Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ИПА у Црној Гори

Као земља кандидат за чланство у Европској унији, Црна Гора је преузела обавезе спровођења свеобухватних реформи, које би требало да допринесу бољем животном стандарду наших грађана. У испуњењу тог циља, снажно смо посвећени изградњи стабилних, демократских институција, усклађивању нашег законодавства са европским и његовој примјени у областима као што су владавина права, економија, пољопривреда, саобраћај, животна средина и друге. На тај начин, достижемо европске стандарде у најважнијим и нама стратегијски приоритетним друштвеним областима.

У том процесу, ИПА нам пружа драгоцјену подршку. Током претходног периода, реализовани су изузетно значајни пројекти у оквиру појединачних програма  ИПА подршке. У тексту који слиједи увјерићете се да су, реализацијом пројеката Ипе у оквиру политичких критеријума, црногорске институције вриједно радиле на јачању својих административних капацитета, реформи правосуђа и локалне самоуправе, као и борби против корупције и организованог криминала. Заштита и промоција људских права и слобода, као и проналажење одрживих рјешења за избјеглице и расељена лица, били су такође предмет наше пажње.

Када је ријеч о економским критеријумима, пројекти Ипе допринијели су побољшању саобраћајне инфраструктуре и унапређењу система заштите животне средине. Велике користи од реализације пројеката имале су општине, јер су уложена средства коришћена за њихов равномјернији развој и унапређење пословног амбијента. Изграђени су механизми подршке смањењу незапослености и спровођење активних политика и мјера тржишта рада, а посебно се радило на побољшању инклузивног образовања, реформи социјалне и система дјечије заштите.

Спровођењем пројеката Ипе чији је водећи циљ достизање европских стандарда, Црна Гора је током протеклог периода била посвећена развоју сектора пољопривреде, унапређењу система јавних набавки, заштити потрошача, информационих система и дигитализацији црногорских јавних емитера.

Посебно важан сегмент Ипе представља и прекогранична сарадња, путем које је Црна Гора успоставила чврсту сусједску сарадњу у области образовања, културе, спорта, туризма и заштите животне средине. Важно је истаћи да је, уз помоћ Ипе, у претходном периоду пружена подршка развоју цивилног друштва, као једног од инструмената за оснаживање партиципативне демократије на западном Балкану. Осим претприступне подршке, партнерство са организацијама цивилног друштва огледа се и у њиховом укључивању у рад преговарачких тијела.

Важно је такође истаћи да је Црна Гора самостално управљала средствима за ИИИ и ИВ компоненту из финансијске перспективе ИПА И, те да су расположива средства искоришћена за унапређење саобраћајне инфраструктуре, заштиту животне средине, спровођење активних мјера запошљавања и социјалне инклузије. Уз подршку Вишекорисничког ИПА програма, спроводили смо пројекте који имају регионални значај и обухватају области које превазилазе границе наше земље. У оквиру овог програма очекује нас реализација циљева регионалне стамбене политике, као и бројних пројеката у области енергетике, саобраћаја и заштите животне средине.

Коначно, треба напоменути да је од 2007. до 2013. путем пројеката Ипе у Црну Гору уложено 235,7 милиона еура. Кроз нови оквир за претприступну подршку Европске уније за период 2014-2020, ИПА ИИ, Црној Гори ће бити на располагању 270,5 милиона еура што представља увећање за 10 одсто у односу на претходни финансијски период и доказ успјешности досадашњег рада и повјерење ЕУ према Црној Гори.

Период од 2007. до 2013., када смо интензивно радили на реализацији пројеката Ипе, представља драгоцјено искуство, које нам је помогло да у изградимо капацитете за припрему и спровођење пројеката. До 2025. године очекује нас пуно нових активности и иницијатива, које ће допринијети нашој успјешнијој интеграцији у заједницу земаља Европске уније.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?