Изузетна активност медитеранске воћне муве Цератитис цапитата на цијелом подручју праћења

Објављено: 05.11.2024. 09:30 Аутор: УБХВФП

У периоду 11-19. октобра 2024. извршен је преглед Тепхри клопки (са трикомпонентним атрактантом Биолуре) и Јацксон клопки (са атрактантом Тримедлуре) у локалитетима у којима се прати медитеранска воћна мува Цератитис цапитата: Баошићи, Ђеновићи, Бигово, Нудо (11. октобар),  Подгорица (Шушуња, Бери, Доњи Кокоти, Љешкопоље) и Годиње (Бар) – 17. октобар и 19. обтобар  Бар (Челуга), Улцињ (Штој и Зогање) Извршена је и замјена феромона.

Прегледом садржаја клопки утвђено је присуство Ц. цапитата у свим посматраним локалитетима: на Приморју од Улциња до локалитета у Бококотроском заливу, у свим локалитетима у околини Подгорице и у Нудолу (слика 2).

Као и током септембарског прегледа прегледа жутих љепљивих плоча на присуство имага А. спиниферус  у сваком од три локалитета на подручју Улциња забиљежено је, између осталог, и хватање одраслих јединки Ц. цапитата (слика 4). Ово поново напомињемо (поред осталих препорука) да имају у виду произвођачи и да у недостатку специфичних атрактаната могу користити и жуте љепљиве плоче за праћење присуства и активности имага Ц. цапитата. Жуте љепљиве плоче треба  постављати у што већем броју у воћњаку.

Приликом октобарског прегледа констатовано је присуство медитеранске воћне муве у свим посматраним локалитетима, а нарочито у великој бројности у неким локалитетима у Улцињу и у околини Подгорице. Наставио се период одржавања популације у високој бројности, а у неким локалитетима дошло је и до повећања у односу на септембарски преглед. Томе су свакако погодовале изузетно повољне временске прилике и расположивост плодова домаћина.

Забиљежени су и симптоми напада и штете нарочито на мандарини и јапанској јабуци.

Тренутно стање на терену указује на изузетну активност Ц. цапитата на цијелом подручју праћења што  је узроковано не само веома повољним временским приликама и расположивошћу плодова домаћина, већ врло вјероватно и потпуним или дјелимичним одсуством примјене свих до сада препоручених мјера сузбијања. Уколико су мјере и примијењене, биле су (на основу стања на терену) неправовремене или неадекватне. Оно што сигурно произилази из тренутног бројног стања и штета које су већ евидентне је да ће се популација Ц. цапитата одржавати и у наредном периоду, јер су већ угрожене касне сорте мандарине, а почиње период када поморанџе постају пријемчиве за напад . Додатно, веома висока бројност у ширем подручју Подгорице, и поновно регистровање ухваћених имага у локалитету Нудо указује на ширење популације од Приморја према унутрашњости. Постављањем Тепхри клопке током септембра у једном локалитету на подручју општине Даниловград (Кликовача) и њеним прегледом током октобра забиљежено је хватање имага и у овом локалитету и штете на јапанској јабуци.

    ПРЕПОРУКА:

Обавезно је сакупљање свих сумњивих и нападнутих, а нарочито отпалих плодова у што краћем временском року и закопавање у земљу прекривањем рупе слојем земље дебљине најмање 30 цм. Такође, плодови са симптомима напада могу се ставити у пластичне кесе (кеса за смеће) која се завеже и остави на сунцу 10 дана (сл. За ово вријеме све ларве које се налазе у плодовима ће угинути. Савјетујемо да се као мјера (нарочито у окућницама и малим, мјешовитим воћњацима који представљају идеалну средину за одржавање популације) око стабала биљака домаћина (нарочито у овом периоду испод крошње мандарине, јапанске јабуке, поморанџе), уколико то већ није урађено, у ширини пречника крошње, поставе и ПВЦ фолије или слој сламе (дебљине око 25 цм) да би се онемогућио улазак ларви у земљиште из евентуално нападнутих плодова.

Стално праћење тока сазријевања плодова (мандарине, најкаснијих сорти и поморанџе) је неопходно као и што је могуће бржа берба мандарине. Обавезно је побрати све плодове! Они који неће ићи у продају, такође се морају побрати и елиминисати на неки од наведених начина (мисли се на плодове са симптомима напада). Да би се предуприједило отпадање већ нападутих плодова, то се може убрзати протресањем стабла када ће нападнути плодови пасти на најлон/фолију која се прије тога постави испод крошње. Брзим сакупљањем и пребацивањем плодова у пластичне кесе или закопавањем у земљиште на мин 30 цм они се уништавају. Везано за хемијско сузбијање оно је могуће за поморанџу која тек улази у фазу пријемчиву за напад, и евентуално за касне сорте мандарине, али које се неће брати четири дана након третирања!. Ова се препорука искључиво односи на евентуалну примјену препарата СУЦЦЕСС БАИТ !! Према наводу (хттпс://агроцхем-макс.цом/савјети/сузбијање-медитеранске-воцне-мухе/) препарат СУЦЦЕСС БАИТ (спиносад + атрактант солулyс) има изузетно добро дјеловање на медитеранску воћну муву, а користи се у дози од 50-100 мл/стаблу или 20- 25 л/ха. Екотоксиколошки је повољнији од класичних инсектицида и има краћу  каренцу (четири дана).

Напад Ц. цапитата  може трајати цијели новембар и до половине децембра, у зависности од временских прилика и расположивости плодова домаћина.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/4
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?