- Влада Црне Горе
Управа за некретнине Интервју директора Управе за некретнине мр Марка Б...
Интервју директора Управе за некретнине мр Марка Булатовића
Управа за некретнине Црне Горе игра кључну улогу у регулисању имовинских права, али се суочава с изазовима у убрзавању административних поступака, дигитализацији катастарских података и унапређењу тржишта некретнина. Директор Управе за некретнине Марко Булатовић саопштио је у интервјуу Побједи које кораке предузимају како би поједноставили процедуре преноса власништва, унаприједили дигиталне платформе за пружање услуга грађанима и инвеститорима. Он истиче важност сарадње са другим државним институцијама у борби против нелегалне градње и најављује даљи развој еКатастра и Геопортала, кључних алата за побољшање транспарентности и ефикасности у раду Управе.
ПОБЈЕДА: Што чините како би се убрзали административни поступци у вези са преносом власништва над некретнинама? Постоје ли планови за даља поједностављења процедура?
БУЛАТОВИЋ: Анализом постојећег стања увидјело се да су досадашњи радни процеси који су дефинисани законима и подзаконским актима проузроковали значајан број неријешених предмета. Поједностављење радних процедура би допринијело ефикаснијем рјешавању захтјева, повећању правне сигурности, и креирању повољнијег пословног амбијента пружањем квалитетних услуга. Процедурама би се дефинисао пријем електронских захтјева и издавање електронских докумената геодетским организацијама, нотарима и извршитељима. Акценат треба да се стави на могућност електронске размјене података и документације између Управе за некретнине и других државних органа, органа локалне самоуправе, као и геодетских организација.
ПОБЈЕДА: Постоје ли планови за унапређење комуникације са грађанима, посебно када су у питању дигиталне платформе и пружање онлајн услуга?
БУЛАТОВИЋ: Развој дигиталних платформи и онлајн услуга представљају један од приоритета у будућим побољшањима услуга које пружамо, како грађанима тако и другим корисницима – привреди и јавној администрацији. Управа за некретнине је прије скоро 20 година омогућила онлајн приступ катастарским подацима, а након тога су развијене и платформе са другим просторним подацима. Ефикасност јавне управе је условљена квалитетом и приступачношћу јавних услуга као и поједностављивањем административних процедура кроз које пролазе грађани. еКатастар и Геопортал Управе представљају двије главне платформе за приступ подацима из надлежности Управе, заједно са бројним сервисима за дистрибуцију података које користе јавне институције, а од ефикасности сервиса директно зависи и квалитет услуга које грађанима пружају те институције. Добро планирање је неопходно за квалитетан развој, па нам је важан дио плана и што скорија израда стратегије развоја информационог система којом ћемо покрити краткорочне и средњорочне активности неопходне за постизање више циљева, међу којима је један од најбитнијих обезбјеђивање поузданих и једноставних електронских услуга за грађане.
ПОБЈЕДА: Можете ли нам рећи нешто о тренутном стању тржишта некретнина у Црној Гори? Који су главни трендови и изазови?
БУЛАТОВИЋ: Без наших података није могуће имати здрав и квалитетан пословни амбијент у који је укључено и тржиште некретнина. Један од кључних циљева Управе за некретнине је успостављање ефикасног система уписа који укључује евиденцију података о непокретностима и правима на њима. Управа за некретнине као орган државне управе је институција која обавља послове државног премјера, катастра непокретности и управљања геопросторним подацима. Унапређење тржишта некретнина није могуће без поузданих и ажурних података, а то подразумијева имплементацију ефикасног система регистрације, управљања и дијељења података о простору. Тржиште некретнина у Црној Гори показује знакове раста и развоја јер је Црна Гора постала популарна дестинација за странце.
ПОБЈЕДА: Колико се далеко одмакло у процесу дигитализације земљишних књига и катастарских података? Које су предности овог процеса за грађане и инвеститоре?
БУЛАТОВИЋ: Дигитализација катастарских података, или боље рећи, дигитализација цјелокупног катастарског система започета је деведесетих година и тај процес је још у току. Циљ је да се поступак уписа у катастарске евиденције учини ефикаснијим и једноставнијим, а што би требало да доведе и до унапређења ажурности уписаних података и повећања правне сигурности приликом располагања непокретностима.
Текуће активности на дигитализацији катастарског система (евиденција) реализују се кроз пројекте премјера и израде катастра непокретности за непремјерена подручја Црне Горе. Завршетком ових пројеката биће успостављена евиденција катастра непокретности на цијелој територије државе.
Сви пројекти су у завршној фази израде и/или излагања података на јавни увид, квалитет дигиталних података се обезбјеђује пројектним приступом и редовном контролом и праћењем реализације пројеката.
