- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Извјештај о присуству ларви цикаде винове лозе (08...
Извјештај о присуству ларви цикаде винове лозе (08.07. - 11.07.2023.)
У периоду од 08.07. – 11.07. 2023. године извршен је преглед и замјена жутих љепљивих плоча у локалитетима у којима се прати присуство и динамика популације цикаде винове лозе Сцапхоидеус титанус.
Прегледом жутих љепљивих плоча у ентомолошкој лабораторији на Биотехничком факултету утврђено је присуство имага у локалитетима Годиње, Љешкопоље и Нудо у ниској бројности, односно по једна одрасла јединка С. титанус у Годињу и Љешкопољу и двије у Нудолу.
Иако је број ухваћених имага у наведеним локалитетима низак, након овог прегледа се може констатовани почетак активног лета одраслих јединки С. титанус на подручју Подгорице, Црмнице и Нудола (граговско –нудолски регион).
Без обзира што је тренутно забиљежена ниска бројност популације ухваћених одраслих јединки С. титанус, имајући у виду вишегодишња искуства од претходних година, када се увијек током јула мјесеца биљежи пораст популације, напомињемо да уколико виноградари до сада нису прскали или су то евентуално урадили један пут и сада могу поновити једно хемијско третирање, ради превенције пораста бројности популације.
Препарати који се могу користити су на бази: флупирадифурона, ципетметрина, бупрофезина, бупрофезин+ фенпироксимат, есфенвалерата.
Приликом избора препарата за хемијско третирање обавезно водити рачуна о каренци. Да би ефекат хемијске заштите био сврсисходан у цијелом подручју у којем је досадашњим прегледима забиљежено присуство С. титанус, прскање би морало да се обавља синхронизовано у пар дана тј. што је могуће у краћем временском року.
Ова, по временским приликама, веома специфична година, која је резултирала релативно прохладним и температурно варијабилним и кишовитим прољећем и почетком љета, утицала је како на извјесно кашњење почетка кретања вегетације, тако и на биологију штеточина, укључујући С. титанус. Ово, такође, може бити један од разлога релативно малог броја ухваћених имага током овог прегледа, а што имајући у виду досадашња искуства не искључује могуће повећење бројности популације у наредном периоду.
Извјештај у прилогу: