Интервју: У 2024. години остварено 1,6 милијарди бруто прихода

Објављено: 20.01.2025. 10:14 Аутор: Пореска управа

Вршилац дужности директора Пореске управе Сава Лакетић за агенцију Мина-бусинесс.

Интервју преносимо интегрално.

Укупни порески дуг, према посљедњим подацима, износи 655 милиона ЕУР, од чега се 398 милиона односи на нето основни дуг, а осталих 257 милиона на камату, саопштио је вршилац дужности директора Пореске управе (ПУ), Сава Лакетић.

Он је навео да Сектор за оперативу у области наплате редовно анализира дуг, отписује дуговања код којих је у складу са законом наступила апсолутна застара, али такође спроводи активности како би избјегли евентуалне будуће застаре.

“Примјеном Закона о отпису камате, порески обвезници ће имати могућност да им се отпише камата уколико уплате основни дуг што ће довести до смањења износа укупног пореског дуга”, рекао је Лакетић у интервјуу агенцији Мина-бусинесс.

Такође, као један планова за смањење пореског дуга који ће Пореска управа почети са спровођењем у наредном периоду је процјена и продаја имовине код оних пореских дужника који немају ликвидна средства.

Он је на питање какав утицај на порески дуг ће имати Закон о отпису камате на доспјеле пореске обавезе, који почиње да се примјењује од 1. јануара ове године, одговорио да је Закон о отпису камате на доспјеле пореске обавезе усвојен у циљу ефикаснијег управљања пореским дугом и растерећивања пореског књиговодства камате у случају отплате основног дуга.

“Њиме је омогућен отпис обрачунате камате пореским дужницима који поднесу све пореске пријаве доспјеле до 31. децембра прошле године и који у року од 60 дана од почетка примјене овог закона у цјелини плате основни порески дуг. Већ смо разговарали са одређеним бројем пореских дужника и очекујемо да ћемо успијети да ријешимо бар дио дугогодишњег пореског дуга кроз ово законско решење”, поручио је Лакетић.

Он је навео да је ПУ закључно са 27. децембром прошле године остварила 1,59 милијарди ЕУР бруто прихода, што је 206,4 милиона ЕУР или 15 одсто више у односу на исти период 2023. године. План наплате премашен је 65,9 милиона ЕУР или 4,3 одсто.

“По основу пореза на додату вриједност наплаћено је 478,5 милиона ЕУР, што је више 79 милиона ЕУР или 19,8 одсто у односу на исти период 2023”, рекао је Лакетић.

Наплата пореза на добит предузећа износила је, како је додао, 212,7 милиона ЕУР и премашила је ону из 2023. године 61,3 милиона ЕУР или 40,5 одсто.

“Наплата доприноса износила је 580 милиона ЕУР и већа је од наплате за 2023. годину за 23,6 милиона ЕУР или 4,23 одсто”, казао је Лакетић.

Према његовим ријечима, већа наплата свих пореских облика резултат је повећања степена фискалне дисциплине како подстицањем добровољног поштовања пореских прописа, примјеном мјера принудне наплате и санкционисањем нелегалног пословања.

“Велики утицај на повећање наплате имала је и појачана контрола пореских инспектора који су током љетње туриштичке сезоне остварили завидне резултате”, оцијенио је Лакетић.

На питање у којој је фази реформа пореских процеса односно дигитализација пословних процеса, у циљу веће отворености према привреди и грађанима, Лакетић је одговорио да пројекат реформе пореске администације представља значајан корак ка унапређењу пореског система и ефикаснијој наплати пореза, уз побољшање пословне климе и смањење сиве економије.

“Пројекат је у фази даљег унапређења дигиталних процеса, а кључна активност Пореске управе је рад на интегрисаном систему који би требало да замијени све оне старе системе који су тренутно у примјени. То значи да ће сваки пословни процес који се одвија између грађана и привреде са Пореском управом бити дигитализован, захтјеви и пријаве пореских обвезника ће се обрађивати на бржи начин што ће довести до смањења бирократских баријера и веће наплате пореских прихода”, објаснио је Лакетић.

Према његовим ријечима, један од наредних корака је формирање новог портала Пореске управе који ће садржати е-сандуче за грађане и предузећа, а путем којег ће пореским обвезницима бити омогућено подношење свих пореских пријава, пријава за регистрацију друштава и запослених, као и преузимање увјерења.

Лакетић је, говорећи о пројектима ПУ у овој години, рекао да ће све активности те институције бити усмјерене на дигитализацији, модернизацији, као и оснаживању Пореске управе у смислу људских капацитета, проширењу базе пореских обвезника, смањењу пореског дуга.

“Бројне активности на овим пољима су започете и реализоване у прошлој години. Наставља се рад на интегрисаном систему односно дигитализација пословних процеса, у плану је организовање великог броја едукативних кампања како би подигли свијест о значају поштовања пореских обавеза али и последицама рада оних који послују у сивој зони. На смањењу пореског дуга радиће Одсјек за продају имовине који ће процјењивати и продавати имовину код оних пореских дужника који немају ликвидна средства”, навео је Лакетић.

Он је рекао да је у плану формирање посебног одјељења које ће се бавити несразмјерном имовином и посебним порезима. Тај нови сектор биће претеча Финансијске полиције.

“Од међународних партнера добили смо помоћ у виду техничке и законодавне подршке како би што прије дошли до стварања жељеног модела”, закључио је Лакетић.

Линк: хттпс://мина.неwс/мина-бусинесс-економске-вијести-из-црне-горе/укупни-порески-дуг-655-милиона-еур/

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?