Када говоримо о дигиталним катастарским подацима треба имати у виду да је значајан дио катастра непокретности, из периода до деведесетих година, израђен и одржаван у аналогној форми. Ради се о 456 катастарских општина, што обухвата око 65 одсто од укупног броја парцела у евиденцији катастра непокретности. За ове катастарске општине је извршено превођење аналогне нумеричке и графичке документације у дигитални облик, али није до краја спроведен поступак контроле квалитета дигитализације, усклађивања и интегрисања графичког и нумеричког дијела евиденције.
Коришћење катастарских података без уважавања чињеница о квалитету података (година настанка, размјера аналогних планова, примијењене методе и слично) може довести до погрешних закључака, а резултат могу бити непотребни спорови или штете за носиоце права на непокретностима.
У оквиру ових активности потребна је свеобухватна и детаљна анализа постојећих података у зависности од времена настанка и примијењених метода снимања детаља, анализа усаглашености званичних података са стварним стањем на терену и могућност одговора потребама корисника за тачним и ажурним подацима, идентификација узрока неусаглашености стварног стања и званичних података, дефинисање рјешења за добијање тачних и ажурних геодетских подлога, као и примјенљивост других метода за побољшавање квалитета постојећих катастарсих података.
Побољшање квалитета података у постојећој евиденцији је један од највећих изазова који су пред Управом у предстојећем периоду. У Управи су већ започете активности на анализи и контроли података у катастарским евиденцијама.
ПОБЈЕДА: Како Управа за некретнине сарађује с другим државним институцијама када је ријеч о сузбијању нелегалне градње и упису неисправних података?
БУЛАТОВИЋ: Управа за некретнине има важну улогу у регулацији и праћењу имовинских права, а сарадња са другим државним институцијама је кључна у борби против нелегалне градње и уписивања неисправних података. Један од дугорочних циљева Управе за некретнине је развијање функционалности потребних за одговор на захтјеве различитих институција, привредних друштава и грађана Црне Горе. Важно је нагласити неопходност јавних институција је да подаци буду слободно доступни. Многе институције које су надлежне за обезбјеђивање геоинформација и различити нивои корисника имају потребу за сарадњом и размјеном података о простору. Квалитетна сарадња државних институција, приватног сектора и привреде чини основ за будући развој у овој области. Као примјер наводим Геопортал као тачку приступа за дијељење просторних информација који може послужити као подршка релевантним институцијама да омогуће доступност сопствених података. Геопортал садржи сервисе за проналажење, преглед и преузимање података.
ПОБЈЕДА: Који су ваши главни циљеви у наредним годинама када је у питању унапређење рада Управе за некретнине?
БУЛАТОВИЋ: Савремена технолошка рјешења се примјењују у развијеним администрацијама широм свијета надлежним за различите врсте података о простору. Имплементација истих у Црној Гори могла би да донесе многе предности, укључујући унапређивање ефикасности, тачности, приступачности и транспарентности пословања администрације.
У циљу реализовања планираних активности неопходно је доношење закона и подзаконских аката како би се на систематичан начин приступило рјешавању постојећих недостатака. У наредном периоду је планиран рад на успостави катастра водова, анализа информација са тржишта и креирање регистра цијена непокретности; израда нових картографских производа, креирање модела за масовну процјену вриједности непокретности итд. Неопходно је створити могућности за унапређење квалитета катастарских и других података у надлежности Управе у смислу надоградње и побољшања информатичке инфраструктуре и неопходних алата, потребна је додатна изградња кадровских капацитета и експертизе из ових области, а све са циљем успостављања ефикасног и функционалног система пословања.
Значај зелене градње
ПОБЈЕДА: Како се Управа за некретнине прилагођава новим трендовима на тржишту, попут повећаног интересовања за зелену градњу и одрживе некретнине?
БУЛАТОВИЋ: Све расположиве информације којима располаже Управа за некретнине су кључне за процесе као што су заштита животне средине, климатске промјене, непогоде, општа безбједност, саобраћајна инфраструктура, снабдијевање енергијом, временска прогноза, јавно здравље и слично. Управа за некретнине препознаје значај нових трендова на тржишту некретнина, укључујући значај зелене градње и одрживих некретнина. Како би се прилагодила тим промјенама, Управа може предузети кораке у смислу промовисања одрживог развоја у управљању некретнинама, укључујући зелене иницијативе и енергетске ефикасности кроз увођење и ажурирање категорија у катастарским записима које се односе на зелене грађевине, као што су енергетски ефикасне зграде или објекти који користе обновљиве изворе енергије.
У сарадњи са локалним и државним институцијама Управа за некретнине може радити на дефинисању стандарда и смјерница за зелену градњу у смислу коришћења ГИС технологија - имплементација геоинформационих система (ГИС) за праћење и анализу података о животној средини, што може помоћи у промотивним активностима за зелену градњу.