Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај о достављеним коментарима у вези са нацртима секторских анализа

Објављено: 12.03.2021. 14:00 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Министарство капиталних инвестиција, на основу члана 12 Уредбе о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе у припреми закона и стратегија („Службени лист Црне Горе“, број 41/18), а у вези са чланом 32а став 2 Закона о невладиним организацијама ("Службени лист Црне Горе", бр. 39/11 и 37/17), дана 24.фебруара 2021. године, објавило је јавне позиве заинтересованим невладиним организацијама за достављање коментара, а у циљу сачињавања Секторских анализа за утврђивање приједлога приоритетних области од јавног интереса и потребних средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација: област саобраћаја сигурност и безбједност у саобраћају, област заштите животне средине у саобраћају и област заштите лица са инвалидитетом у саобраћају.

Уз јавне позиве, на увид су приложене и секторске анализе за утврђивање предлога приоритетних области од јавног интереса и потребних средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација из Буџета Црне Горе у 2021. години.

У складу с јавним позивом, консултације с невладиним организацијама трајале су 15 дана, закључно са 10. мартом 2021. године, при чему су заинтересоване невладине организације своје предлоге могле упутутити електронским путем на е маил адресу истакнуту у позиву.

Метода консултовања: е-маил

Извјештај након спроведеног процеса

У периоду процеса трајања консуултација од 24.02.2021.године – 10.03.2021.године, на е-маил адресу контакт особе, на нацрте секторских анализа, пристигли су коментари од стране осам невладиних организација.

Сугестије и предолози достављени електронским путем

1. НВО УДРУЖЕЊЕ ЗА РАЗВОЈ ПЧЕЛАРСТВА, ВОЋАРСТВА, ПОВРТАРСТВА И СТОЧАРСТВА “ВУНОВ ЛОМ” БЕРАНЕ

Сугестије за секторску анализу у области саобрацаја, сигурност и безбједност у саобраћају:

· Финансијска подршка пројектима НВО, које би кроз своје активности дале допринос на поправци путне макадам инфраструктуре у селима и засеоцима.

2. НВО УДРУЖЕЊЕ МЈЕШТАНА И ПРИЈАТЕЉА СЕЛА ВУЧА БЕРАНЕ

Сугестије за секторску анализу у области саобрацаја, сигурност и безбједност у саобраћају:

· Финансијска подршка пројектима НВО, које би кроз своје активности дале допринос на поправци путне макадам инфраструктуре у селима и засеоцима (куповина материјала за насипање путева, трошкови рада ангажованих лица, трошкови горива за превоза насипа и др.)

3. НВО МОТО КЛУБ БЕЗБЈЕДНОСТ ХЕРЦЕГ НОВИ

Сугестије за секторску анализу у области саобрацаја, сигурност и безбједност у саобраћају:

· Посебна пажња треба бити посвећена моторима и мотоциклима као све чешћем превозном средству у Црној Гори, при чему предлог се односи на препознавање ове категорије учесника у саобраћају, утицај на побољшање њихове безбједности и сигурности у саобраћају.

4. НВО КЛАСТЕР ПРЕВОЗА ЦРНЕ ГОРЕ

Сугестије за секторску анализу у области саобрацаја, сигурност и безбједност у саобраћају:

· Обука возача и лица одговорна за превоз путника у смислу кодекса понашања, одговорности према путницима и слично (неријетко возачи користе мобилне телефоне приликом вожње, конзумирају цигарете, неадекватни кодекс облачења и слично.)

· Формирање Цалл центра за незадовољне кориснике услуге превозника

5. НВО УДРУЖЕЊЕ РОДИТЕЉА

Сугестије за секторску анализу у области саобрацаја, сигурност и безбједност у саобраћају:

· Навести родитеље као директну циљну групу;

· Уврстити стратешки циљ, а који се односи на безбједност у оквиру жељезничког саобраћаја

6. НВО ВОЗ НЕПРЕБОЛА, БИОЧЕ 2006

Сугестије за секторску анализу у области саобрацаја, сигурност и безбједност у саобраћају:

· Стручне анализе безбједности жељезничког саобрацаја;

· Додатне обуке стручних и помоћних кадрова за запослене на жељезници Црне Горе;

· У циљне групе назначити кориснике жељезничког саобрацаја, као и путнике из жељезничке несреће на Биочу 2006.

7. УДРУЖЕЊЕ МЛАДИХ СА ХЕНДИКЕПОМ ЦРНЕ ГОРЕ

Сугестије за секторску анализу у области заштите лица са инвалидитетом у саобраћају:

· Измјена „области саобраћаја са акцентом на лица са инвалидитетом“, с „област заштите лица са инвалидитетом у саобраћају“;

· Допуна у дијелу описа проблема: Приступачност саобраћаја обухвата више сегмената: приступачност свих средстава јавног превоза, приступачност објеката у служби саобраћаја (станице, аеродроми, луке), потом јавних површина и простора (тротоари, раскрснице, стајалишта, перони, пристаништа, односно обале), те информација и комуникација у служби саобраћаја, као и у крајњем услуга које се користе у овој области што може подразумијевати и разне сајтове, апликације, али и услуге током самог превоза и др;

· Поред истицања да је потребно подизање свијести осталих грађана о учешћу ОСИ у саобраћају, неопходно је навести да је неопходна обука и за пружаоце услуга у области саобраћаја, за надлежне инспекције, али и посебно за локалне самоуправе које низом аката уређују ово питање на територији својих општина;

· У сегменту Подаци (анализе, студије, статистички извјештаји, итд.) који појашњавају наведени проблем навести Анализу испуњавања стандарда приступачности аутобуских станица Министарство саобраћаја и поморства 2020. као и извјештаје невладиних организација које су спроводиле пројекте финансиране одлуком за претходне године, или публикације које су исход тих пројеката;

· Брисати Стратегију за интеграцију лица са инвалидитетом од 2016 – 2020. имајући у виду да је реализација исте закључена и да није усвојена. У вези с тим предлажемо да се овај дио допуни навођењем Стратегије за заштиту од дискриминације лица са инвалидитетом и промоцију једнакости 2017 – 2021, као и Акциони план за реализацију препорука Комитета УН о правима ОСИ (чије је усвајање планирано Програмом рада Владе за 2021;

· У сегменту доприноса НВО или у сегменту начина на који ће јавни конкурс за пројекте и програме невладиних организација допринијети остварењу стратешких циљева поред навода за приступачност треба додати и област безбједности саобраћа;

· Циљне групе проширити кроз навођење локалних самоуправа и надлежних инспекција;

· Број очекиваних пројеката смањити на 10, а износ финансирања по једном пројекту 10.000 €.

8. НВО УДРУЖЕЊЕ РОДИТЕЉА ДЈЕЦЕ СА ТЕШКОЋАМА У РАЗВОЈУ ПОДГОРИЦА

Сугестије за секторску анализу у области заштите лица са инвалидитетом у саобраћају:

· Предлог се односи на повећање најниже и највише вриједности финансирања у распону од 8.000,00 еура - 10.000,00 еура.

У складу са наведеним сугестијама, извршена је корекција, и допуна у одређеним дјеловима секторских анализа.

Што се тиче сугестије која се односи на финансијску подршку пројектима НВО, које би кроз своје активности дале допринос на поправци путне макадам инфраструктуре у селима и засеоцима, наглашавамо да се подршка за НВО у складу са Законом о НВО, не односи на извођење радова и адаптацију путне инфраструктуре.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?