Ивановић: Будуц́ност Западног Балкана је у ЕУ, политика проширења улагање у безбједну и просперитетну Европу

Потпредсједник Владе Црне Горе за вањске и европске послове др Филип Ивановић отворио је данас Политички дијалог на високом нивоу под називом „Западни Балкан у наредном геополитичком циклусу ЕУ: Импликације на политику и перспективу реформи”, који је одржан у организацији Школе за транснационално управљање у склопу Европског универзитетског института у Фиренци (EUI).

Догађај се организује у оквиру ширег пројекта изградње капацитета за јавне функционере са Западног Балкана, а у вези са креирањем политика Европске уније и развојем вештина за подршку приступању региона ЕУ, који EUI спроводи уз подршку италијанског Министарства вањских послова и међународне сарадње.

У уводном дијелу говорили су и Маурицио Канфора, директор за европске интеграције у Министарству вањских послова и међународне сарадње Италије, амбасадор Европске уније у Црној Гори Јохан Сатлер и амбасадорка Италије у Црној Гори Андреина Марсела.

Будуц́ност земаља Западног Балкана је у Европској унији. Политички актери у Црној Гори су недвосмислено посвећени европским интеграцијама, а више од 80% грађана Црне Горе подржава приступање ЕУ, казао је потпредсједник Ивановић на отварању састанка.

Он је говорио о резултатима који су довели до добијања позитивног IBAR-а који представља историјску прекретницу и велики корак напријед за Црну Гору, а може послужити и као узор и примјер за ЕУ и друге земље кандидате за чланство. Нагласио је да је план да Црна Гора до краја ове године затвори четири преговарачка поглавља и да, уз наставак садашње динамике рада и постојање добре воље у ЕУ и државама чланицама, постане прва наредна чланица до краја пуног мандата ове Владе.

Потпредсједник Ивановић је истакао да политика проширења представља улагање у безбједну и просперитетну Европу која мора бити уједињена како не би постојао вакум у геостратешком и политичком смислу. Он је, овом приликом, поновио да се Црна Гора снажно залаже за европске интеграције региона и да ће, када постане чланица ЕУ, наставити да подржава политику отворених врата и придруживање свих земаља које то желе на основу заслуга и напретка који постигну. У контексту безбједности, осврнуо се и на геостратешку позицију и шири значај Балкана у историјском и културном смислу.

Чланство у ЕУ такође значи и различите бенефите које би државе Западног Балкана и њени грађани имали, као и бенефите за саму ЕУ у смислу добијања тржишта од неколико милиона људи, лакшег пословања, слободног путовања, бољег повезивања, итд, истакао је Ивановић. Такође је нагласио да ће европска интеграција бити катализатор сарадње и помирења у региону Западног Балкана и да ће многе теме које су оптерећивале међудржавне односе изгубити на тежини.

Filip Ivanović - Politički dijalog na visokom nivou u organizaciji EUI (15.10.2024.)
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?