Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај са Јавних консултација у вези са Нацртом секторске анализе у области „Нулта толеранција на насиље у породици“

Објављено: 14.10.2021. 07:31 Аутор: Министарство унутрашњих послова

Сходно члану 79. Закона о државној управи и  члана  12. Уредбе о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе  у припреми закона и стратегија („Сл лист ЦГ“, бр, 41/18), а у вези члана 32а Закона о невладиним организацијама („Сл.лист ЦГ“, бр. 39/11 и 37/17), Министарство унутрашњих послова је дана 13 септембра 2021.године објавио Јавни позив заинтересованим невладиним организацијама за консултације у циљу сачињавања Секторске анализе за утврђивање предлога приоритетних области од јавног интереса и потребних средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у области родне равноправности из буџета у 2022. години.

Уз јавни позив објављен је Нацрт  секторске анализе, а консултације су биле отворене за давање предлога, сугестија и коментара на документ електронским путем.У складу са јавним позивом,консултације са невладиним организацијама трајале су 15 дана, закључно са 28 септембром 2021.године.

Током овог периода на маил адресе су пристигле сугестије на Нацрт секторске анализе од стране НВО СОС телефон за жене И дјецу жртве насиља из Подгорице:

Предлози,сугестије и коментари на нацрт секторске анализе:

За реализацију Стратегије заштите од насиља у породици за период  2016-2021. годину,Циљ 5: Унапријеђен приступ правди и правна заштита од насиља у породици предложено:

  • Заштита од насиља у пародици обухвата нужност увођења заштитних како управних,  тако и прекршајних мјера заштите жртве насиља. Заштитне мјере се, по првилу, изричу ради спрјечавања и сузбијања насиља у породици, отклањања посљедица учињеног насиља и предузимања ефикасних мјера преваспитања учиниоца насиља и отклањања околности које погодују или подстичу вршење новог насиља (члан 19).

Закон прописује више врста заштитних мјера према учиниоцу насиља при чему надлежни орган, у зависности од природе ствари, може изрицати појединачно или кумулативно (више) заштитних мјера. Заштитне мјере представљају добар механизам којим се учниоцу насиља у породици прије или у току поступка, односно одређених мјера и прије правноснажности, ограничавају одређена права која је учинилац злоупотријебио вршећи насиље над члановима породице.

У сврху секторске анализе фокус је дат на заштитне мјере које за чије извршење је задужена полиција и то:  1) удаљење из стана или другог простора за становање; 2) забрана приближавања; 3) забрана узнемиравања и ухођења;

Најчешће изрицана заштитна мјера у периоду 2017-2019 год. је Забрана узнемиравања и ухођења коју чини скоро 50% свих изречених мјера током 2017. године, са незнатним падом у 2018. и 2019. години када се кретала око 40%. Изрицања мјере Удаљење из стана или другог простора за становање је незнатно смањено у 2019 (15,8%) у односу на 15,9% у 2018, а повећано у односу на 2017. годину (10,3%).  У посматраном периоду мјера Забрана приближавања повећана је на 30,6% у 2019. годину у односу на 28,4% у 2018 и 21,5%у 2017 години. Забрана приближавања изречена је сваком десетом починиоцу насиља у 2017. години, а у 2019. години скоро сваком трећем.

Наређење о удаљењу из стана и другог простора за становање представља мјеру заштите од насиља у породици прије покретања прекршајног поступка у циљу заштите од наставка насиља. Тако, полицијски службеник издавањем писаног наређења, ради отклањања опасности по физички интегритет жртве наређује учиниоцу насиља одмах удаљење или забрану враћања у стан или други простор за становање у којем живи са жртвом и другим члановима породице у трајању од три дана.

У 2019. години полицијски службеници су, у складу са чланом 28. Закона о заштити од насиља у породици, у 57 случајева наредили учиниоцу насиља удаљење или забрану враћања у стан или други простор за становање, и то 47 пута у ЦБ Никшић; четири пута у ЦБ Бар; два пута у ЦБ Беране; и по једном у ЦБ Подгорица, ЦБ Будва, ЦБ Херцег Нови и ОБ Улцињ.

