Историјат
У складу са опредјелјенјем и стратешким интересима Црне Горе за укључивање у интеграционе процесе у оквиру Европске Уније, МУП Републике Црне Горе је интензивирао рад на реализацији пројекта властитог Система граничне безбједности. Закључком Врховног савјета одбране тадашње државне заједнице Србије и Црне Горе на 9. сједници одржаној 27.12.2002. године, размотрено је преношење надлежности у обезбјеђењу државне границе и задужено Савезно министарство за одбрану за формирање Мјешовитог експертског тима од представника Министарства унутрашњих послова Републике Црне Горе, Министарства унутрашњих послова Републике Србије и Војске Србије и Црне Горе, ради израде Предлога Закона о државној граници и Пројекта преношења надлежности у обезбјеђењу државне границе.
На предлог Владе Републике Црне Горе, Врховни савјет одбране тадашње државне заједнице Србије и Црне Горе је на 5. сједници одржаној 10.06.2003. године донио Одлуку да Војска Србије и Црне Горе преда у надлежност Министарству унутрашњих послова Републике Црне Горе, обезбјеђење државне границе у Црној Гори. Преузимањем обезбјеђења државне границе од Војске СЦГ уважени су општеприхваћени стандарди у овој области – да гранична безбједност буде под цивилном контролом.
Преузимањем обезбјеђивања државне границе створени су услови за:
- Поштовање принципа Европске Уније, у области граничне безбједности;
- Ефикасан начин граничне контроле, уз примјену одговарајуће полицијске методологије и најсавременијих техничких средстава;
- Ангажовање мањег броја извршилаца на пословима надзора државне границе, уз примјену адекватних техничких средстава;
- Објединила су се два основна подсистема: надзор (обезбјеђење) државне границе и граничне провјере (контрола прелажења државне границе) у интегрисани систем управљања границом;
- Остварила се ефикаснија сарадња са граничним службама сусједних земаља;
- Повећао се степен сузбијања и откривања свих облика прекограничног криминала, а прије свега незаконите миграције, кријумчарење људима, дрогом, оружјем и тероризма.
- Побољшала се слобода кретања