Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај о спроведеној Јавној расправи- Нацрт Стратегије развоја пољопривреде и руралних подручја 2023-2028

Објављено: 16.03.2023. 12:15

ИЗВЈЕШТАЈ О СПРОВЕДЕНОЈ ЈАВНОЈ РАСПРАВИ

Нацрт Стратегије развоја пољопривреде и руралних подручја 2023-2028 

Вријеме трајања јавне расправе: 20 дана

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је 31. јануара 2023. године дало на Јавну расправу Нацрт стратегије развоја пољопривреде и руралних подручја за период 2023-2028. Расправа о Нацрту стратегије почела је објављивањем јавног позива свим заинтересованим странама: грађанима, научној и стручној јавности, државним органима, струковним удружењима, политичким субјектима, невладиним организацијама, међународним организацијама, медијима и свим заинтересованим организацијама и заједницама, да се укључе у јавну расправу и дају свој допринос у припреми Стратегије развоја пољопривреде и руралних подручја 2023-2028. Јавни позив је објављен на интернет страници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде (www.гов.ме/мпсв).

За вријеме Јавне расправе, Нацрт стратегије био је доступан на интернет страници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде (хттпс://www.гов.ме/цyр/цланак/позив-на-јавну-расправу-о-нацрту-стратегије-развоја-пољопривреде-и-руралних-подруцја-2023-2028).

Јавна расправа трајала је до 20. фебруара 2023. године.

Начин спровођења јавне расправе (одржавање округлих столова, трибина и презентација, са наведеним мјестом и датумом одржавања; достављање примједби, предлога и сугестија у писаном или електронском облику, са наведеним начином и роком достављања):

  • Јавна расправа спроведена је достављањем примједби, предлога и сугестија у писаном или електронском облику у року од 20 дана од дана објављивања јавног позива на интернет станици Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
  • Заинтересовани субјекти своје примједбе, предлоге и сугестије на Нацрт Стратегије развоја пољопривреде и руралних подручја 2023-2028 могли су доставити на адресу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде/Директората за пољопривреду, Римски трг 46, Подгорица, као и на е-маил адресе: амра.терзиц@мпсв.гов.ме и мирсад.спахиц@мпсв.гов.ме.
  • У оквиру Јавне расправе, а у циљу отворене дискусије и активног учешћа заинтересованих страна у процесу анализе овог стратешког документа, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде организовало је два округла стола, у Подгорици 1. март 2023. године и Бијелом Пољу 3. марта 2023. године. Информације су доступне на линку: хттпс://www.гов.ме/цланак/јавна-расправа-о-нацрту-стратегије-развоја-пољпривреде-и-руралних-подруцја.

Овлашћени представници Министарства који су учествовали у јавној расправи:

  • Марко Радоњић, државни секретар Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде;
  • Мирослав Цимбаљевић, генарални директор Директората за пољопривреду;
  • Андријана Ракочевић, генерални директор Директората за рурални развој;
  • Мирсад Спахић, начелник Одјељења за економске анализе и тржиште;
  • Амра Терзић, начелник дирекције за биљну производњу.

Подаци о броју и структури учесника у јавној расправи:

За вријеме трајања јавне расправе, Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, у писаном или електронском облику, пристигло је шест примједби, предлога и сугестија.

Напомена: узете су у обзир и примједбе пристигле након истека предвиђеног рока за достављање коментара.

Резиме достављаних примједби, предлога и сугестија, са наведеним разлозима њиховог прихватања, односно неприхватања:

- Управа за статистику Црне Горе - МОНСТАТ, доставила је примједбе које су се односиле на сљедеће: исправку/корекцију одређених статистичких података кроз цијели документ, као и на сугестију да се приликом навођења Монстата као извора за преузете податке прецизира година и назив саопштења, односно публикација у дијелу текста гдје то није урађено. Такође предлог је да се ускладе подаци за органску производњу са званичном статистиком и укључе исправке након валидације Еуростата.

Одговор обрађивача:

Предлози, сугестије и корекције достављене од стране Управе за статистику – МОНСТАТ прихваћене су у потпуности.

- Иновациона радна група за „Одрживу пољопривреду и ланац вриједности хране“ доставила је три примједбе, односно предлога/сугестије. Први предлог односио се на детаљније дефинисање свих мјера у стратегији које ће бити акредитоване у оквиру ИПАРД ИИИ програма. Друга примједба односила се на потребу навођења плана средстава која ће бити издвојена Агробуџетом. Јасно је да су износи подложни промјенама и корекцијама, али Стратегија као  документ који је од значаја требало би да дефинише оквирно улагање у наредном периоду. Трећа примједба односила се на потребу дефинисања боље повезаности предметне стратегије са Стратегијом паметне специјализације 2019-2024.

Одговор обрађивача:

На предлог Иновационе радне групе за „Одрживу пољопривреду и ланац вриједности хране“ да се детаљније дефинишу све мјере ИПАРД-а које ће бити акредитоване, одговорено је да је направљена добра веза између активности које се спроводе кроз ИПАРД програм и постављених стратешких и оперативних циљева стратегије, те да су ИПАРД мјере детаљно дефинисане кроз ИПАРД програм и да нема потребе да се понавља оно што је већ наведено у усвојеном програму. На предлог потребе дефинисања средства која ће бити издвојена Агробуџетом, одговорено је да ће финансијски план бити саставни дио стратегије,  те се предлог усваја. Што се тиче трећег предлога, а имајући у виду да је Стратегијом паметне специјализације „Одржива пољопривреда и ланац вриједности хране“ дефинисана као једна од приоритетних области у развоју Црне Горе, усваја се предлог да се направи боља повезаност Стратегија паметне специјализације и предметне стратегије. С тим у вези, предлагач је позвао члана радне групе С3 да достави материјал који ће бити кориштен у ту сврху, што је и урађено непосредно након одржавања јавне расправе.

