Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај о спроведеној јавној расправи о Нацрту закона о психолошкој дјелатности

ИЗВЈЕШТАЈ О СПРОВЕДЕНОЈ ЈАВНОЈ РАСПРАВИ О НАЦРТУ ЗАКОНА О ПСИХОЛОШКОЈ ДЈЕЛАТНОСТИ

Вријеме трајања јавне расправе: од 09. новембра до 29. новембра 2022. године.

На основу члана 12 Уредбе о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе у припреми закона и стратегија ("Службени лист ЦГ", број 41/18) Министарство рада и социјалног старања, упутило ПОЗИВ ЗА ЈАВНУ РАСПРАВУ о тексту Нацрта закона о психолошкој дјелатности.

Заинтересована јавност је коментаре, иницијативе, предлоге и сугестије могла доставити поштом на адресу:

  • Министарство рада и социјалног старања, Римски трг, бр. 46, Подгорица
  • као и електронским путем на е-маил адресу: светлана.совиљ@мрс.гов.ме

У вези с предложеним Нацртом закона о психолошкој дјелатности Директор ЗУ Специјалне болнице за психијатрију „ Доброта“ Котор , др Александар Мачић, дао је следеће сугестије:

  • У члану 5 да се допуни: “ Психолошка дјелатност убухвата спровођење разних психотерапија”
  • У члану 9 да се дода нови став: “Послодавац је дужан да омогући овлашћеном психологу стручно усавршавање”.

Такође су учествовали Милена Раичевић, ЈУ Стручна медицинска школа, Подгорица, Драгица Тврдишић, ЈПУ „Ирена Радовић“, Даниловград, Вања Нухефендић ЈУОШ „ Дашо Павичић“, Херцег Нови.

У вези с предложеним Нацртом закона о психолошкој дјелатности донијете су следеће сугестије:

  • Да се у тексту или завршним одредбама Нацрта закона о психолошкој дјелатности уврсти одредба која би гласила: “ Запослени у образовању са квалификацијом професор педагогије и психологије могу обављати посао психолога у образовању до краја радног стажа”.

Министарство рада и социјалног старања је размотрило пристигле коментаре и сугестије и сачинило сљедећи

ОДГОВОР

Први коментар гдје се предлаже да се у члану 5 допуни да психолошка дјелатност обухвата спровођење разних психотерапија, Министарство рада и социјалног старања уважава предлог и прихвата сугестију уз допуну:“ За које психолог посједује доказ о завршеној едукацији“.

Други коментар у коме се предлаже да се дода нови став који гласи:“ Послодавац је дужан да омогући овлашћеном психологу стручно усавршавање” се не прихвата јер је другим прописима регулисано додатно и стручно усавршавање.

У односу на предлог који су доставиле Милана Раичевић, Драгица Тврдишић и Вања Нухефендић, професорице педагогије и психологије, којим предлажу да се у Предлогу Закона о психолошкој дјелатности уврсти одредба којом би се заштитила одређена категорија стручних лица који имају дугогодишње искуство рада у образовном систему а раде са квалификацијом професора педагогије и психологије, стеченој на Филозофском факултету у Сарајеву,  истичемо да исти није прихватљив.

Наиме, циљ доношења Закона о психолошкој дјелатности је првенствано системско уређење ове области те коначно унапрјеђење квалитета обављања психолошке дјелатности кроз дефинисање услова за обављање дјелатности с циљем јаснијег регулисања стручних компетенција психолога а не и регулисање других професија кроз психолошку дјелатност.

Напомињемо да Закон о психолошкој дјелатности државе ФБиХ у којој су именоване стекле диплому није уврстио њихову квалификацију у смилсу да могу обављати посао психолога , као што их не препознају ни остали закони који уређују психолошку дјелатност у земљама у региону (Закон Републике Србије и Републике Хрватске).

Мјесто и датум сачињавања извјештаја: 06.12.2022.године, Министарство рада и социјалног старања, Подгорица.

Назив организационе јединице Министарства рада и социјалног старања која је одговорна за припрему Нацрта закона о психолошкој дјелатности је Дирекција за заштиту дјеце и младих.

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?