и Центра за заштиту потрошача Црне Горе.

Марина Радуловић, главна тржишна инспекторка у Управи за инспекцијске послове (УИП),  казала је да је УИП једна од кључних институција када је у питању заштита потрошача и да се труде да тој области посвете велику пажњу. „Због стања на тржишту, наш циљ јесте да сви послодавци тргују у складу са законом, а са друге стране нам је стало да потрошачи буду задовољни и да знају која су њихова права и како да их заштите“, рекла је Радуловић.

УИП је у том смислу и оформила Цалл центар 080 555 555 преко којег свакодневно добијају питања потрошача и њихове жалбе.

„Заиста у том дијелу имамо доста посла и у свакодневној смо комуникацији са потрошачима и то нас радује, јер то значи да су они свјесни својих права“, додала је Радуловић.

Она је подсјетила да у оквиру Управе постоји неколико инспекција које се баве заштитом потрошача.

„Највише имамо жалби потрошача у Тржишној инспекцији, с обзиром на то да се у том дијелу бавимо посебно заштитом потрошача када су у питању производи и услуге. Можемо се похвалити да су потрошачи у неких 80 одсто случајева ријешили случајеве у њихову корист“, поручила је Радуловић.

Према њеним ријечима, трговци знају које су њихове обавезе, али то треба да знају и потрошачи.

„Потрошач нема само права, већ и обавезе, а то значи да када купује неки производ треба да буде свјестан који производ купује, за коју намјену и да ли му се свиђа одређена боја и величина. Јер, обично нам се деси да потрошач купи неки производ, пође кући, и онда нам се жали да би желио другу боју и величину. Тада трговац није у обавези да му тај производ врати, већ то ради само из добре пословне праксе“, објаснила је Радуловић.

Она је казала да Управа реагује у оном моменту када потрочач поднесе приговор трговцу и када трговац одговори негативно. Тада се потрошач обраћа УИП-у и инспектор разматра иницијативу, излази на терен и утврђује чињенично стање.

У неким случајевма се, како је навела, десило и да је трговац у праву.

„Битно је да смо сви свјесни потрошачких права, да сви знамо које су наше обавезе и наравно да трговци послују у складу са законом, што је један од основих циљева УИП-а“, рекла је Радуловић.

Светлана Ђуровић, шефица службе за заштиту права клијената, кредитних институција и корисника финансијских услуга у Централној банци (ЦБЦГ), , казала је да заштита права клијената кредитних институција и корисника финансијских услуга представља једну од кључних функција ЦБЦГ која утврђује основаност и у складу са овлашћењима поступа по свим достављеним приговорима клијената.

“Клијент кредитне институције који није задовољан актом, радњом или непоступањем кредитне институције има право да јој упути писани приговор. Уколико кредитна институција не одговори на писани приговор клијента у законом прописаним роковима или уколико оцијени да је писани приговор неоснован, а клијент остане на становишту да је дошло до повреде његових права може се обратити ЦБЦГ”, објаснила је Ђуровић.

За више информација о својим правима ЦБЦГ клијенти могу контактирати путем мејла застита.потросаца@цбцг.ме и телефона 665-549, а приговоре је могуће упутити преко сајта потрошач.ме, путем апликације Централни информациони систем за заштиту потрошача.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/6
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?