Искуство сираре „Монте Бианцо“ свједочи о значају подршке ЕУ црногорским пољопривредницима

Аутор: ИПАРД
У фабрици „Монте Бианцо“ у Даниловграду је ужурбано јутро. Десетак радника сири млијеко како би од њега направили свјежу моцарелу, коју ће потом дистрибуирати широм Црне Горе. „Наше сиреве допремамо ресторанима и продавницама које покажу интересовање, и трудимо се да наша роба увијек буде свјежа. Ова моцарела је јако здрава због ниског садржаја масноће и може се јести у пастама, пицама, или свјежа у разним салатама“, објашњава технолог Раде Савић. Фабрика „Монте Бианцо“ је основана 2011. године. Тада је производила само моцарелу, а данас у понуди има преко 20 различитих производа. Поред моцареле, производи полутврде и планинске сиреве, оне у уљу и са различитим додацима, као што су паприка, биље или ораси.

„Током осам година, број радника је порастао са пет на 20. На почетку смо сарађивали само са једним фармером, а данас млијеко откупљујемо од десетина црногорских фармера. Дневно смо обрађивали од 500 до 1000 литара млијека, да би сада тај капацитет био 10 пута већи. Данас смо лидери на тржишту и тај раст остварили смо захваљујући преданом раду, али и бесповартној подршци кроз ИПАРД програм“, објашњава Дејан Радовић, извршни директор компаније. До сада је ова фабрика два пута користила подршку Европске уније и Владе Црне Горе кроз ИПАРД– Инструмент претприступне помоћи за рурални развој. Новац су улагали у проширење капацитета и набавку возила и машина. „Наша прерада је порасла за 40-50%, што значи да смо проширили капацитете и захватили већи дио тржишта. Ово нам даје вјетар у леђа да планирамо излазак на нека нова тржишта. Добијате и оно што је битно из социјалног аспекта, а то је повећање броја рандика и раст њихових плата“, одговара Радовић. 

"Током осам година, број радника је порастао са пет на 20. На почетку смо сарађивали само са једним фармером, а данас млијеко откупљујемо од десетина црногорских фармера. Дневно смо обрађивали од 500 до 1000 литара млијека, да би сада тај капацитет био 10 пута већи. Данас смо лидери на тржишту и тај раст остварили смо захваљујући преданом раду, али и бесповартној подршци кроз ИПАРД програм" истакао је Радовић.

Ова даниловградска сирара једна је од 680 корисника ИПАРД лике грантова и ИПАРД програма у Црној Гори. До сада, више од 9 милиона еура црногроски пољопривредници су добили кроз ИПАРД лике грантове, а много већа подршка долази кроз ИПАРД програм – 87 милиона еура, од чега ЕУ обезбјеђује скоро пола – 39 милиона еура, Црна Гора 12 милиона, а остатак корисници ИПАРД-а. „Верујем да црногорска пољопривреда може даље да се развија и допринесе оживљавању руралних подручја. Узимајуц́и у обзир климу и природне услове, постоје врло добре могуц́ности које би црногорски пољопривредници требало да искористе. Зато их снажно охрабрујем да се пријаве за ИПАРД“, поручује амбасадор Европске уније у Црној Гори Аиво Орав. Потпредсједник Владе и министар пољопривреде и руралног развоја Милутин Симовић истиче да је у току реализација 260 објеката широм Црне Горе са инвестицијама укупне вриједности 27 милиона еура у примарној производњи и сектору прераде.

"Вјерујем да црногорска пољопривреда може даље да се развија и допринесе оживљавању руралних подручја. Узимајуц́и у обзир климу и природне услове, постоје врло добре могуц́ности које би црногорски пољопривредници требало да искористе. Зато их снажно охрабрујем да се пријаве за ИПАРД", истакао је амбасадор Европске уније у Црној Гори Аиво Орав.

„Сви ови пројекти ће бити важан развојни импулс нашој пољопривреди, обезбиједиће раст њене конкурентности и освајање нових европских стандарда квалитета и безбједности хране, нових радних мјеста и уравнотежење регионалног развоја“, каже Симовић. У току је Други ИПАРД позив за такозвану Мјеру 3, путем које ће пољопривредницима бити обезбијеђено 15 милиона еура бесповратне помоћи. Позив је отворен до 20. децембра. “Надамо се да ц́емо добити квалитетне пријаве, које се могу уговорити и претворити у одрживе пољопривредне пројекте. Буџет је заиста велики – 15 милиона еура, и треба их искористити за унапређење прерађивачких капацитета и усклађивање са правилима ЕУ о безбједности хране, што може отворити могуц́ности за извоз”, поручује Надиа Кјучукова из Делегације Европске уније у Црној Гори. Фабрика „Монте Бианцо“ планира да настави са коришћењем ИПАРД фондова. „Мислим да је ИПАРД најбољи потез који су Европска унија и Министарство пољопривреде могли да направе за црногорске пољопривреднике. ИПАРД нам доноси разне користи, и помоћи ће нам да сјутра, када приступимо ЕУ, добијемо исти третман као и остали брендови из свијета“, поручује Радовић на крају разговора.

Текст је преузет од Европске куће, а кроз линк у наставку можете погледати и видео. 

Искуство сираре „Монте Бианцо“ свједочи о значају подршке ЕУ црногорским пољопривредницима - ЕУРОПЕ ХОУСЕ (европскакуца.ме)

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?