- Влада Црне Горе
Изјава министарке одбране проф. др Оливере Ињац по...
Изјава министарке одбране проф. др Оливере Ињац поводом 72. годишњице од оснивања НАТО
Данас Сјеверноатлантска алијанса прославља 72. годишњицу од потписивања оснивачког споразума у Вашингтону. Овај датум је уједно важан подсјетник да НАТО представља не само најснажнији политички и војни савез у историји, већ да је то прије свега организација која је настала на темељу идеје и визије универзалног права на слободу која је уоквирена фундаменталним демократским принципима. Основни стуб на којем се темељи партнерство сада већ 30 држава чланица је колективна одбрана и садржан је у члану 5 Вашингтонског уговора којим се напад на једну државу чланицу НАТО-а третира као и напад на све остале.
Бити дио једног таквог система је привилегија за државу Црну Гору и важно је истаћи да већ у јуну обиљежавамо четврту годишњицу приступања Сјеверноатлантској алијанси. Осим прилике да дијели заједничке идеје и визије западних демократија, Црна Гора је стекла могућност да кроз равноправно учешће у процесу доношења одлука по принципу консензуса утиче на креирање глобалних безбједносних политика.
У циљу афирмације принципа кредибилног и поузданог савезништва, Црна Гора пружа конкретан допринос заједничким напорима Алијансе на плану јачања колективне безбједности и очувања мира. Конкретно, припадници 5. контингента Војске Црне Горе учествују у оквиру Мултинационалне борбене групе, као дио НАТО мисије Ојачаног истуреног присуства (еФП) у Летонији. У мисији на Косову су припадници Министарства и Војске, а у току је и припрема за упућивање првог представника у оквиру НАТО мисије у Ираку. Важно је, такође, подсјетити на успјешно окончано ангажовање црногорских војника у мисијама ИСАФ и Одлучна подршка у Авганистану, које је трајало пуну деценију и гдје је учествовао укупно 21 контигент са више од 550 припадника. Ово искуство је било од пресудног значаја за развој читавог спектра војних способности, посебно у сегменту достизања интероперабилности са оружаним снагама различитих НАТО партнерских држава.
Што се тиче актуелних безбједносних изазова, ризика и пријетњи са којима се суочавамо данас, чини се да они попримају глобални карактер више него икада раније, што уједно упућује на важност очувања трансатлантског јединства и кохезије унутар самог НАТО-а. Свјесни чињенице да је у заједништву и јединству снага, Црна Гора остаје посвећена пуном доприносу систему колективне безбједности кроз афирмацију вриједности које Сјеверноатлантска алијанса баштини, али и кроз даља улагања у сектор одбране како би се постојећи одбрамбени капацитети додатно унаприједили.