У 2018. години полицијски службеници су, у складу са чланом 28. Закона о заштити од насиља у породици, у 52 случајева наредили учиниоцу насиља удаљење или забрану враћања у стан или други простор за становање,ито 37 пута у ЦБНикшић; по два пута у ЦБ Бар И ЦБ Беране; три пута у ЦБ Будва И осам пута у ЦБ Херцег Нови.

У 2017. години  у 46 случајева учиниоцу насиља издали су наредбу удаљење или забрану враћања у стан или други простор за становање, и то 30 пута у ЦБ Никшић,  и по један пут у ЦБ Беране, ЦБ Пљевља и ЦБ Тиват, и по два пута у ЦБ Бар, ЦБ Херцег Нови и ОБ Котор. 

На основу расположивих података може се рећи да је број изречених наредби удаљења или забране враћања у стан или други простор за становање, као мјере безбједности за жртве насиља, веома мали или занемарљив у односу на број регистрованих случајева насиља. Такође је очигледно да је ова мјера безбједности  примјењивана само у десет центра безбједности, што показује да примјена ових мјера прописаних Законом из надлежности полиције није заживјела у пракси. Ако узмемо у обзир истраживање од периода 2014-2016 године, ништа се није промијенило осим што је 7 више центара безбиједности примијенило мјеру, а до 2017 су то чинила само 3 и то ЦБ Никшић, ЦБ Пљевља и ОБ Котор.

Предложене  су активности:

4.6: Израдити анализу, потреба полицијских органа-институција за  спровођење националног и међународног правног оквира за заштиту од насиља.

 5.1.  Пратити примјену заштитних мјера и мјера безбједности, као и надзора над спровођењем тих мјера.

Сугестија се прихвата и уграђује.

  • Као допринос рјешавању поменутих проблема додато је И

- Јачање мултисекроске сарадње на локалном нивоу кроз размјену знања И искустава И конференције случаја

- Пратити примјену заштитних мјера и мјера безбједности, као и надзора над спровођењем тих мјера.

Сугестија се прихвата и уграђује

  • Конкретни мјерљиви показатеље/индикаторе за праћење доприноса невладиних организација рјешавању идентификованих проблема и изворе верификације учињеног је додато и:

Број остварених позива ка СОС линији И другим специјализованим сервисима подршке за жртве насиља у породици за вријеме трајања Кампање (број и врста пријављених позива);

Број пријава насиља у породици упућених полицијским службама од стране жртава , као И од стране грађана који су у сазнању или свједоче насиљу у породици

Број изречених заштитних мјера и мјера безбједности учиниоцима насиља у породици, у односу на укупни број пријава насиља у породици на годишњем нивоу, разврстан према: а) органу који је донио мјеру, б) врсти мјере, ц) полу лица коме је мјера изречена, д) сродству између лица коме је мјера изречена и жртве, е) броју дјеце која су жртве и/или свједоци насиља и ф) општини;

Број случајева у којима су надлежни органи установили кршење заштитних мјера и мјера безбједности, у односу на укупни број изречених мјера заштите и мјера безбједности, разврстан према: а) органу који је донио мјеру, б) врсти мјере, ц) полу лица коме је мјера изречена, д) сродству лица коме је мјера изречена и жртве, е) броју дјеце која су жртве и/или свједоци насиља и ф) општини;

Број спроведених поступака за кршење заштитиних мјера, разврстан према: а) органу који је водио поступак, б) дужини трајања поступка, ц) врсти мјере и санкције, д) полу лица коме је мјера изречена, е) сродству лица коме је мјера изречена и жртве, ф) броју дјеце која су жртве и/или свједоци насиља и г) општини.

Сугестија се прихвата и уграђује

  • За реализацију Стратешки циљ 3: Повећан ниво јавне свијести о насиљу над женама и насиљу у породици-допуна

Израдом и дистрибуцијом брошура и медијским наступима кроз промоцију заједничког дјеловања институција система и НВО сектора утицаће се на промјену свијести грађана према овој друштвено негативној појави.

Сугестија се прихвата и уграђује

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?