- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Информисање јавности о ЕУ
Информисање јавности о ЕУ
Приступање Црне Горе Европској унији је процес који захтијева вишегодишњи рад на спровођењу суштинских реформи које ће државу и друштво припремити за будуће чланство и приближити нас европском квалитету живота. Осим усвајања и примјене европских прописа и стандарда и постепеног преузимања обавеза и одговорности које проистичу из чланства, успјешно остваривање европске интеграције подразумијева и пуну информисаност грађана Црне Горе, њихово активно учешће и подршку процесу.
Иако у Црној Гори постоји висок степен подршке и политички консензус у вези са чланством у Европској унији, резултати бројних истраживања јавног мњења су показали да велики број грађана не посједује довољно знања о Европској унији, процесу интеграције и позицији Црне Горе у том процесу.
То није чудно јер су преговори, сами по себи, технички процес, грађанима, често, незанимљив и стран. Срж европске интеграције чине реформе кроз које земље пролазе да би достигле одређене стандарде у владавини права, жаштити људских права, економском развоју.
Посљедице тог процеса су важне јер утичу на квалитет наших живота. Управо зато је, једнако важно да, као што смо успјешни у усклађивању законодавства, спровођењу прописа и остваривању мјерљивих резултата, грађанима објаснимо шта ми то радимо, због чега и какве ефекте ће промјене донијети, односно како ће се то одразити на њихове животе.
Важно је да наши млади људи, посебно средњошколци и студенти буду упознати са програмима ЕУ који су им на располагању, да знају које могућности им се пружају за наставак школовања и усавршавање. Као будући грађани ЕУ, морамо знати која права и обавезе ћемо сјутра имати на тржишту рада, како бисмо се за њих на вријеме припремили. Слично је са нашим предузећима и пољопривредним произвођачима који се спремају за излазак на тржиште и конкуренцију на европском нивоу. Вријеме до ступања у чланство је вријеме за рад на себи и припрему за могућности и обавезе које ће нас даном приступања дочекати.
Потреба да се грађанима пружи више информација о правима и обавезама које пристичу из чланства, као и предностима, недостацима, користима и трошковима чланства у ЕУ, изњедрила је креирање стратегијског приступа у информисању јавности о европској интеграцији Црне Горе.
Спровођење више комуникацијских стратегија, од 2004. године до данас, оснажило је сарадњу Владе са Скупштином, локалним самоуправама, цивилним друштвом, академском и пословном заједницом и медијима. Та сарадња је изњедрила значајне партнерске пројекте и заједничке активности које су наишле на позитиван пријем код грађана и допринијеле унапређењу информисања, али и интересовању грађана за процес европске интеграције.
Схватајући важност квалитетног и свеобухватног информисања и укључивања јавности, наставићемо, једнако посвећено, да радимо како бисмо грађанима приближили процес, освијетлили користи које он доноси и обавезе које су његов пратећи дио, и информисали их о промјенама које ће се догодити на путу до пуноправног чланства и након тога.