Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Ивана Ђуровић: У фокусу континуирани рад на развоју туристичког производа и конкурентности туристичке привреде

Објављено: 17.02.2021. 18:45

Узимајући у обзир актуелне проблеме у туризму у комбинацији са проблемима узрокованим Ковидом-19, из Министарства економског развоја поручују да ће урадити све да љетњу сезону дочекамо спремни. Усмјерени су на припрему и обуку субјеката туристичке привреде у оквиру посебног програма на којем раде заједно са Свјетском туристичком организацијом и Европском банком за обнову и развој. Планира се и израда националне стратегије у туризму за период од пет година. Очекивања су да ћемо за наредну сезону имати туристе са традиционалних емитивних тржишта Русије, Србије, БиХ, Албаније, а већ су уговорени и неки авио летови.

Програм

Како је Подједи казала државна секретарка за туризам у овом министарству Ивана Ђуровић, посебан програм и обука укључује велики број хотелијера, али и власника приватног смјештаја и угоститеља, а обухвата план опоравка туризма, развој здравствено-сигурносних протокола као и план промоције Црне Горе као земље са солидним нивоом сигурности.

- План промоције обухватиће дјелимично активности Националне туристичке организације и локалних туристичких организација учешћем на сајмовима и креирањем интензивније и садржајније дигиталне маркетинг стратегије као и активности туристичке привреде. Предузимамо бројне активности како бисмо унаприједили и интензивирали пословну сарадњу са Пољском, Чешком, Словачком, Русијом, али и земљама у региону - казала је Ђуровић додајући да паралелно пружају подршку осталим министарствима чије активности значајно утичу на туризам, кроз унапређење административних процедура у сарадњи са локалним самоуправама, туристичким организацијама итд.

- Очекујемо да ће и ова година бити пуна изазова, али да ћемо одговорити са квалитетном туристичком понудом у складу са околностима. Са првим конкретним потезима јавност је већ имала прилику да се упозна. Сектор туризма је највише погођена грана привреде у пандемији која нас је задесила, те су логичан слијед дјеловања мјере које је Влада донијела у протеклом периоду - казала је Ђуровић. Подсјећа да сет мјера помоћи грађанима и привреди садржи дио који се односи на подршку туризму и угоститељским објектима кроз неколико облика: умањење накнаде за морско добро за 50 одсто у 2021. години, затим субвенције за туроператоре, а представљена је и нова мјера у виду туристичких ваучера.

- Ова мјера има за циљ подршку туристичког промета регистрованог приватног смјештаја као и подршку просвјетним и здравственим радницима - казала је Ђуровић.

Наша саговорница истиче да су свјесни да је туризам основ економије многих земаља, а у Црној Гори чини најмање четвртину економске активности што у овом времену представља још већи изазов за превазилажење кризе.

- Развој туристичког производа и конкурентности туристичке привреде је нешто на чему се ради у континуитету, а Министарство економског развоја планира израду националне стратегије у туризму за период од пет година - казала је Ђуровић.

Говорећи о здравственој ситуацији и како вакцинација утиче на туризам казала је да су свјесни чињенице да је негативни утицај корона вируса на туристичку сезону огроман.

- У свијету и код нас кључна ће бити сарадња и подршка туристичке привреде здравственом систему. Морамо водити рачуна да мјере, али и препоруке Министарства здравља и Свјетске здравствене организације буду испоштоване у највећој могућој мјери. Такође је важно да промотивне активности буду правилно усмјерене, односно да се пренесе порука о Црној Гори као земљи са разумним нивоом сигурности. По ријечима стручњака, учинци имунизације становништва новом вакцином ће бити видљиви тек идуће године, тако да заиста морамо дјеловати проактивно - наглашава Ђуровић.

Када говори о сезони 2021. године, очекивања су да ћемо имати туристе са традиционалних емитивних тржишта Русије, Србије, БиХ, Албаније.

- Имајући у виду да је Црна Гора препозната као авио-дестинација, поновно успостављање летова и интензивнији авио саобраћај, уз неке нове дестинације, поред здравствено - сигурносних услова, утицаће на економске активности у туризму. Преговори са лоw цост компанијама су у току, али су неке од њих као и друге авио-компаније, њих петнаестак, већ потврдиле летове за Црну Гору - наговијестила је Ђуровић.

Свјетска туристичка организација, додаје она, у својим прогнозама предвиђа дјелимични опоравак туризма већ током ове године.

- Којим интензитетом ће тећи тај процес зависиће од активности које буду усмјерене на сузбијање пандемије. Опоравком економије и животног стандарда људи биљежићемо и пораст туристичких путовања - каже Ђуровић.

По њеном мишљењу, масовна вакцинација која је започета у земљама Европске уније и ван ње сигурно ће убрзати опоравак туризма на глобалном нивоу.

- Будуће мјере зависиће од ефеката вакцинације који буду постигнути у наредним мјесецима, а који би прије свега требали да се рефлектују кроз смањење броја заражених корона вирусом. Морамо имати у виду и политике појединих земаља када је ријеч о путовањима ван оквира својих граница. Процес вакцинације је спор и доста комплексан, поготово због свих тешкоћа са којима се земље сусријећу да набаве вакцине. Ми ћемо урадити све што можемо да сезону дочекамо спремно - казала је Ђуровић.

Зимска сезона


Задовољни су, каже, резултатима зимске туристичке сезоне.

- С обзиром на тренутну ситуацију због пандемије корона вируса, мјере и рестрикције, можемо бити задовољни досадашњим резултатима у зимској туристичкој сезони. Током јануара смо забиљежили добру посјећеност ски-центара, махом домаћих гостију, али и гостију из окружења, нарочито током викенда. Повољне временске прилике иду у корист угоститељима на сјеверу Црне Горе, а такође приступачне цијене и понуда у хотелима допринијели су добром резултату и посјећености - казала је Ђуровић.

Истакла је и да је сезона у нашим ски-центрима и поред свих недаћа морала бити боље организована у дијелу одржавања путне инфраструктуре, паркинга, повезаности центра града са скијалиштима, снабдијевања електричном енергијом итд.

- Усљед пандемије корона вируса одлазак на скијалишта у земљама региона домаћим гостима је био отежан и сада је прави моменат да квалитетнијом понудом привучемо домаће, али и стране госте и мотивишемо их да и убудуће свој одмор током зимске сезоне проводе у нашој земљи - закључује Ђуровић.

Проблеми


Када говори о проблемима у туризму, наводи да је то прије свега недостатак јасне стратегије и визије на највишем нивоу током протекле деценије, слабости међуресорне координације и комуникације, недостатак квалитетније саобраћајне и комуналне инфраструктуре која није могла пратити процесе убрзане, непланске градње, бројни проблеми у хотелској индустрији (неки од њих су у фази реконструкције, имају неријешена имовинско-правна питања или су дио неуспјелих приватизација), непостојање стратегије за уклањање и рециклирање отпада и свакако огромни кадровски проблем.

Извор:Побједа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?