Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Изјава министарке Биљане Шћепановић поводом 100 дана рада МНТР-а

Објављено: 12.08.2022. 11:15 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

У МНТР, као новоформираном у 43. Влади Црне Горе, поносни смо на досадашњи рад и задовољни резултатима које доноси. За нама су бројна дешавања и активности реализованих током 3.5 мјесеца интензивног рада.

Представили смо црногорску науку и иновације на два изузетно значајна међународна скупа – на Министарском састанку Платформи Западног Балкана за истраживање и иновације, у Тирани, и на Министарској ЕУРЕКА конференцији, у Есторилу. Састали смо се са бројним високим званичницима Европске комисије, укључујући и комесарку за иновације, истраживање, културу, образовање и младе, Марију Габриел. Неки од ових билатералних састанака су одржани на маргинама поменутих скупова, а неки управо у Црној Гори, с обзиром да смо имали задовољство да будемо домаћин првог састанка Заједничког одбора ЕУ и Црне Горе за истраживање и иновације. Веома нас радују позитивни коментари и похвале за ангажман, напредак и резултате Црне Горе у науци и иновацијама, а поготово истицање наше државе као изврсног примјера у региону, па и шире.

У Црној Гори је одржан и вишедневни састанак представника Међународне групе за физику честица, који су том приликом радили и са нашим професорима физике, као и са ученицима. Министарство су посјетили амбасадори и остали званичници бројних држава.

Придружили смо се планирању активности у оквиру црногорског предсједавања Процесом сарадње у Југоисточној Европи (СЕЕЦП), за период од јула 2022. до јуна 2023. године, гдје ћемо се нарочито фокусирати на регионални пројекат успостављања Међународног института за одрживе технологије на простору Југоисточне Европе (СЕЕИИСТ).

Учествовали смо на више међународних скупова везаних управо за овај пројекат, али и друге теме – састанак борда гувернера ЈРЦ-а, састанци радних група СЕЕИИСТ конзорцијума, УНДП радионица „Жене у СТЕМ-у“, скупови Дигитал Ден Цонецтс итд.

Осим на међународном плану, били смо активни и испратили бројне црногорске манифестације, посвећене промоцији науке и иновација, као што су „Учење није мучење“ у БП или Инжењерска школа науке у ПВ, финалном акмичењу предакцелерацијског програма БоостМеУп на Луштици итд.

Организовали смо низ инфо-догађаја посвећених информисану свих заинтересованих о бројним програмима подршке науци и иновацијама, како од стране нашег Министартсва и осталих субјеката научноистраживачке и иновационе инфраструктуре, тако и ЕУ и осталих међунарондих програма. Са циљем боље комуникације и пласирања информација смо покренули и нови С3 сајт.

Почео је рад Савјета за иновације и паметну специјализацију, у новом саставу, а формиране су и Међуинституционална С3 група и иновационе радне групе по приоритетним С3 областима.

Министарство је расписало конкурс за подршку у раној фази развоја стартапова, а Фонд за иновације конкурс за колаборативне грантове. Већ имамо значајно интересовање за оба позива. Осим тога, континуирано реализујемо активности у вези годишњих конкурса за суфинансирање научноистраживачке и иновационе дјелатности.

Потписали смо Меморандум о разумијевању са Програмом Уједињених нација за развој – УНДП и Меморандум о сарадњи са Америчком привредном комором у Црној Гори.

Настављени су процеси који се континуирано реализују у сектору науке: лиценцирање научноистраживачких установа, праћење стипендиста докторских студија, праћење рада центара изврсности, мониторинг текућих пројеката итд. Ту је и рад на припреми Стратегије НИД 2023-2027, као и на Завршном извјештају о реализацији Акционог плана за спровођење Стратегије НИД 2017-2021.

И у сектору иновација имамо активности везано за стратешке и правне документе – у сарадњи са Министартсвом финансија, започет је рад на измјенама Закона о подстицајним мјерама за развој истраживања и иновација, како би његова примјена могла бити сврсисходнија, на узајамно задовољство свих заинтересованих страна.

Остварујемо континуирану сарадњу са иновационим инфраструктурним субјектима нашег ресора – Фонд за иновације, НТП и ИПЦ Технополис.

Овом попису можемо додати још доста активности, а не смијемо заборавити и значајне уложене напоре на административно-техничком формирању новог министартсва и стварања услова за његов даљи рад, како бисмо могли да се похвалимо резултатима, за које је заслужан комплетан тим МНТР.

Пред нама је низ догађаја, али и нових активности од изузетног значаја за научноистраживачку и иновациону заједницу Црне Горе. Интензивно радимо на припреми конкурса за суфинансирање националних научноистраживачких пројеката и докторских истраживања, као и манифестације Дани науке и иновација, што нас све очекује у септембру, а омогућено је повећањем буџетских средстава за научноистраживачку дјелатност, у сарадњи са Министартсвом финансија.

Имајући у виду да је дугорочни економски развој ваљан само када је заснован на знању, истраживању и иновацијама, јасан је значај дјеловања МНТР за цјелокупно друштво, поготово за младе, којима морамо створити ваљане услове за останак у Црној Гори, како би нас водили у њен развој.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?