- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Институције из ЦГ у могу да учествују у Програму ф...
Институције из ЦГ у могу да учествују у Програму финансирања Bridge2ERA2021
Програм финансирања Интеграција региона средњоисточне и југоисточне Европе у Европски истраживачки простор (Bridge2ERA2021) је програм Федералног министарства образовања и истраживања (BMBF) Њемачке који треба да допринесе циљевима стратегије Федералне Владе који се односе на интернационализацију образовања, науке и истраживања.
Циљ програма је да окупи институције из Њемачке и партнере из средњоисточне Европе и југоисточне Европе с једне стране, и партнере из EU27 с друге стране, што ће допринијети бољој интеграцији у Европски истраживачки простор. Програм подржава мултилатералне конзорцијуме на период од двије године за припрему заједничке пројектне апликације у оквиру европских истраживачких и иновационих програма као што су: Хоризонт Европа, INTERREG или Eurostars.
Институције из Њемачке: истраживачке институције, универзитети и компаније имају могућност пријаве за финансирање. Партнери из земаља средњоисточне и југоисточне Европе и EU27 не могу да се пријаве за финансирање BMBF-а, они доприносе пројектној апликацији и евентуално финансираном пројекту на основу властитих извора финансирања.
Главне циљане земље програма у региону средњоисточне и југоисточне Европе су:
- ЕУ земље чланице: Бугарска, Естонија, Грчка, Хрватска, Летонија, Литванија, Пољска, Румунија, Словачка, Словенија, Чешка и Мађарска;
- званични кандидати за приступање ЕУ: Албанија, Црна Гора, Сјеверна Македонија и Србија, као и потенцијални кандидати за приступање ЕУ: Босна и Херцеговина и Косово.
У тренутку подношења пријаве, конзорцијум подносиоца пријаве из Њемачке с најмање једном од горе наведених земаља и још једном државом чланицом EU27 већ мора бити успостављен (конзорцијум чине минимално три партнера из три различите земље).
Предмет финансираног пројекта је заједничка припрема пројектне апликације за мултилатерални истраживачки и иновациони пројекат, који је усклађен с предметним подручјима ЕУ Оквирног програма за истраживање и иновације “Хоризонт Европа” или с онима из других релевантних европских истраживачких програма. Неопходно је да подносилац пројекта образложи потенцијал свог конзорцијума за дугорочну и одрживу сарадњу с горе наведеним циљаним земљама.
Финансирани истраживачки и развојни пројекти спроводе се у двије фазе:
• Прва фаза финансирања: креирање и проширење постојећег мултилатералног пројектног конзорцијума с партнерима из циљаних земаља овог позива. Конзорцијуми идентификују и предлажу одговарајуће (европске) програме финансирања и специфичне позиве у оквиру којих је предвиђена заједничка пројектна апликација.
• Друга фаза финансирања: детаљна припрема и подношење најмање једне пројектне апликације у оквиру специфичног позива европског програма финансирања.
Финансирање се може одобрити само за подносиоце пројеката из Њемачке у смислу трошкова особља за активности истраживања и умрежавања, трошкова путовања и смјештаја, као и трошкова спровођења радионица и учешћа на конференцијама. Међутим, у добро оправданим случајевима, трошкови путовања, смјештаја и радионица могу бити покривени и за иностране партнере у конзорцијуму посредством њемачког подносиоца пројекта. Износ финансирања је до 120.000 еура за трајање пројекта до 24 мјесеца.
Подносилац пројекта доставља предлог пројекта Агенцији за управљање пројектима - DLR Project Management Agency у сљедећим роковима:
- 28. фебруар 2022. године;
- 30. новембер 2022. године;
- 27. септембар 2023. године;
- 31. мај 2024. године (посљедњи могући датум за подношење предлога пројекта у оквиру овог позива).
Цјелокупан текст конкурса на њемачком језику можете преузети путем линка:
Додатне информације:
Милена Милоњић, начелница Дирекције за ЕУ программе за науку и истраживање, тел. 020/405.307, е-маил: milena.milonjic@mpnks.gov.me