- „Барска уљара“ ДОО, доставила је примједбу везано за табелу 54 – Списак регистрованих уљара са основним подацима. Примједба се односи на корекцију броја стабала и капацитет млинова којима располаже „Барска уљара“ ДОО.

Одговор обрађивача:

Од стране „Барска уљара“ ДОО достављени су  подаци о броју стабала и капацитету млинова којима уљара располаже, са образложењима, те се сугестије усвајају и извршиће се корекције у табели 54 документа.

- Удружење маслинара „Антивари“ Стари Бар доставило је примједбе које су се односе на препознавање овог удружења у документу у дијелу текста гдје се наводе активна удружења удружења маслинара, с обзиром да исто није препознато. Друга примједба односи се на указивање на провјеру навода да Друштво маслинара „Бар“ има 900 чланова, да је исти нетачан и неистинит, те да је њихово мишљење да је податак злоупотребљен доласком новог менаџмента, те да је потребно овај број кориговати.

Одговор обрађивача:

Примједбе достављене од стране Удружење маслинара „Антивари“ Стари Бар се усвајају у дијелу препознавања овог удружења у стратегији, док ће се сугестије које се односе на корекције броја чланова Друштва маслинара „Бар“ и осталих удружења у сектору маслинарства кориговати након што се изврше провјере навода.

- Проф. др Милан Марковић, Биотехнички факултет Унивезитета Црне Горе подсјетио је обрађивача да је написао осврт и дао 480 коментара на текст који је био понуђен на Јавној расправи. Додао је да не види сврху да своје редовне обавезе одлаже како би на округлом столу додатно образлагао оно што је већ доставио, те да написано остаје. Сматра да је запањујућа и забрињавајућа неодговорност оних који воде процес израде овако важног документа, те да вјерује да ће стручна јавност са радошћу прихватити раскош нових израза и термина као трајни допринос стручној терминологији у области пољопривредних наука, те да ли размислити о томе да се осмисли и додијели адекватна награда за овако сјајно дјело.

Одговор обрађивача:

Сви релевантни коментари достављени од стране професора Марковића, члана радне групе за израду Стратегије развоја пољопривреде и руралних подручја 2023-2028, биће прихваћени. Како се добар дио коментара односио на језичке и техничке недостатке документа, обрађивач је указао да се последњих три мјесеца радило на енглеској верзији документа у поступку усаглашавања са Свјетском банком и Европском комисијом, те да је након превода документа на црногорски језик дошло до језичких и техничких грешака у документу. Додали су да ће Министарство свакако, након што утврди финални нацрт документа по окончању поступка јавне расправе, ангажовати лектора.    

- Горан Ђуровић, пољопривредна кооператива „Бјелопавлићи“, предлаже да се прецизирају додатно активности као и индикатори у вези са Акционим планом и активностима А 3.3 и Е 1.11. Сматра да је потребно прецизно саопштити шта подразумијева „Подршка за успостављање и рад пољопривредних организација“ (А 3.3) и „Развој програма подршке свих облика удруживања пољопривредних произвођача укључујући мјере за подршку ЕИП“ (Е 1.11). У том правцу предлаже да се дода посебна активност: „Подршка у финансирању зарада директора пољопривредних кооператива“. Као индикакатор који се односи на на овај оперативни циљ може се додати: „Број пољопривредних кооператива у којима је осигурана подршка за финансирање зарада директора“; Полазиште 2023 (0) , 2025 (15), 2028 (40).

Одговор обрађивача:

Подршка за успостављање и рад произвођачких организација дефинисана је ближе подзаконским актима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, те нема потребе оно што је детаљно наведено у пропису детаљно наводити и у стратегији. Што се тиче финансирања активности оснивања и рада организација произвођача биће ближе дефинисане годишњим Агробуџетом, те стратешким планом за вишегодишњи финансијски период ЕУ, што је и наведено у нацрту статегије.

На округлим столовима организованим у Подгорици и Бијелом Пољу дискусија се у највећем дијелу односила на текуће проблеме пољопривредних произвођача, баријере са којима се сусрећу у производњи и пласману пољопривредних производа, високе цијену инпута у производњи, висину субвенција и других видова подршке из националног буџета, као и трошење средстава из ИПАРД програма. Дат је осврт на потребу укључивања финансијског плана у документ, потребу за јачањем савјетодавних служби у биљној производњи и сточарству, јачањем удруживања произвођача и бољом едукацијом произвођача, унапређењем руралне инфраструктуре и услова живота на селу. Одговор обрађивача јесте да су то управо кључни елементи који су јасно препознати и обрађени Стратегијом развоја пољопривреде и руралних подручја 2023-2028.

Мјесто и датум сачињавања извјештаја: Подгорица, 14. март 2023. године.

Назив организационе јединице Министарства која је одговорна за припрему нацрта стратегије: Директорат за пољопривреду.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?