Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Искористити бројне потенцијале за сарадњу са САД-ом

Објављено: 02.08.2022. 10:07 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

Министарка Биљана Шћепановић састала се са амбасадорком Сједињених Америчких Држава у Црној Гори, Џуди Рајзинг Рајнке и разговарала о приоритетима у раду Министарства науке и технолошког развоја.

“Министарство науке и технолошког развоја пружа подршку у јачању научноистраживачких и иновационих програма и политика, обезбјеђује повољно окружење за развој С3 пројеката и вец́а улагања у истраживање и иновације” саопштила је министарка Шћепановић.

Амбасадорка Рајнке захвалила је министарки на издвојеном времену и нагласила спремност и посвећеност САД-а да помогну амбицији Црне Горе у стварању и јачању диверзификоване економије и обезбјеђивању услова за задржавање младих талентованих људи у земљи.

На састанку је било ријечи о активностима које су обиљежиле првих неколико мјесеци рада новоформираног Министарства, постојећим и будућим програмима али и о циљевима и изазовима који стоје пред овим ресором. Значајна пажња посвећена је улози Министарства у дијелу иновационих закона, првом црногорском научно-технолошког парку, Стратегији паметне специјализације, али и о докторским студијама у Црној Гори и заједничким стратегијама Министарства науке и технолошког развоја и Министарства просвјете у дијелу области високог образовања.

Истичући тежњу Министарства да створи боље услове за развој и подизање квалитета научноистраживачке дјелатности у свим доменима и научним областима, Шћепановић је казала да управо “бољи услови за живот и рад младих истраживача ће водити заустављању одлива талената и дјеловаће у правцу прилива истих, тзв браин гаин-а.” Као веома значајан, министарка је предочила Програм суфинансирања националних научноистраживачких пројеката и докторских студија, те нагласила и важност суфинансирања различитих активности на националном нивоу које се тичу придруживања међународним пројектима и програмима.

Рајнке је казала да је Црна Гора препозната као потенцијално вриједан партнер у домену иновативних стартапова у САД-у, осврнувши се на иницијативу црногорског стартап инкубатора који повезује црногорске стартапове са америчким компанијама и мрежама инвеститора. Такође је указала и на бројне програме сарадње који пружају САД у областима науке и нових технологија, као што су програми подршке младим женама у СТЕМ областима, затим изврсним појединцима, те међународни НАСА научни и образовни програм “ГЛОБЕ” посвећен обезбјеђивању неопходних научних знања потребним за разумијевање и рјешавање изазова наше планете.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?