Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјесно да ће у Тивту доћи до распуштања скупштине

Објављено: 05.03.2022. 10:09

Извјесно је да ће у Тивту бити распуштена скупштина и именован Одбор повјереника, док је Скупштини општине Будва Влада дала упозорење да у року од 10 дана одржи сједницу. Уколико се то не деси, Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија предложиће Влади распуштање и тог локалног парламента.

То је, у разговору за ПР Центар, казала в.д директорице Директората за ефикасну имплементацију добре јавне управе у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, Милијана Вукотић Јелушић, појашњавајући да је рок за одржавање сједнице локалног парламента у Тивту, након упозорења Владе Црне Горе, истекао 3. марта.

“Званично смо добили обавјештење од Скупштине општине (СО) Тиват да сједница заказана за 2. март није одржана због недостатка кворума. Тада се стекао услов да Министарство поднесе Влади предлог одлуке за распуштање скупштине. Очекујемо да ће Влада сљедећег четвртка да усвоји одлуку о распуштању скупштине. Усвајањем те одлуке, уједно ће бити именован Одбор повјерника”, рекла је Вукотић Јелушић.

Објаснила је да је формирање Одбора повјереника у овом случају ванредно средство, које ће имати функцију скупштине и обављања свих њених надлежности, због тога што Закон о локалној самоуправи није децидно предвидио ограничења у одлучивању или функционисању Одбора од распуштања до конституисања нове скупштине.

“Сљедећег дана од дана објаве одлуке о распуштању у Службеном листу Црне Горе, предсједник државе има обавезу да распише локалне изборе у Тивту. Ти избори морају бити одржани у периоду од 60 до 100 дана од дана расписивања, а све у складу са Законом о избору одборника и посланика”, објаснила је Вукотић Јелушић.

Навела је да је у Тивту посљедња сједница локалног парламента одржана 30. јуна, а у Будви 29. јула прошле године.

Вукотић Јелушић је појаснила да је у случају општине Будва, рок од шест мјесеци истекао 29. јануара, а да је Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија вршило редован, а у случају те општине и ванредан управни надзор.

“Тако смо и прије истека рока од шест мјесеци подсјетили да се приближава истек рока и препоручили да се сједница одржи до 29. јануара. То се није десило и ми смо према Влади упутили предлог о давању упозорења, што Влада тада није прихватила, већ је сугерисала поновно обраћање Општини Будва у виду препоруке због чега смо препоручили нови рок за одржавање сједнице до 25. фебруара. Након што је и тај рок истекао, прошлог петка смо за Владу кандидовали предлог одлуке о упозорењу СО Будва да одржи сједницу у року од 15 дана. Такву одлуку Влада је донијела на сједници одржаној 3. Марта, с тим што је дат рок од 10 дана, као и у случају Општине Тиват” казала је Вукотић Јелушић.

Објаснила је да се принудна управа уводи када скупштина општине не извршава своје законом предвиђење обавезе и надлежности.

“Министарство је дјеловало препорукама јер је то бољи, ефикаснији, економичнији начин да се на локалном нивоу постигне консензус, да се превазиђу политичке кризе, блокаде у раду локалних парламената. Нови изборни процес траје и кошта грађане. Вјеровали смо да може доћи до договора, али када је то престало да буде рационално ишли смо према Влади са предлогом одлуке за упозорење”, казала је Јелушић.

Према њеним ријечима, ситуације у Будви и Тивту нису неочекиване, јер је у Црној Гори дуго постојало формирање стабилних, скоро па апсолутних власти и на локалном и на државном нивоу.

“Ово је моменат када се у већини општина формира тијесна већина, која подразумијева другу политичку културу. Надам се да ће партије то ускоро схватити, да ће оваквих ситуација бити мање и да ће оне бити опомена политичким актерима да промијене реторику, понашање и дјеловање прилагоде актуелним околностима и пробају да нађу компромис”, поручила је Вукотић Јелушић. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?